Atom útočí na AV elektroniku

0

Na IDF 2009 (Intel Developer Forum) byl představen nový multimediální čip – Intel Atom CE4100. Zkratka CE označuje Consumer Electronics neboli spotřební elektroniku a právě do tého oblasti nový Atom zapadá. V jednom čipu označeném SoC (System on Chip), je integrován samotný 45nm Atom s taktem 1,2 GHz, dvoukanálový paměťový řadič DDR2/DDR3, audio a videoprocesor, obvody pro řízení I/O atd.

Intel CE4100 není prvním zařízením svého druhu, ale nástupcem starší řady CE3100 (a předtím Intel CE2110), která obsahovala 90nm Pentium M a grafický procesor PowerVR SGX535. Ten zůstává i v CE4100 a používá se mimo jiné i v čipsetu Poulbso (US15W…) pro nejúspornější Atomy Zxxx. Tam mu pomáhá ještě druhá jednotka XVD370, rovněž z dílny PowerVR, a stará se o hardwarové dekódování HD videa.

Z blokového digramu nového procesoru není poznat, jestli se VXD370 používá i zde, každopádně se chlubí akcelerací formátů MPEG-2, MPEG-4 AVC (H.264), VC-1 a to rovnou ve dvou streamech současně, dále čip zvládne i MPEG-4 ASP (do něj enkóduje XviD, DivX, Nero Digital…) a obrázkový JPEG. Audio část zvládne dekódovat HD formáty Dolby Digital i DTS a společně s dostupným Security procesorem a výstupem HDMI 1.3a se stává horkým kandidátem pro Blu-ray, DVB STB (set to box) nebo jiné HD přehrávače. Už CE3100 použili ve svých přehrávačích a DVB recieverech třeba Samsung, Toshiba nebo Fujitsu.

Otázkou ale je, jakou výhodu má CE4100 oproti specializovaným AV obvodům (např. Broadcom) a jestli je v této oblasti opravdu potřeba procesor rodiny x86. Intel si je zřejmě výhodami jistý, vždyť ve starší generaci CE2110 byl použit ARM Intel XScale.

Zdroj: Intel, Engadget

Ohodnoťte tento článek!