AVG PC TuneUp 2014: stále špička v oboru optimalizace počítače

0

Válka s pomalým počítačem není předem prohraná, ale bude vás stát nějaké úsilí. Nejedna firma se zajímá o to, jak úsilí spojené s údržbou snížit na minimum. Front se po instalaci Windows otevře několik a neprohrát se stává stále obtížnějším úkolem. Obvykle nakonec po pár měsících až letech zjistíte, že se s počítačem nedá pracovat. A tak přijde na řadu atomová bomba v podobě přeinstalace Windows. Krajní řešení lze však přinejmenším oddálit.

Jaký nástroj jste si k údržbě přizvali naposledy? Z bezplatných to bývá nejčastěji zřejmě CCleaner, zatímco z placených volba nezřídka padá na TuneUp Utilities. Když se podíváte na AVG PC TuneUp, zaradujete se. Společnost AVG si za kapesné koupila tvůrce populárního placeného nástroje na optimalizaci počítače. To bylo v roce 2011. Od té doby sice TuneUp Utilities stále vychází, ale vedle něj se setkáváme i s AVG PC TuneUp.

Vedle běžně údržby se dočkáte průběžné optimalizace počítače snižováním priorit nečinných programů atp.
Vedle běžně údržby se dočkáte průběžné optimalizace počítače snižováním priorit nečinných programů atp.

Prakticky se jedná o identického pomocníka, jen s jiným značením. Řady pro rok 2014 se liší hlavně logem. Nezarazí vás tudíž ani slušivý obleček, jenž nápadně ladí s antivirovými produkty AVG. Malinko zaoblené tvary vás nezmatou a barevné sladění vás přesvědčí o tom, že tenhle nástroj jednoznačně zapadá do portfolia zmíněné společnosti. Je dobře, že se AVG před dvěma roky nepokoušelo postavit zcela nové řešení na zelené louce.

Jedním klepnutím ke štěstí

Pokud mne něco nepříjemně překvapilo, pak to byla instalace aktualizací. Člověk by čekal, že se po stažení aktuální verze z webu vyhne peripetiím kolem aktualizování. Jenže hned při prvním spuštění se mne ujal průvodce, s nímž jsem instalaci dotáhl do zdárného konce. Až na to, že si program rovnou vyžádal restart počítače. Kromě těchto nepříjemností vás ale moc špatných zážitků nečeká. Právě naopak, vyspělost produktu nepřehlédnete.

 

Ten se v podstatě dělí na dvě samostatné části. Využívat můžete rychlou údržbu, která na vás klade nejmenší nároky. V jednom sledu pročistí a opraví registr, poklidí nepořádek po programech, odstraní stopy po prohlížení nebo optimalizuje spouštění počítače. Tuto aplikaci otevřete vlastním zástupcem na ploše. Jediným klepnutím se zbavíte uvedených a jiných problémů, ale horší je, že si nelze vybrat jen některé.

Údržbu jedním klepnutím lze nakonfigurovat v nastavení. Požadované moduly tedy vypnete, avšak musíte to provést před prohledáním počítače. Alespoň si můžete podrobně říci, co všechno se má odstranit z vašich internetových prohlížečů. Ačkoli údržba vyžaduje de facto jen jedno klepnutí, může být časově náročná. Někdy dojde i na defragmentaci disku. Proto máme k ruce možnost vypnout počítač po dokončení všech akcí.

Podobně jako u konkurence můžete pracovat s integrovanými nástroji samostatně
Podobně jako u konkurence můžete pracovat s integrovanými nástroji samostatně

Maximální dohled na programy

Hlavní prostředí AVG PC TuneUp odhaluje plný potenciál. Optimalizovat můžete na několika frontách a nástroj vám nepřestane napovídat, kde můžete co zlepšit. Nebavíme se pouze o čištění disků a registru. Obojí na jídelníčku objevíte jako denní menu, ale ambice autorů jsou podstatně větší. S modulem Program Deactivator do počítače přijde zákon. Nepoužívané služby na pozadí se budou vypínat a zapínat podle potřeby.

Budete to vy, kdo konkrétním položkám dovolí odpočinek. Při nečinnosti budou tyto programy ukončeny, aby nepojídaly systémové prostředky. Seřadí se podle vlivu na hardware, takže se snáze rozhodnete. Graf vám bude názorně předvádět, o kolik jste si polepšili při spouštění, běžném provozu a vypínání počítače. A o kolik si pomůžete deaktivací vybraného programu.

Vypínejte aplikace, aby nespotřebovávaly výkon při nečinnosti
Vypínejte aplikace, aby nespotřebovávaly výkon při nečinnosti

S AVG PC TuneUp máte možnost převzít nadvládu skoro nad vším, co se v počítači děje. Inteligentní algoritmy sledují také spuštěné programy. Setkáte se proto s návrhy, jak zlepšit výkon, případně s pouhými upozorněními, že nečinné aplikaci byla snížena priorita, aby se počítač plně soustředil na aktuální úlohy. Řízení výkonu patří k nejzajímavějším vlastnostem nástroje. Správa může vést v neposlední řadě i k prodloužení běhu na akumulátor.

Šetření energie

Režimy běhu počítače přepínáte také ručně, abyste docílili co nejlepšího nastavení v dané situaci. Kromě standardního máte k dispozici režimy Turbo a Úsporný. Úsporný natvrdo vypne náročné programy, aby váš notebook běžel co nejdéle i bez elektrické sítě. Míru omezení si ještě sami určíte, aby to AVG PC TuneUp náhodou s úspornými opatřeními nepřehnal.

V rozšířeném ovládání konfigurace dokonce ovlivníte, jak dlouho bude svítit obrazovka, případně kdy se vypnou pevné disky. Tyto hodnoty sice upravíte přímo ve Windows, ale je fajn, že máme související předvolby pohromadě. Podání AVG navíc platí za přehlednější a lákavější. Turbo vypíná služby na pozadí, abyste měli dostatek výkonu při hraní. Ročník 2014 tyto možnosti doplňuje o režim v letadle.

Automatické snižování priorit patří k nejzajímavějším funkcím
Automatické snižování priorit patří k nejzajímavějším funkcím

Ten znáte z mobilů a snadno si domyslíte, že vypíná komponenty pro bezdrátovou komunikaci. Bez Bluetooth a Wi-Fi vaše zařízení vydrží ještě delší dobu bez zásuvky. Kromě uvedených funkcí se AVG PC TuneUp podobá svým sokům. Čištění a optimalizace počítače je oblíbená disciplína. K letošním novinkám na straně AVG patří obecně běžné čištění prohlížečů, hledání duplicitních souborů nebo odstraňování nepotřebných dat. Řada pro rok 2014 proto více připomíná známý CCleaner.

Bud jak buď, kompletnější nástroj na trhu budete hledat těžko. Přesto, jestli se vám vyplatí investovat, si musíte v hlavě srovnat sami. Roční předplatné pro jeden počítač stojí běžně 599 Kč. Vyloženě litovat ale snad nebudete nikdy. AVG nadále rozděluje produkty bezpečnostní a optimalizační a netvoří všeumějící hybridy. Tento přístup oceňuji. AVG PC TuneUp svému řemeslu rozumí a jinému se straní. I bez velkého počtu novinek se jedná o výbornou volbu.

Ohodnoťte tento článek!