Atomový Asus Eee PC 901

0

[firstpagebreak title=Třetí generace Eee PC se povedla – drobné i větší změny]Před necelým měsícem jsme testovali Asus Eee PC 900 a již teď tady máme jeho pokračovatele, který jej staví téměř do pozice outsidera. Nové Eeečko se změnilo v několika směrech a ačkoli se může zdát, že vlastně nijak výrazně, tak celkově jde významný pokrok.

Možná vám to přijde divné, že Asus uvádí nové Eeečka v tak rychlém sledu, ale z pohledu pokrytí trhu to vůbec nebude vadit. Rozdíly mezi typem 900 a 901 definitivně potvrzuje cena – za lepší vlastnosti 901čky si prostě budete muset trochu připlatit.

Zajímavostí je i ústup označení Asus, které se ukrylo až natolik, že jej najdete pouze na typové nálepce. Eee PC je zřejmě silnější značkou než samotný Asus; zcela určitě na americkém trhu a u koncových zákazníků v obchodech s elektronikou.

Co by šlo zlepšit

Nejprve si shrňme slabiny Eee PC 900, které by si zasloužily vylepšit. Kromě pomalého procesoru není 900vka oslnivá ani ve výdrži, která je pro mobilní přístroj klíčová. Chybí integrovaný Bluetooth pro mobilní připojení přes mobil a použité SSD disky jsou dost pomalé.

Kvůli relativně žhavému procesoru (s ohledem na miniaturní tělo) má také docela hlučné chlazení a až nepříjemně se zahřívá. Z pohledu ergonomie je největší bolístkou titěrná klávesnice, na které se sice dá naučit psát, ale k ideálu má rozhodně daleko. Rovnou vám prozradím, že z pohledu vyjmenovaných neduhů se 901čka zlepšila docela radikálně, některé bolesti však přetrvávají.

Po lehké plastice

Chválíme Asus za citlivou změnu designu, která porušila hranatost původního Eee PC 70x i 900. Nyní již 901čka působí více přátelsky, než industriálně či stroze. Změny však nejsou jen o designu. Vylepšila se například ochrana displeje – víko je tužší a chrání displej proti promáčknutí mnohem lépe. Celkové rozměry se téměř nezměnily – 901čka je sice dle specifikací o kousek větší než 900vka, v reálu to ale téměř nejde poznat.

Díky použití velmi úsporného procesoru Intel Atom se znatelně vylepšilo i zahřívání těla. S 901čkou již není tak nepříjemné pracovat na klíně a větráček má příjemnější zvuk, i když se točí téměř pořád. Hlučnost neruší při běžné práci, s vysokým zatížením se však samozřejmě horší. I těch pár jednotek Wattů tepla je v tak malém těle z pohledu chlazení docela oříšek. Pozitivní změnu ovlivnil zřejmě i větší průduch větráčku.


Praktické pouzdro je pro bílou verzi tentokrát černé

Klávesnice pořád bolí

Klávesnice se bohužel nezměnila – do takto velkého těla již prostě větší tlačítka vtěsnat nepůjdou. Malá klávesnice bude limitovat hlavně ty z vás, co píší hmatovou metodou (tzv. „všemi deseti“) množství překlepů se skutečně radikálně zvyšuje ve srovnání s tradičnějšími klávesnicemi.

Vylepšení se naštěstí dočkal touchpad, tedy přesněji jeho tlačítka. Ty jsou konečně fyzicky oddělená a mnohem lépe se mačkají. Tento problém u 900vky způsoboval časté přehmaty při ovládání.

 

Nad klávesnicí jsou nově i funkční tlačítka, kterými lze rychle vypnout displej, změnit rozlišení, profil výkonu a případně spustit libovolnou aplikaci.

    

[pagebreak title=Hmotnost, velikost a srovnání s HP Mini-Note 2133, Asus Eee PC 900 a 701 + VIDEO]

Jak již bylo zmíněno, tělo Eee PC 901 je pouze o malý kousek větší než u modelů 70x a 900. Celková hmotnost se ale zvýšila znatelněji – testovaný kousek vážil o rovných 134 gramů víc – 1 138 gramů. Srovnání s námi testovaným typem Eee 900 je však trošku nefér, protože náš vzorek měl menší kapacitu baterie – 32,5 Wh proti 48,8 Wh.

 

Proto jsme zvážili 900vku i 901čku bez baterií – zde se rozdíl zmenšil na pouhých 29 gramů. Nutno dodat, že 900vka by měla být v prodeji vybavena baterií s kapacitou 38,5 Wh a hmotnost tak stoupne o přibližně 50g, tedy na 1 054g.

Trochu se změnila i barva plastů – hlavně tedy kryt displeje. Na fotkách to bohužel není možné dobře rozpoznat, jde o posun z bílé barvy blížící se kombinaci slonové kosti a zářivě bílé s lesklým povrchem. Těžko říct, zda bude odolný vůči škrábancům – na bílém povrchu nejsou beztak příliš vidět.

Nezměnilo se ani rozložení standardních portů – ty jsou ve stejném počtu i umístění jako na 900 i 70x. Přemístil se však napájecí konektor ze zadní strany na pravý bok, což chválíme, protože je přístupnější a méně zavazí.

  

Napájecí adaptér je stejně malý – s hmotností 201 g jde snad o nejmenší adaptér k notebooku, jaký se běžně dodává. S ohledem na výdrž jej sice nebudete zase tak moc potřebovat, je však potěšující, že k mini notebooku dostanete i mini adaptér.

V redakci se nám sešlo mini notebooků více, a proto došlo i na srovnání s HP Mini-Note 2133. Již od pohledu je znát, že jde o docela odlišné přístroje. HP v podstatě nesměřuje na stejný trh, jako Eee PC. Ačkoli je Mini-Note o kus větší, tak pořád patří do té samé hmotností i velikostní kategorie – je pouze o 150g těžší.

 

Větší hmotnost způsobily hlavně použité materiály – kovový vzhled nemá Mini-Note jen tak a bytelné elegantní tělo s kolibří hmotností ani vyrobit nejde. Na druhou stranu mohlo HP díky širšímu půdorysu použít velkou klávesnici, která je mnohem pohodlnější než ta u Eee PC 70x až 901.

[pagebreak title=Extrémní výdrž díky Atomu a Super Hybrid Engine]

Po stránce výdrže a spotřeby je 901čka obrovským krokem kupředu. Nejen díky použití procesoru Intel Atom, ale i další optimalizace pomohly dosáhnout velmi dobrých časů výdrže při práci na baterii.

Lví podíl na dosahovaných hodnotách spotřeby má tzv. Super Hybrid Engine, který umožňuje vybírat mezi třemi výkonnostními profily. Ty upravují standardní chování Atomu a mění frekvenci FSB (133 MHz) nahoru i dolů.

Základní režim se nazývá High Performance, při kterém se osazený procesor chová zcela standardně – mění svoji frekvenci od 800 do 1 600 MHz v závislosti na nastaveném režimu operačního systému.

Režim Power Saving sníží frekvenci FSB až na 100 MHz což způsobí změnu rozmezí frekvence na 600 až 1 200 MHz. Dle měření tato relativně drobná změna uspoří 15 až 18 % energie při práci na baterie. Svůj podíl na tom bude zcela jistě mít i čipová sada, která jistě spotřebuje méně energie při nižší frekvenci FSB. Její spotřeba je přitom mnohem vyšší než má procesor – až 2,5 násobně.

Režim Super Performance je pro změnu přetaktováním – zvýší FSB na 150 MHz, což zase posune použitelné frekvence na rozmezí 900 až 1 800 MHz. Nehodí se samozřejmě pro práci na baterie, ale spíše pro stolní použití. Kromě logického výkonnostního přínosu zvyšuje i zahřívání a hlučnost – při Super Performance běží větráček téměř neustále naplno.

Na kompletní měření všech situací a režimů bohužel nevyšel čas – s ohledem na úspornost by to zabralo klidně celý týden. Monitorovali jsme však spotřebu v různých stavech, což velmi úspěšně nahradí kompletní testy.


PS – Power Saving, HP – High Performance
U všech měření byla vypnutá webová kamera, které přidává dalších 0,8 W spotřeby
Testovací metodika

Při měření spotřeby a výdrže bylo docela velkým překvapením, že spotřeba při připojení k internetu přes Bluetooth síť byla nižší než přes Wi-Fi. Zajímavostí je také výrazný vliv kompletního vypnutí webové kamery. Všechny tyto operace jsou díky praktickému ovládacímu prográmku velmi jednoduché.

Pozitivní změnou je i vyřešení problémů se spotřebou v režimu Stand-by, v kterém se modely 70x i 900 vybíjejí až příliš rychle – celonoční „uspání“ ubralo i přes polovinu kapacity baterie. U 901čky je pokles mírný – 3 % za 4 hodiny.

[pagebreak title=Hodnocení výkonu]

Již při prvních zmínkách o Atomu bylo mnoho rozruchu kvůli jeho architektuře. Jak jste se mohli dočíst v článku Přichází Atomový věk, jde o výrazně odlišný přístup, než je běžný u „normálních“ mobilních procesorů pro notebooky.

Jak si ale vede v praxi? Atomové Eeečko se na první vyzkoušení jeví přibližně stejně rychlé jako jeho předchůdci s Celeronem M na frekvenci 900 MHz. Samotný Intel toto potvrzuje, když výkon 1,6 GHz Atomu přirovnává k 800 MHz Pentiu M. Problémem tohoto mini počítače není ani tak nízký výpočetní výkon, ale spíše pomalý pevný disk.

Elektronický, ale pomalý

Ačkoliv jde o SSD, tak v tomto případě si jej rozhodně nepředstavujte jako nějakého rychlíka. Podprůměrné přenosové rychlosti a velmi pomalá rychlost zápisu nemůže být zachráněna ani rychlou přístupovou dobou. Někdy si prostě docela počkáte, než si to systém pořádně „rozmyslí“ a dostane potřebná data z disků do paměti.


Problém obou osazených SSDček je velmi pomalý zápis a práce s malými bloky

Oproti Eee PC 900 jde přesto o zlepšení. V něm byly totiž ještě pomalejší čipy, které byly u 901čky nahrazeny rychlejšími, alespoň u systémového disku s kapacitou 4 GB. Tomu sekunduje 16GB disk v mini-PCIe rozhraní v Linuxové verzi a 8GB ve Windows verzi. Obě totiž budou stát stejně a jde tedy o kompenzaci ceny licence.


SP – Super Performance režim
Toshiba Satellite A300 (Intel Core 2 Duo T5500, 2 GB RAM, 200 GB HDD, Radeon HD 3470)
HP Mini-Note 2133 (VIA C7-M 1,2 GHz, 1 GB RAM, 120 GB HDD, S3 Chrome 9 HD)
Testovací metodika

I přenosové rychlosti operační paměti RAM nejsou nikterak oslnivé – k výraznému zlepšení dochází až v režimu Super Performance. Zvýšená frekvence FSB systému zjevně pomáhá, i když PCMark05 na to má jiný názor. U výpočtově náročných úkolů dochází k výraznému zlepšení.

S lepší grafikou pro externí monitory

Výkon systému celkově postačuje na jakoukoliv běžnou činnost – práce s internetem, kancelářské aplikace i jednoduchou práci s fotkami. Problém nejsou ani filmy, ty jsou v skutečnosti méně náročné než prohlížení multimediálních webových stránek. Přesto se však nejde ubránit občasným „zásekům“ kdy jednoduše čekáte, až si to systém rozmyslí.


Když jste zvyklí z výkonných počítačů intenzivně pracovat, tak Eee PC 901 bez problémů přetížíte

Hlavně při masivnějších diskových operacích spojených ze zatížením procesoru je systém docela „zabržděný“ – jako hlavní počítač se Eee PC hodí pouze pro trpělivé. I stařičký notebook s polovinou operační paměti a 1,4 GHz Pentiem M (Banias) je subjektivně výrazně rychlejší stroj.

Z výsledků je patrné zvýšení grafického výkonu, které má na svědomí použití modernější čipové sady Intel 945GSE, která obsahuje grafickou kartu Intel GMA950. Pro běžnou práci na integrovaném LCD to sice není v podstatě žádný rozdíl, pro lepší možnosti výstupních rozlišení na externím monitoru je to ale velký posun.


Prostor k paměťovému slotu i Wi-Fi kartě je jednoduchý. Je zde i dost prostoru pro 1,8″ disk – možná časem budou další varianty

S novou grafikou totiž není problém připojit k drobnému Eeečku i 24″ monitor s rozlišením 1 920 × 1 200 bodů stejně jako rozšířené 20 až 22″ monitory s rozlišením 1 680 × 1 050 bodů. Kvalita výstupu je přitom velmi vysoká – vzhledem na analogové propojení je to téměř to nejlepší, co lze dosáhnout.


Toto srovnání sice není tak úplně rovnocenné, ukazuje ale extrémní nepoměr mezi výkone notebooku střední třídy a Asus Eee PC 901

[pagebreak title=Displej – je lepší lesklý nebo matný?]

Displej v Asus Eee PC 901 je teoreticky stejný, jako v modelu 900. Slůvko teoreticky není náhodné. Při přímém srovnání se ukázaly rozdíly v barevnosti i kvalitě podsvícení – v obou případech měla 901čka jednoznačně navrch. U nového Eeečka si zaslouží pochvalu i velmi široký rozsah nastavitelnosti jasu podsvícení. V krocích od úplného vypnutí až po velmi jasný obraz vhodný jen pro slunečné dny. Běžně bohatě stačí 50 %.

Matný povrch displeje jsme také trochu vyvenčili a nafotili srovnání lesklého 8,9″ displeje na HP Mini-Note 2133 a matného 8,9″ displeje na Eee PC 901. Výsledky jsou rozporuplné.

V určitých situacích je matný povrch zcela nepoužitelní díky rozptýlení slunečního světla, které znemožní jeho použití ve velmi jasném prostředí. To samé ale potká i Mini-Note, tedy pokud to bude opravdu špatné a nebudete se moci ani trochu vhodněji natočit.

Mat či lesk? Jednoznačný verdikt nebude – praktický test ukázal slabiny obou povrchů. Ve velmi nepříznivém světelném prostředí jsou na tom obdobně špatně. Pomyslný ideál jsou displeje s filtrem a antireflexní úpravou – ty však na takto levných strojích jen tak nenajdete.

 

[pagebreak title=Novinky v Xandros Linuxu, VIDEO: BIOS a první spuštění]

Nový model notebooku z rodiny Eee PC nedostal do vínku pouze nový hardware, ale vylepšen byl také software. Operačním systémem je stále derivát Xandros Linuxu s upraveným uživatelským rozhraní (tzv. Easy mód) připomínajícím spíše prostředí chytrého mobilu nebo kapesního počítače než notebooku. Spouštěč je stále rozdělen na tematické záložky doplněné záložkou Favorites (Oblíbené), do které můžete řadit ikony libovolně.

Změn si všimnete hned na dvou frontách: mezi systémovými službami i mezi samotnými aplikacemi. Začněme jimi: v podstatě všechny aplikace jsou v aktuálních verzích, největších změn doznal však kancelářský balík. Namísto v původních modelech použitého OpenOffice.org zde najdete komerční Sun Office. Ten nabízí všechny funkce jako OOo, přidává však lepší podporu proprietárních formátů (ano, lépe se pracuje se soubory z Microsoftího Office), lepší podporu pro databáze a pár dalších vylepšení.

A pak jsou zde systémové služby. Přibyla aplikace Super Hybrid Engine umožňující nastavovat výkon notebooku (a tím i korigovat spotřebu) prostřednictvím funkčních tlačítek, použitelnější je také správce síťových připojení. Problémová je pouze softwarová podpora vestavěného Bluetooth modulu.

Ta totiž podporuje pouze dvě služby (respektive podporuje všechny Bluetooth služby, ale pouze pro dvě najdete nastavení v grafickém prostředí), a sice vytáčené připojení a možnost přijímat a odesílat soubory. Na jednoduché připojení HID zařízení (klávesnice, myši) nebo internetové PAN sítě rovnou zapomeňte. Je to s podivem, protože ostatním Linuxům (včetně Ubuntu 8.04 nainstalovaném na stejném stroji) ani toto nečiní problémy.

Operační prostředí lze stále přepnout do rozšířeného módu a získat tak přístup k plnohodnotnému prostředí prezentovaného KDE desktopem, což beztak většina pokročilejších uživatelů velmi rychle udělá. A nebo rovnou nainstalují „plnohodnotnější“ linuxovou distribuci…

 

Kompletní galerie operačního systému Xandros Linux

[pagebreak title=Online úložiště YoStore, prostorový zvuk a webkamera s mikrofonem]

Jednou z nových funkcí v Eee PC 901 je i online úložiště YoStore, ku kterému dostane přístup každý majitel 901čky (časem zřejmě i 900). Má kapacitu 20GB a v Xandrosu jej máte připojený jako další disk. Pro Windows XP existuje instalační balíček, který vám položku YoStore úložiště přidá do nabídky Tento Počítač.

Kromě ukládání je možné přes YoStore data i sdílet s dalšími uživateli. Zajímavostí je i tzv. Download center, v kterém najdete zajímavé soubory pro Eee PC – například nové BIOSy či aplikace nebo hry.

Přístup k souborům je poměrně jednoduchý, stejně jako instalace. Docela nepříjemná jsou však další omezení – 5 000 MB přenosů za den, 200 MB na jeden soubor a maximální rychlost stahování pouhých 128 kbit. Testovací přenos 22 MB souboru byl extrémně pomalý – upload trval téměř 60 minut a download necelých 12 minut.

YoStore je tedy v našem regionu zatím nepoužitelná služba – mnohem lepší práci pro vás udělají jiné služby zdarma. Sice s nižší kapacitou, ale širšími možnostmi a použitelnými rychlostmi.

S lepším zvukem

Zajímavého vylepšení se dočkala i zvuková karta, která nyní podporuje různé Dolby režimy. Dolby Headphone vylepší zážitek z prostorového zvuku díky inteligentnímu mixování do dvou kanálů. Efekt se hodí hlavně na sledování filmů, u kterých se zážitek skutečně vylepší.

 

Dolby Pro Logic II a Virtual Speaker pracují obdobně s reproduktory, které se snaží donutit k prostorovému zvuku pomoci efektů. I zde je výsledek znatelně lepší než čisté stereo – zázraky však nečekejte. Integrované reproduktory jsou umístěny vespodu a jejich zvuk nevybočuje z běžného průměru – plochý plastový zvuk téměř bez basů.

Webová kamera je stejná jako u ostatních Eeeček – ačkoliv se tváří jako 1,3 Mpix, tak má v skutečnosti běžné VGA rozlišení a o zbytek se stará interpolace. Kvalita je slabší, s kompenzací světla z pozadí nebo vylepšené vidění ve tmě nečekejte. Mikrofony jsou naštěstí o poznání lepší. Jsou dva a využívají eliminaci okolních ruchů i umožňují zapnout i směrové snímání.

 

[pagebreak title=Hodnocení a závěr]

Nové Eee PC 901 řeší mnoho problémů, které byly na obtíž modelům 70x i 900. Samozřejmě, že není dokonalé – z neduhů zůstala hlavně slabší klávesnice. Celkově se Eeečko díky velmi dlouhé výdrži a integrovanému Bluetooth posouvá z kategorie kompromisní hračka téměř do kategorie použitelného pracovního nástroje. Není sice ideální pro psavce, ale jako společník na cesty a nenáročné denní použití jde o téměř ideální přístroj.

Na trhu budou dostupné dvě verze Eee PC 901 – lišit se budou pouze v operačním systému a kapacitě disků. Linuxová verze s kapacitou 20 GB (4 + 16) nebo Windows verze s kapacitou 12 GB (4 + 8). Obě za stejnou cenu 9 990 Kč včetně daně – oficiální cena ohlášená zastoupením firmy Asus v ČR.

V souvislosti s touto velmi zajímavou cenovou politikou vás jistě bude zajímat i cena modelu 900. Ten by měl proti předpokládané ceně 400 Euro neboli 10 tisíc Kč klesne o 1 tisíc korun pod 901čku na 8 990 Kč.

Klady a zápory+ velmi nízká spotřeba
+ dlouhá výdrž na baterie
+ kompaktní rozměry
+ kvalitní výstup na externí monitor
+ nízká cena
+ Super Hybrid Engine
+ skladný napájecí adaptér
+ nízká hmotnost

– mohl být i tišší
– pomalé disky
– nízký výkon
– příliš malá klávesnice

Dostupnost

První kusy Asus Eee PC 901 budou na trhu v polovině července

Ohodnoťte tento článek!