Atom v roce 2015: rychlejší než dnešní šestijádro

0

Ačkoliv se Intel snaží své procesory Atom protlačit do stále menších a úspornějších zařízení a nízká spotřeba nechodí ruku v ruce s vysokým výkonem, právě výkon má v příštích čtyřech letech vzrůst až desetkrát. Ukazuje to roadmapa, kterou zveřejnil server ITProPortal; zobrazuje produkty, které chce Intel dodávat do tabletů.

Body v grafu zasluhují nějakou legendu, tady ji máte:

  • 2011 ~ současné Atomy vyráběné 45nm technologií
  • 2012 ~ 32nm „Saltwell“ (podle SemiAccurate je to označení celé generace, z níž první vydaný čip bude Medfield a následovat bude dvoujádrový Cloverfield)
  • 2013 ~ „Silvermont“, 22nm výrobní technologie s tri-gate tranzistory
  • 2014 ~ 14nm „Airmont“

V roce 2015 Atom dosáhne v syntetickém testu SPEC2000int_rate skóre převyšující dnešní Phenom II X6 1100T, jak glosuje ITProPortal. SemiAccurate si všímá ještě jedné zajímavosti, a sice že Intel pro Atom zvolil rychlejší inovační cyklus, než tick-tock, jaký uplatňuje u desktopových procesorů. Díky tomu se z počátečního bodu, kdy je Atom vyráběn mírně zastaralou 45nm technologií (vyšší řady dávno přešly na 32nm, na příští rok se chystá 22nm rodina Ivy Bridge), dostane na stejný výrobní postup se zbytkem nabídky v roce 2014 (to už hovoříme o 14nm technologii).

Z grafu je zjevné, že generace Silvermont přinese razantní skok ve výkonu procesorových jader. Můžeme si zaspekulovat, že právě v této generaci Intel vymění architekturu čerpající z Pentia z roku 1993 za zcela novou, možná s prováděním instrukcí out-of-order.

Zdroj: ITProPortal, SemiAccurate

Ohodnoťte tento článek!