AVG LinkScanner: ochrana internetu nyní zadarmo

0

AVG LinkScanner je nástroj, který v reálném čase kontroluje odkazy nalezené vyhledávači Google, Yahoo a Windows Live Search a stránky zobrazené ve webových prohlížečích Internet Explorer (6 a novější) nebo Firefox (2 a novější). Díky kontrole v reálném čase slibuje lepší ochranu před škodlivými stránkami než podobné systémy.

Program si můžete zdarma stáhnout na stránce linkscanner.avg.com. Měl by fungovat bez problémů jako ve Windows Vista, tak starších Windows XP. Prozatím byla uvolněna pouze jeho anglická verze, od poloviny května se můžeme těšit i na češtinu.

Jak nainstalovat AVG LinkScanner?

AVG LinkScanner by se měl snést s vašimi stávajícími bezpečnostními programy. Nejde o klasický antivir, takže by se tyto programy neměly v jednom počítači bít. Na domovské stránce programu klepněte na odkaz Free Download a počkejte na zobrazení dialogu pro uložení soubor. Stažený 14MB instalátor poté spusťte.

Při samotné instalaci by vás nemělo nic překvapit, klasicky odsouhlasíte licenční ujednání a pokračujete dále tlačítkem Next. Stejně jako u instalace celého balíčku AVG, i zde můžete vybrat ze standardní nebo volitelné instalace. Volitelná umožňuje vybrat složku pro instalaci a zapnout/vypnout AVG Security Toolbar – doplněk pro webový prohlížeč.

Instalátor logicky vyžaduje zavřít okna webových prohlížečů, počítejte však s tím, že mu vadí i programy z MS Office a některé další. Po skončení několikaminutové instalace se zobrazí průvodce nastavením. V něm se rozhodnete, zda může webový prohlížeč odesílat data o vašem surfování do AVG Research Lab na vyhodnocení. Dále můžete zapnout Yahoo! jako výchozí vyhledávač. Poté je provedena aktualizace a instalaci tím máte hotovou.

Jak funguje AVG LinkScanner?

Hned po instalaci je AVG LinkScanner funkční, počítač nemusíte restartovat, stačí jen znovu spustit webový prohlížeč. Prvním projevem přítomnosti, nepočítáme-li ikonku v oznamovací oblasti, je nová nástrojová lišta. V ní najdete tlačítko pro přesun na webové stránky programu nebo pro zobrazení okna s nastavením. Následuje vyhledávací políčko Yahoo! Search, tlačítko pro čištění historie hledání, přepínače pro kontrolu webových stránek a výsledků vyhledávání, rozbalovací nabídky s různými odkazy a tlačítko Get More, které vás přesune na web AVG.

Přepínači Active Surf-Shield a Search-Shield tedy přepínáte, zda bude AVG LinkScanner kontrolovat právě procházené webové stránky a zda bude aktivní pro vyhledávání. Že AVG LinkScanner funguje, poznáte nejlépe u vyhledávání na Google.

Zadejte hledaný výraz, zobrazte si výsledky a měli byste vidět hvězdičky symbolizující „nezávadnost“ nalezených webů. Podobně to funguje u vyhledávání na www.live.com. U Yahoo! se mi nepodařilo tyto symboly zprovoznit. Tento vyhledávač používá vlastní kontrolu pomocí McAfee SearchScan.

Když nad symbol informující o bezpečnosti stránky umístíte ukazatel myši, zobrazí se plovoucí panel s podrobnostmi.

Nastavení AVG Security Toolbar

Když klepnete na šipku vedle prvního tlačítka v liště, zobrazí se nabídka s volbou Options. Tou si otevřete okno s nastavením nástrojové lišty. Na záložce General si můžete schovat některá ze zobrazených tlačítek. Také si můžete prohlédnout, že bezpečné weby budou označeny zeleně, nebezpečné oranžově, nejednoznačné žlutě a neznámé šedou barvou.

Na záložce Advanced můžete vypnout kontrolu vyhledávačů nebo kontrolu procházených stránek.

Hlavní okno AVG LinkScanneru

Při z nabídky pod prvním tlačítkem lišty můžete spustit hlavní okno AVG LinkScanneru s jeho nastavením. Totéž můžete udělat zástupcem na ploše nebo poklepáním na ikonku v oznamovací oblasti. Otevře se okno podobné velkému AVG. Zde však budou jen dvě komponenty. AVG LinkScanner a správce aktualizací.

Začněme odzadu. Poklepáním na komponentu Update Manager si zobrazíte informace o posledních aktualizacích, tlačítkem Update Now můžete provést aktualizace ručně. Standardně by měla být zapnuta volba Start automatic updates, takže se nemusíte o nic starat.

Komponenta AVG LinkScanner opět umožňuje vypnout kontrolu výsledků vyhledávání a kontrolu surfování. Navíc je zde políčko pro zadání adresy stránky. Po stisku tlačítka Scan Address se dozvíte, zda je stránka bezpečná.

Ochrana, která neobtěžuje

Pokud si zvyknete na doplňování symbolů u výsledků vyhledávání a smíříte se s tím, že jsou data o prohlížení někam odesílána (pokud nenastavíte jinak), pak přítomnost AVG nijak negativně nepocítíte. Funguje tiše na pozadí a neobtěžuje. Je-li otevřeno hlavní okno programu, ubere z operační paměti okolo 10 MB, komponenty běžící na pozadí se spokojí s necelými dvěma megabajty, což je velmi příjemné. Zvýšení spotřeby operační paměti jsem u webových prohlížečů nezaznamenal.

Při použití pamatujte na to, že AVG LinkScanner kontroluje jen webové stránky (třeba zda nejde o phishing), ale ne odkazy na stahované soubory. Nebudete-li mít v počítači antivir, pak si nebezpečný software do počítače bez problémů stáhnete. Hledáte-li zdarma dostupný antivir, zkuste třeba v úvodu odkazované AVG Free.

Ohodnoťte tento článek!