Audio na lepších deskách Gigabyte umožní upgrade operačního zesilovače

0

Když se řekne integrovaná zvuková karta, většinou to znamená droboučký čip Realtek a pár kondenzátorů na desce. Na highendových modelech se nicméně už výrobci začínají snažit poskytnout něco lepšího. Mezi deskami pro procesory Haswell v tomto ohledu zdá se bude hrát první housle firma Gigabyte. Takové pojetí integrovaného audia, jaké představila, tu myslím ještě nebylo. Vedle různých dalších „legrácek“ totiž nese operační zesilovač v patici, takže si ho uživatel chtivý dobrodružství bude moci vyměnit za součástku dle svého vlastního výběru.

Návrh, který firma pojmenovala Amp-Up Audio, se má objevit na deskách G1.Sniper 5, G1.Sniper M5 a později i dalších. Ze integrovaného zvuku starších zástupců této řady také vychází. Jako hlavní procesor bude sloužit Creative Sound Core3D, opatřený pozlaceným stínícím štítem (nepochybně i pro parádu). Pozlacené jsou i zvukové výstupy (jak analogové, tak digitální), port HDMI a DisplayPort. Část PCB, na níž leží komponenty zvukovky, je od zbytku desky ohraničena ve snaze omezit rušení. Tento prvek pravda není ničím novým. Na deskách bude také samostatný sluchátkový zesilovač. Osazeny jsou speciální kondenzátory pro použití v audiotechnice značky Nichicon.

Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač
Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač

Jak už jsem načal předtím, vrcholem vší parády je pak vyměnitelný operační zesilovač. Tento osminohý šváb by sám o sobě měl přispět k lepšímu zvuku (srovnáme-li se stavem, kdy všechno hraní odedře integrovaný kodek). Výměnou tohoto čipu (v základu je osazen TI OPA2134) ovšem můžete měnit charakteristiku zvuku a teoreticky vůbec zlepšit kvalitu reprodukce. Součástí dodávky má být i pinzeta pro výměnu a jeden alternativní zesilovač (zřejmě coby základ sbírky, typ LM4562NA). Vyměnitelný operační zesilovač dal ostatně jméno celému návrhu Amp-Up.

Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač

  Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač

Na novináře, které Gigabyte sezval k prezentaci nových desek (celou akci popsal web TweakTown, od nějž čerpáme), Amp-Up zdá se docela zapůsobil. O kvalitách řešení ale přece jen nelze soudit jen na základě použitých komponent a při subjektivním poslechu lze zase snadno podlehnout efektu placebo. Osobně bych čekal, že větší dopad na zvuk bude mít spíše ten aspekt návrhu a zpracování, který tak docela vidět není. Tedy například jak dobře se podařilo potlačit rušení přímo v rámci PCB.

 

Vzhledem k přítomnosti čipu Sound Core3D nepřekvapí, že desky nabídnou i software Pro Studio firmy Creative. Použít tak budete moci různá „vylepšení“ zvuku, ať již známé Crystalizer a Crystalvoice (potlačení šumu vhodné pro hlasové přenosy), nebo tzv. Scout Mode. Tento filtr má údajně zvýrazňovat detaily v hrách, abyste například snáze slyšeli blížící se nepřátele. Jak úspěšný takový trik může být, nevím, jako u všech těchto filtrů však asi bude trpět neutralita původní nahrávky nebo zvuku.

Audio na highendových deskách Gigabyte ponese vyměnitelný operační zesilovač

Amp-Up asi zaznamená slušný ohlas, přinejmenším v médiích. Bez ohledu na to, jakých reálných účinků bude možno pomocí výměny zesilovače dosáhnout, má v highendové desce tato funkce dost možná místo hlavně proto, že dává uživateli možnost „tunit“, upravit si hardware k obrazu svému. Právě proto se z této třešničky pro značně úzkou skupinu nadšenců asi stal ústřední tahák audio výbavy desek série G1.Sniper.

Zdroj: TweakTown

Ohodnoťte tento článek!