Autonomní vozítka Googlu byla jen experiment, firma je nebude prodávat

0
Waymo Firefly
Waymo Firefly

Před rokem se z laboratoří Google X vyčlenila samostatná firma Waymo. Ta má na starost vývoj umělé inteligence pro řízení aut a mimo jiné také vytvořila vlastní vůz Firefly. Před čtyřmi roky nás pobavil svým designem, ale také nadchl tím, že vůbec neměl volant ani pedály. Vše řídil počítač, lidé se jen vezli. (Google nicméně pro testování vyrobil i ručně řízenou verzi.)

Když firma oznámila vznik Wayma, zároveň prozradila, že spolupracuje s Chryslerem na skutečných vozech s autopilotem. Celkově už vytvořili 600 hybridních minivanů Pacifica. A budou přibývat. Další modely, možná i jiných značek. Jen Firefly zamíří do důchodu, nebude se prodávat a ani dále vyvíjet.

Waymo na blogu prozradilo, že Firefly byla jen testovací platforma. Pro inženýry bylo jednodušší vytvořit vlastní vůz, na kterém by si ověřili, jak integrovat potřebné komponenty, než kdyby se snažili upravovat běžná auta. Nový Chrysler Pacifica vznikal dopředu s tím, že bude obsahovat soustavu kamer, radarů a laserových systémů, které uvidíte kompletní okolí auta. Výkonný počítač uvnitř pak vyhodnocuje a předpovídá dopravní situaci.

Ohodnoťte tento článek!