Autoři českého routeru Turris vybírají antény. Číňané šidí kvalitu

0

CZ.NIC prozradil další podrobnosti z vývoje výkonného routeru Turris. Jeho bezdrátová část bude založena na čipsetu Qualcomm Atheros splňující standardy 802.11a/g/b/n. Síť tak bude fungovat v pásmech 2,4 i 5 GHz. Aby rychlost i dosah signálu byly maximální, Turris dostane trojici všesměrových antén 3×3 MIMO.

 

Autoři routeru ale neví, jaké přesně použít. Pro domácnosti stačí ty s délkou do 20 cm a ziskem 2–5 dBi. Dvoupásmových antén, které by dobře fungovaly v obou sítích, je ale málo a jsou dost drahé. CZ.NIC tak hledá dodavatele kvalitních a dostupných komponent, ale o radu prosí i uživatele.

Rozebrané antény použitelné v Turrisu
Rozebrané antény použitelné v Turrisu (foto: CZ.NIC) 

Vývojáři Turrisu rovněž přišli na to, proč levné čínské dvoupásmové antény slibující dobrý zisk signálu v praxi fungují hodně mizerně. Vypadají, že jsou sice velké, ale uvnitř plastového krytu se schovává pouze maličká anténka, jejíž výkon je v pásmu 5 GHz slabší než u značkové antény určené pouze pro pásmo 2,4 GHz. Na obrázku najdete pro porovnání 2,4GHz anténu, 5GHz anténu, kvalitní dvoupásmovou (její část je ještě schovaná v krytu) a zmíněnou čínskou.

Více informací najdete na blog.nic.cz.

Ohodnoťte tento článek!