Audacity 2.2 po letech přináší modernější vzhled včetně tmavého a kontrastního oblečku

Protože pomocí Audacity nahráváme a stříháme podcasty, je to naše srdeční volba. Potřebné osvěžení uživatelského prostředí po letech přišlo, ačkoli se u nás s jednoznačným přijetím nesetkalo.

4
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Audacity nevychází zrovna často. Zvukový editor s otevřeným zdrojovým kódem nám nabízí solidní porci novinek pro pohlednější stříhání na jaře, přičemž teď na podzim ještě stihla dorazit verze 2.2. Posun o desetinku naznačuje větší změny. Předesílám, že po letech statičnosti je změna patrná na pohled. Nedochází k revolučnímu přeskládání uživatelského prostředí, pouze celý program získává čerstvý kabátek.

Kolega Lukáš Václavík se k novým ikonám vyjádřil nelibě, ale ačkoli nejsou vždycky stylově zcela konzistentní, připadá mi změna vítaná. Audacity se roky neproměnilo, navíc teď kromě tradičního světlého můžete vybírat také ze tmavého nebo vysoce kontrastního oblečku. Kdyby vám ani jeden z nich nevyhovoval, můžete se ale vrátit klidně k původnímu vzhledu s kulatými hlavními tlačítky.

Audacity 2.2 opravuje 198 chyb.

Přehlednější vizualizace a čistší prostředí

Přehrávat můžete pomocné stopy vytvořené z MIDI či Allegra, ukazatel hlasitosti však v tomto případě bude mlčet. U výchozí vizualizace zvuku v podobě vlny můžete nově zvolit, jak bude vizualizace vypadat při dostatečném přiblížení. Buď uvidíte jen obrys vlny v podobě teček, nebo budou tečky doprovozeny vodícími čárami k základní ose. Vodicí čáry jsou standardně zapnuty s tím, že by tento styl zobrazení měl usnadnit přehled o rozkyvu vzorků.

K určité reorganizaci došlo v nabídkách, aby byly přehlednější. Některé položky proto zmizely, nejpoužívanější funkce se posunuly do horních část nabídek. Dokonce se objevily položky nové, např. pro přímý export do MP3 či WAV – tyto úkony patří k nejžádanějším. Můžete také volitelně přivolat dvě další hlavní nabídky s málo využívanými funkcemi (Pohled | Extra Menus – český překlad je zatím nekompletní).

Nahrávání do stejné stopy

Upraveno bylo chování při nahrávání. Audacity teď nově nahraný materiál přidá vždy na konec aktuálně vybrané stopy. Tomu se vyhnete, pokud podržíte Shift a klepnete na tlačítko pro nahrávání. Druhou možností je použít klávesovou zkratku Shift+R. Na mnoha místech spatříte tlačítko pro nápovědu, snížen byl naproti tomu počet klávesových zkratek. Můžete se ale vrátit k původnímu komplexnějšímu setu.

Audacity v případě, že vyčerpáte volné místo na úložišti, zastaví nahrávání a uchová do té chvíle nahraný materiál. Pro interakci s rozdělenými částmi zvukové stopy byly přidány nové příkazy, jež však zatím nemají přiděleny klávesové zkratky. Můžete je ovládat pomocí nabídek, nebo jim klávesové zkratky přiřaďte ručně. Kompletní výčet změn naleznete na Wiki Audacity. Samotný zvukový editor si stáhnete z www.audacityteam.org.

Smuteční oznámení

Mimochodem, protože jsme o Audacity nepsali, tak při této příležitosti musím zmínit jednu smutnou zprávu. Dne 10. srpna zemřel Gale Andrews, který se na vývoji střihačského nástroje podílel od roku 2007. Konkrétně z velké části sám vypracoval manuál, často poskytoval podporu na fóru a pravidelně testoval nové verze Audacity.

Audacity 2.2 po letech přináší modernější vzhled včetně tmavého a kontrastního oblečku
Ohodnoťte tento článek!

4 KOMENTÁŘE

 1. Tak jsem stáhl tuto novou verzi (ZIP, portable), spustil, podíval se na hlášku, že nemám žádnou zvukovku (přičemž mám 4), zkontroloval, že fakt seznam zařízení je prázdný a vrátil zpět na starou verzi.
  Také je škoda, že tam nedali Ribbon, ale pořád mají takové podivné, nestandardní rozhraní, které jen trochu oprášili, aby nevypadalo jako z roku 2005, ale jen z roku 2010. Ribbon by zde perfektně pasoval.

  PS: Na blbosti používám Audacity, na větší věci Adobe Audition CC.

 2. Vždycky, když čtu o modernějším vzhledu, už se děsím. K čemu je dobré, že je vzhled modernější, mi jaksi uniká.
  Hudbu přehrávám už 20 let Winampem ve standardním skinu, se vzhledem Audacity jsem byl taky spokojen. Ale ne, musí se jít s dobou a tak předělají kulatá tlačítka na hranatá a vysvětlí nám, že je to moderní. Za mě tedy pěkně hnusná změna.

 3. Ribbon by zde perfektně pasoval. – Mohlo to dopadnout hůř. Třeba Ribbonem 😀
  P.S. Na blbosti používám Wavosaur. Audacity převážně jako knvertor formátů.
  P.S.S. Co je to “rozkyv vzorků”? To je amplituda, jo?