AVG Internet Security 2011: ochrana sociálních sítí i optimalizace počítače

0

AVG Internet Security je velmi populární antivirový program, nebo ze současného pohledu lépe řečeno bezpečnostní řešení. Jak je dobrým zvykem moderních bezpečnostních aplikací, obsahuje také firewall, ochranu webového prohlížeče a celou řadu jiných bezpečnostních komponent. Nárůstem různých bezpečnostních funkcí se AVG Internet Security stávalo nabobtnalejší a pomalejší, byť se většinou nejednalo o příliš znatelný problém.

AVG Internet Security 2011 představené na konci září si však klade za cíl problém s výkonností vyřešit. Slibuje lepší obsluhu skenovacích procesů nastavených tak, aby nezpomalovaly počítač a aby dosahovaly lepších detekčních výsledků. Jen je škoda, že samotná instalace trvá zhruba čtvrt hodiny, což je v porovnání s bleskurychlou instalací Norton Internet Security 2011 skutečně dlouho.

Uživatelské prostředí AVG navíc nelze spustit bez restartu počítače. Potěšitelná je přítomnost zástupce pro snadné odebrání AVG z počítače, nebo jeho převedení na bezplatnou verzi. V novém AVG se změnilo také uživatelské prostředí. Začněme s jeho prohlídkou.

AVG 2011 v novém

AVG Internet Security 2011 obsahuje stejné komponenty, na jaké jste zvyklí – antivirovou část, ochranu před špehovacími programy, filtrování nevyžádané pošty, firewall, kontrolu odkazů na webové stránce, kontrolu pošty, webový štít, ochranu osobních údajů a ochranu před rootkity. Uživatelské prostředí prošlo drobnou barevně výraznou změnou vzhledu, ovládání a rozvržení komponent však zůstává v podstatě stejné.

Méně zkušení uživatelé se tak nemusí bát, že by si s novým AVG 2011 nevěděli rady. Praktické je rychlé spuštění testu počítače klepnutím na tlačítko na boku.  Hráče bude zajímat multimediální režim, při kterém AVG nevyrušuje žádnými okny s dotazy nebo požadavky na potvrzení různých akcí. Součástí nového AVG 2011 je také miniaplikace zobrazující ve Windows Vista a Windows 7 stav programu a umožňující spustit rychlou kontrolu nebo aktualizaci.

Zaměřeno na sociální sítě

Jestliže dříve číhalo prakticky jediné nebezpečí nákazy počítače na výměnných médiích, aby bylo později vystřídáno zákeřnými přílohami elektronické pošty, dnes je největším strašákem web samotný. Nezkušený uživatel snadno stáhne škodlivý soubor, nebo v dobré víře vyplní citlivé informace do podvodné webové stránky.

V AVG se problémům na webu pokouší předcházet LinkScanner představený již v předchozích verzích. Avšak zatímco dříve kontroloval jen odkazy ve vyhledávačích, nyní kontroluje také odkazy na stránkách sociálních sítí, jako je Facebook nebo MySpace. Ochrana je zapnuta automaticky.

Spolupráce internetové komunity

K zajištění lepších výsledků ochrany sáhli v AVG ke spolupráci s internetovou komunitou svých uživatelů. AVG 2011 obsahuje tzv. People-Powered Protection, využívající data uživatelů. Každý se tak může podílet na zdokonalování detekčních schopností AVG. Není to věc nová, již v minulých verzích něco podobného představil Symantec se svou technologií Norton Insight Network.

Vylepšené skenování

V AVG 2011 je zabudována nová funkce Smart Scanning, v překladu něco jako chytré skenování. Díky ní by AVG mělo být rychlejší při kontrole souborů v počítači. Smart Scanning totiž rozpoznává certifikované a bezpečné soubory, takže analyzuje jen nová a zatím neověřená data. Při skenování se dále zaměřuje na momentálně nevyužívané části systému, což by se rovněž mělo pozitivně projevit na tom, že vaše práce s počítačem nebude nijak zpomalena.

Novinky – PC Analyzer

Jednou z novinek v AVG 2011 je komponenta PC Analyzer. Ohlásí nadbytečné soubory a nefunkční odkazy a zkontroluje stav fragmentace disku. PC Analyzer je v podstatě provázán s novým nástrojem AVG PC TuneUp, který můžete koupit i samostatně. Funguje velmi rychle.

AVG 2011 ke stažení zdarma

Je třeba zmínit, že nové vlastnosti AVG se objevují i v bezplatné verzi AVG Free. Chcete-li tedy zabezpečit svůj domácí počítač, můžete si program bezplatně stáhnout z webových stránek free.avg.com. Zkušební verzi placeného AVG Internet Security najdete přímo na adrese www.avg.com. Program lze pořídit s roční aktualizací za 1356 Kč.

AVG Internet Security 2011: ochrana sociálních sítí i optimalizace počítače

Ohodnoťte tento článek!