Avast Browser Cleanup: vyčistěte prohlížeč od škodlivých doplňků

0

Pokud vám ve webovém v prohlížeči přibyl nechtěný doplněk (panel nástrojů, rozšíření, zásuvný modul atp.) či se bez vašeho vědomí změnilo nastavení, můžete samozřejmě zkusit standardní způsob deaktivace, nicméně v případě agresivnějších doplňků nebo infiltrace do více prohlížečů lze použít rychlejší a především spolehlivější cestu – aplikaci Avast Browser Cleanup od autorů populárního antivirového balíku.

Program je relativně malý – aktuální verze 8.0, kterou můžete stáhnout z oficiálního webu, má pouhých 2,5 MB a spustit ji můžete pod Windows XP, Vista, 7 i 8. Hned na začátek je vhodné si říci, že funguje s prohlížeči Internet Explorer, Mozilla Firefox a Google Chrome – příznivci Opery tak mají smůlu.

Hledáme a uklízíme

Jednou z výhod tohoto nástroje je skutečnost, že ho nemusíte instalovat – stažený soubor lze ihned spustit a během několika okamžiků se dozvíte, které doplňky jsou považovány za podezřelé. Program také můžete vypálit na CD nebo zkopírovat na flash disk, přenést a bez instalace spustit na jiném počítači. Dalším kladem je kompletní lokalizace do naší mateřštiny, takže nebudete muset luštit odborné výrazy v angličtině.

Na úvodní obrazovce Shrnutí se nachází doplňky, které mají špatnou reputaci, nebo ke změně nastavení prohlížeče používají agresivní přístup. Nejčastěji zde najdete nežádoucí, obtěžující či nebezpečná rozšíření.

Podezřelé doplňkyPodezřelé doplňky

Všechny podezřelé doplňky můžete odstranit stiskem tlačítka Odstranit všechny doplňky uvedené níže a vyčistit prohlížeče, případně je lze odstraňovat jednotlivě tlačítkem Odstranit u příslušného doplňku.

Odstranit všechny nebo jen vybrané doplňkyOdstranit všechny nebo jen vybrané doplňky

Jestliže chcete vědět, čím se daný doplněk provinil proti pravidlům, stačí klepnout na odkaz Více. V podrobnostech se například dočtete, že rozšíření mění domovskou stránku prohlížeče nebo upravuje výsledky vyhledávání.

Čím se doplněk provinil proti pravidlům?Čím se doplněk provinil proti pravidlům?

Jdeme do podrobností

Pokud je váš webový prohlížeč čistý, můžete se podívat na podrobnosti o všech nainstalovaných doplňcích – stačí klepnout na záložku v levé části okna (každému prohlížeči zde náleží jedna záložka). Ve výchozím nastavení jsou zobrazeny pouze ty doplňky, které mohou být potenciálně nebezpečné, ale po odznačení fitru Nezobrazovat doplňky s dobrým hodnocením si můžete prohlédnout úplně všechny.

Všechny doplňky v prohlížečiVšechny doplňky v prohlížeči

V tomto pohledu je k vidění:

  • ikona doplňku,
  • hodnocení (od žádné do pěti hvězdiček; nejhorší reputace = žádná hvězdička),
  • tlačítko Zakázat/Povolit pro zakázání respektive povolení doplňku.

Hodnocení doplňků je založeno na dvou faktorech: tím prvním je uživatelské hodnocení, druhým pak vlastní výzkum společnosti Avast. Avast bere v úvahu následující chování:

  • odesílání dat na pozadí,
  • zobrazování reklamních sdělení,
  • manipulace s výsledky vyhledávání,
  • změna domovské stránky prohlížeče,
  • obtížné či nemožné odstranění.

Jestliže je zaznamenáno alespoň jedno z výše uvedených chování, je doplněk považován za škodlivý. U některých doplňků je k dispozici nabídka Více, pod kterou najdete podrobnosti o známých špatných vlastnostech – například pokud zpomaluje spouštění prohlížeče apod.

Doplňky lze v tomto režimu pouze zakazovat a povolovat – jestliže je budete chtít zcela odinstalovat, musíte tak učinit přímo v nastavení dotyčného prohlížeče. Odstraňovat z aplikace lze jen ta rozšíření, která jsou považována za špatná.

Opravujeme prohlížeč

Jestliže vám nainstalované doplňky kompletně změnily nastavení prohlížeče (máte jinou domovskou stránku, vyhledávání zpracovává vyhledávač, který by vás ani nenapadlo používat apod.), může být rychlou záchranou tlačítko Obnovit původní hodnoty nastavení prohlížeče, jehož stisknutím vrátíte všechna nastavení do výchozího stavu, jako byste prohlížeč spustili poprvé.

Uvedení prohlížeče do výchozího stavuUvedení prohlížeče do výchozího stavu

Avast Browser Cleanup sice nepatří k nejsilnějším „odstraňovačům špíny“ z webových prohlížečů, ale jeho především zpracování z něj činí ideální a snadno použitelný nástroj pro méně zkušené uživatele. Těm dovolí snadno identifikovat potenciálně problematické doplňky, odstranit je a vrátit prohlížeč do výchozího nastavení, což ve většině případů zcela postačuje.

Jako dobrý nápad vnímáme hodnocení doplňků ostatními uživateli, což by se jistě uplatnilo i přímo ve webových prohlížečích, kde by uživatel ještě před instalací rozšíření mohl zjistit, zda může očekávat potíže. Uvedený čistič obsahují také běžné edice antiviru Avast. Kdybyste jej nepoužívali, můžete sáhnout po tomto samostatně spustitelném nástroji.

Ohodnoťte tento článek!