AVG Free: konečně zadarmo i v češtině

0

Dostupnost AVG Free v češtině je dobrou zprávou pro všechny uživatele, kteří z různých důvodů dávají přednost lokalizovaným verzím softwaru. Antivirů je zdarma hned celá řada, v češtině byl doposud zdarma uvolněn pouze český avast!, pokud se nepletu. AVG Free je tedy vítanou změnou.

Antivir AVG Free vychází z komerční varianty AVG Internet Security, oproti které je ochuzen o některé funkce. Na domovských stránkách free.avg.cz (i ty jsou nově v češtině) si můžete prohlédnout jejich srovnání z hlediska výbavy. Kdo hledá běžnou ochranu před viry a obejde se bez webového štítu, firewallu, likvidátora rootkitů a antispamu, tomu asi u AVG Free nebude nic zásadního chybět.

Samozřejmě je potřeba poznamenat, že AVG Free je zdarma pouze pro soukromé nekomerční použití. Podrobnosti najdete na jeho webu nebo v licenční smlouvě.

Startujeme průvodcem

Po instalaci nemusíte počítač restartovat, AVG Free se ihned spustí. Jediným zádrhelem může být požadavek na vypnutí webového prohlížeče v případě, že budete souhlasit s instalací bezpečnostní lišty AVG Security Toolbar. Ihned po prvním (a automatickém) spuštění se zobrazí průvodce pro nastavení AVG Free.

Na rozdíl od placené verze, kdy můžete nastavit kontrolu aktualizací každé čtyři hodiny, AVG Free má pevně předvolen jednodenní interval. Každodenní test je nastaven na poledne, zde však čas změnit můžete. Chcete-li pomoci v boji proti virům, můžete zapnout odesílání informací o nalezených virech do laboratoří AVG.

Pozůstatkem anglické verze AVG Free je možnost nastavení Yahoo jako výchozího vyhledávače. V Česku asi mnoho slávy neudělá, uživatelé dají přednost jiným portálům. Tato volba je naštěstí standardně vypnuta. Na konci průvodce je provedena aktualizace programu a tím je nastavení AVG Free dokončeno.

Spouštíme uživatelské rozhraní AVG Free

AVG Free čeká v oznamovací oblasti a na pozadí kontroluje počítač. Další pozůstatek anglické verze AVG Free na vás vykoukne po spuštění hlavního okna AVG – poklepáním na ikonku v oznamovací oblasti nebo na Ploše. Upozorní vás na to, že je zde i placené AVG Internet Security s výhodami zmíněnými výše v článku.

Hlavní ovládací okno AVG se nijak výrazně neliší od anglické verze (kromě českého překladu) ani od té placené (chybí zde několik zmíněných komponent). Pro běžné použití zde najdete vše nezbytné – antivir, antispyware, kontrolu pošty, LinkScanner, který je dostupný i samostatně, rezidentní štít a správce aktualizací. Pokud nechcete čekat na další den, kdy se aktualizace spustí, můžete tak učinit i ručně.

Pokročilé nastavení

Zkušenějším uživatelům doporučuji navštívit Pokročilé nastavení AVG, do kterého se dostanete přes menu Nástroje v hlavním okně AVG. V nabídce různých upřesňujících nastavení byste neměli vynechat upřesnění Testů, kde si určíte, jak bud kontrola vypadat při spuštění testu celého počítače, kontroly ze správce souborů, nebo při testu konkrétních složek a USB flash disků. Stejně tak je k dispozici podrobný plánovač.

Osobně nejsem příznivcem doplňování patiček e-mailů, kde se dozvím, jaký antivir kdo používá, a že zpráva byla zkontrolována. Toto nastavení najdete v sekci Kontrola pošty|Certifikace. Podle potřeby si jej upravte. Pro někoho může být zajímavé automatické odstraňování příloh z e-mailů. To vše samozřejmě za předpokladu, že místo webového rozhraní používáte poštovní program.

Dále doporučuji projít pokročilé nastavení Rezidentního štítu, kde si nastavíte, co vše má být během vaší práce na pozadí kontrolováno.

Pro začátečníky: Kontrola počítače a virový trezor

Pokaždé, když se vám v počítači objeví virus, měli byste spustit kompletní kontrolu počítače, abyste se ujistili, že se virus dále nerozšířil. V Uživatelském prostředí AVG klepněte na funkci Otestovat počítač a poté na Test celého počítače. AVG pak zkontroluje celý systém. Pokud jste k počítači připojili pevný disk svého známého nebo flasku, měli byste ji nejprve zkontrolovat. V takovém případě je kontrola celého počítače zbytečně zdlouhavá. Použijte Test vybraných souborů či složek, označte připojený disk a klepněte na tlačítko Spustit test.

Nakažený soubor přesunutý do virového trezoru zůstává v počítači, je ale izolován, běžně se k němu nedostanete a nemůže napáchat další škody. Použití virového trezoru má smysl jen v případě, kdy AVG nedovede soubor vyléčit, nebo kdy má podezření na infekci, ale nedovede ji přesně identifikovat. K virovému trezoru se dostanete z Uživatelského prostředí AVG přes nabídku Historie. V tabulce uvidíte seznam souborů v trezoru. Každý z nich můžete označit a odeslat k analýze do virové laboratoře. Pokud již víte, že infikovaný soubor nepůjde zachránit, pak jej po označení z počítače odstraňte tlačítkem Smazat.

Tip: Pravidelný seriál o AVG najdete v našem časopisu PC Rady.

AVG Free zaujme

Nemám k dispozici žádné oficiální statistiky, ale pravdou je, že AVG patří k nejoblíbenějším antivirům v Česku. I proto si myslím, že řada uživatelů domácích počítačů jistě k jeho bezplatné verzi přejde – ať už z komerční varianty, nebo od konkurenčního softwaru. A co vy?

Mimochodem, AVG Free v aktuální verzi bez problémů funguje i ve Windows 7.

Ohodnoťte tento článek!