AVerTV Volar HD Nano: TV tuner pro notebook

0

Mít televizi v přenosném počítači je určitě přínosná a zajímavá záležitost. Nejenom, že jste zase o kousek mobilnější a máte ve svém přenosném zařízení dostupné další důležité médium, ale navíc můžete využívat mnoho dalších výhod, které televizní tunery pro notebooky nabízejí.

Velká většina výrobců například umožňuje záznam televizního vysílání, s nímž si pak můžete dle libosti pohrávat – MPEG soubor můžete natáhnout do střihové aplikace, a vytvořit si tak třeba vlastní výběr nejlepších akcí například z hokejového mistrovství světa.

Mnoho technologií na malém prostoru

Dlužno však dodat, že opravdová mobilita televizního vysílání je prozatím poměrně vzdálená. Výrobci ke svým tunerům dodávají miniaturní anténky bez vlastního zesilovače – nemáte-li však z okna přímý výhled na vysílač, který se nachází ve vzdálenosti ne větší než deset či patnáct kilometrů, na jejich používání raději zapomeňte. K tomu, abyste si mohli vychutnávat DVB-T vysílání v plné kvalitě a bez jakéhokoli trhání obrazu, většinou potřebujete připojení na velkou anténu domovní.

Televizní tunery pro notebooky jsou dnes dodávané v provedení pro USB, případně do slotu Express Card. Druhé řešení je v některých ohledech elegantnější, vzhledem k tomu, že takový tuner je zcela zasunutý do notebooku a na rozdíl od USB řešení z něj nijak nevyčnívá.

TV Volar HD

V tomto textu se podíváme na jedny z nejlepších modelů televizních tunerů, které jsou v současnosti na trhu k dispozici – především na produkty, jejichž výrobcem je společnost AVerMedia. Této firmě se podařilo poměrně komplikované vnitřní vybavení tuneru “nacpat” do poměrně malého prostoru – například model AVerMedia Volar HD Nano v provedení pro USB vlastně vypadá jako silnější flash disk. Do druhého konce tuneru se zasouvá kabel antény. Právě v tom někdy spočívá ta nevýhoda, že připojovaný anténní kabel, který je poměrně tuhý a neohebný, má tendenci tuner z USB portu svým způsobem vyviklávat.

Zajímavou novinkou je 3D tuner

V nabídce firmy jsou také tunery určené speciálně pro port Express Card – v tomto případě se anténa připojuje pomocí speciální redukce. Mnoho uživatelů by tomuto řešení dávalo přednost, právě z toho důvodu, že v případě tohoto tuneru z notebooku “netrčí” další kolík.

HD ExpressTV tuner pro slot Express Card

Zajímavou novinkou z produkce firmy AVer Media je také 3D televizní tuner, umožňující příjem třírozměrného vysílání, o němž jsme informovali v této novince. Společně s tunerem získávají zákazníci i aplikaci MediaCenter 3D, která představuje komplexní řešení pro příjem, sledování, nahrávání a přehrávání záznamů z živé 3DTV.

 Navíc disponuje technologií see3D, která se stará o konverzi veškerých 2D video-multimédií do 3D podoby, a tím řeší současnou poptávku po nedostatkovém 3D obsahu. V následujícím textu se však zaměříme především na řešení, které zatím nejsou 3D a jejichž přínos spočívá v přehrávání televize ve vysokém rozlišení (HD).

Vzhled aplikace se podobá DVD přehrávačům

Samotná instalace tuneru AVerMedia Volar HD Nano probíhá rychle, tuner je třeba zasunout do volného USB portu, a z přiloženého CD nainstalovat a spustit aplikaci AVer TV. Tuner je určený především pro použití ve Windows Media Center, ale lze ho samozřejmě provozovat i na XP, Windows Vista nebo Windows 7.

Aplikace AVerTV po instalaci nabídne volbu vyhledání dostupných televizních stanic. V tomto případě mé první setkání s tímto tunerem neproběhlo příliš šťastně, používal jsem dodávanou miniaturní anténku bez vlastního zesilovače, a tuner poté nevyhledal ani jedinou stanici. Co naplat, připojil jsem proto anténu domovní, a v tomto případě jsem už byl úspěšnější – kolem pětadvaceti televizních programů standardu DVB-T bylo na světě.

přehrávačPřehrávač televizní aplikace AVerTV

Vzhled samotné aplikace se v mnohém podobá softwarovým DVD přehrávačům – je zde možné jednoduše přepínat programy, upravovat úroveň hlasitosti, pořizovat statické snímky obrazovky nebo video záznamy z vysílání, součástí nástroje je i EPG (Electronic Program Guide). Oproti softwarovým DVD přehrávačům je zde jistý prostor k vylepšení, především z ergonomického hlediska – například tlačítka pro změnu programu nebo pro minimalizaci a maximalizaci okna, v němž se zobrazuje televizní vysílání, jsou poměrně malá a obtížněji se hledají ukazovátkem myši, což je však samozřejmě pouze nepříliš důležitý detail.

SnugTV: Televizní vysílání kdekoli

Pořizování záznamů z televizního vysílání je řešeno velmi jednoduše: na hlavním panelu je třeba stisknout tlačítko Record, a televizní vysílání se poté ukládá na disk jako MPEG stream. Ve střihové aplikaci je potom možné s vysíláním provádět různé psí kusy, stříhat nebo přidávat efekty. Právě možnost záznamu televizního vysílání je funkcí, kterou osobně oceňuji, a byla by právě tím, proč bych o koupi USB televizního tuneru pro notebook uvažoval.

Až dosud se jedná o poměrně standardní funkce, které nejsou nijak výjimečné, nabízí je mnoho dalších výrobců. Za poměrně zajímavou však považuji funkci SnugTV, kterou je možné si nainstalovat z přiloženého CD společně se základní televizní aplikací. O co konkrétně jde?

Název USB tuneru Cena Výrobce
PCTV Pico Stick 74e 1 739 Kč PCTV Systems
AVerMedia Volar HD Nano 1 338 Kč AVerMedia
AVerMedia Plug&Watch A820 1 320 Kč AVerMedia
PCTV Flashstick nano 1 307 Kč PCTV Systems
TerraTec Cinergy T XXS 1 230 Kč TerraTec
AVerMedia Volar HD Pro 1 135 Kč AVerMedia
PCTV Nano Stick 73e 1 111 Kč Pinnacle
PCTV Diversity Stick solo 1 039 Kč PCTV Systems
Compro Vista U100 868 Kč Compro
Genius TVGo DVB-T03 702 Kč Genius
Sencor SDB 501T 690 Kč Sencor
Leadtek DTV Dongle Mini 599 Kč Leadtek
MSI Digi Vox Micro HS 559 Kč MSI

Tabulka dalších tunerů pro USB

Představte si například, že odjíždíte na služební cestu do zahraničí, kde vám samozřejmě žádný televizní tuner nepomůže, a šanci sledovat české televizní programy nemáte. Můžete se však prostřednictvím internetu přihlásit do účtu služby SnugTV, a připojit se například k televiznímu tuneru, který se nachází třeba ve vaší domácnosti. Máte pak možnost sledovat živě oblíbené programy z domova, bez ohledu na to, kde se právě nacházíte. Je také možné si vyměňovat televizní programy například s rodinou v zámoří, nebo prostřednictvím internetu sledovat třeba televizi zahraniční. Lze tak říci, že funkce SnugTV posunuje televizní mobilitu o další stupeň dále.

SnugTVNastavení internetové služby SnugTV

AVerMedia Volar HD Nano: Verdikt

Součástí balení je i dálkový ovladač, který je vyvedený v černé lesklé barvě, a je spíše menších rozměrů. Lze ho označit za povedený, v jeho středu nalezneme zeleně zabarvené tlačítko pro spuštění operačního systému Windows Media Center (pro nějž je ostatně tuner určený).

Co se týká celkového dojmu, tuner AVerMedia Volar HD Nano je bezpochyby povedeným produktem, který se vyznačuje více klady než zápory – za pozitivní stránku lze jmenovat mimo jiné kvalitní dálkové ovládání, celkově dobré zpracování tuneru, nebo funkci SnugTV. Výhrady pak lze mít k softwarové stránce celé technologie, a to nejenom z hlediska ergonomického zpracování hlavní aplikace. Samozřejmě je třeba přihlédnout k faktu, že software je dosti komplikovaný a počet nejrůznějších softwarových či hardwarových konfigurací vysoký, rozhodně však platí, že instalace tuneru či funkce SnugTV neprobíhá vždy zcela hladce, a vy tak budete muset řešit některé menší problémy, které se v průběhu instalace objeví.HD Nano box

Plus a mínus
+ ideální pro Windows Media Center
+ internetová služba SnugTV
+ povedené dálkové ovládání
‚àí televizní aplikace se pomaleji spouští
‚àí malé ergonomické nedostatky softwaru

AVerTV Volar HD Nano: TV tuner pro notebook

Ohodnoťte tento článek!