Atom poražen Athlonem 64

0

Úsporný Athlon 64 2000+ v souboji s Intelem Atom zvítězil nejen výkonem, ale i spotřebou celé platformy. Intel Atom byl navržen speciálně pro levné počítače s nižšími nároky na výkon a přitom s důrazem na nízkou spotřebu. Co se výkonu týče, je Atom přece jen trochu kompromisní řešení a nedávno našel velkého soupeře třeba v procesoru VIA Nano (dříve Isaiah).

Athlon 64 2000+ (jádro Lima) taktovaný na frekvenci 1 GHz má nastaveno velmi nízké napětí (0,9 V) a pro spotřebu by mělo být horním limitem pouhých 8 W. Intel Atom je oproti tomu taktován na 1,6 GHz, ale jedná se o jednodušší architekturu, která i s napětím 1,088 V má spotřebovat jen 4 W. Redaktoři THG zkusili na 1 GHz při 0,9 V rozjet i Sempron-LE, ale neúspěšně. Celkově se předpokládá, že tento Athlon bude pro AMD výrobně dražší než Atom pro Intel, plocha jádra je koneckonců asi 3× větší a to samé platí pro počet tranzistorů.

Atom má smůlu, že byl uveden se zastaralou čipovou sadou. Na THG se dozvídáme, že zatímco severní můstek Intel 945GC si řekne až o 22,2 W, AMD 780G pak jen o 0,95 W (zřejmě bez IGP). ICH7 (jižní můstek Intelu) se bere až 3,3 W, u AMD SB700 není spotřeba známa.

Server měl k dispozici mini ITX desku pro Atom a běžnou micro ATX desku pro Athlon 64. Jako první THG provedlo teplotní testy, ve kterých si vedl Athlon nejlépe, bez problému ho lze pasivně chladit nevelkým hliníkovým pasivem.

Úsporná čipová sada umožnila Athlonu 64 2000+ jasně zvítězit i ve spotřebě, necelých 39 wattů v idle mi ale připadá podezřele moc. THG uvádí jen připojený pevný disk, možná bude na vině jen málo účinný zdroj. Spotřebu se podařilo ještě o necelý watt snížit nastavením napětí na 0,8 V.

Athlon 64 2000+ je o něco rychlejší než Atom 1,6 GHz, ale zase o dost pomalejší než Celeron 220 (1,2 GHz). Ten ale svou spotřebou patří do jiné kategorie. Jako platforma zatím ta od AMD co se úspornosti a výkonu (780G s Radeonem HD 3200 toho zastane opravdu dost) týče jasně vede, napínavější bude srovnání Atomu na modernějším čipsetu.

Zdroj se všemi měřeními a fotografiemi: Tom’s Hardware

Ohodnoťte tento článek!