AVG PrivacyFix: zachraňte své odhalené soukromí na sociálních sítích

0

Pokud některá část portfolia společnosti AVG stojí za pozornost, pak je to nástroj PrivacyFix. Již nějakou dobu je jasné, že zatímco se význam klasických virů snižuje, více a více nás tlačí otázka soukromí. Nemyslím, že by nás viry v době blízké a vzdálené přestaly zcela trápit. Nebo že by na ně AVG zanevřelo. Každá firma se ale musí přizpůsobit době a AVG pochopilo, kde leží část úspěchů budoucích.

Nástroj, který bude bdít nad našimi digitálními identitami, totiž budeme časem potřebovat více než kdy jindy. Už teď mnoha společnostem dobrovolně předáváme osobní data a spoustu doplňujících údajů. Skoro kompletní profily o našem chování a zvycích si sestavil Facebook. A každý zájemce si ho prohlédne. Ne všichni si rizika uvědomujeme. Někdo data sdílí dobrovolně, zatímco jiný sdílení osobních údajů se světem odmítá.

Sleduje vás webová stránka? Můžete změnit nastavení zveřejnění osobních údajů?
Sleduje vás webová stránka? Můžete změnit nastavení zveřejnění osobních údajů?

Zřejmě největší skupinu představují jedinci v nevědomí. Ti kolikrát vůbec netuší, že mohou sdílení na Facebooku omezit na úzkou skupinu přátel, natož aby měli ponětí o tom, jak kýženého nastavení dosáhnou. Právě s tím se poperete snadno, když vás bude koučovat AVG PrivacyFix. Prozatím se specializuje na již zmíněný Facebook, LinkedIn a Google. Pomůže vám předvolby usměrnit tak, jak se vám bude zdát vhodné.

Autorům se daří tajit fakt, že PrivacyFix není pouze produktem pro mobilní platformy, ale také pro desktopové prohlížeče, kde dle mého názoru udělá podstatně lepší službu. Až budete na oficiální stránce, klepněte na Get AVG PrivacyFix for free. Bude vám nabídnut doplněk. Ten podporuje Chrome 27 a Firefox 15 nebo novější. K podporovaným mobilním platformám pak patří Android 2.3iOS 6 či novější.

Okovy pro Facebook

Nastavení na Facebooku se v minulosti několikrát proměnilo a dobře se v něm orientovat budete až po delší době, s PrivacyFix se pracuje snáze. Zatímco budete těžko věřit tomu, že autoři nemají nic společného s antivirem Avast, v dalších chvíli si budete pochvalovat srozumitelné popisy jednotlivých problémů. Pro českého uživatele bude největším handicapem jednoznačně angličtina. Doufáme, že se českého překladu dočkáme v dohledné době.

Varování poznáte podle oranžové barvy a vykřičníku. I vaše babička pochopí, že taková položka není zcela v pořádku. Požadovaného problémového místa se zbavíte klepnutím na Fix. Pak zjistíte, že AVG vyvinulo vlastní prostředí pro správu do nejmenších detailů. Když budete chtít ovládnout časovou osu omezením sdílení vašich příspěvků, nabídne vám nástroj vlastní prostředí pro tvorbu seznamu vyjmutých lidí.

Průvodce vás naučí pracovat s dashboardem Náhodná podobnost s PivacyFix vám neunikne
Náhodná podobnost s PrivacyFix vám neunikne

Soukromí pod zámkem

Jindy vás přepne do prostředí Facebooku, ale nad ním stále uvidíte tmavou lištu od AVG PrivacyFix. Ta vám např. pomůže s filtrováním příspěvků v nástroji na prohlížení aktivity na Facebooku. S AVG vyberete příspěvky, které chcete zobrazit, přičemž je pak snadno pošlete na věčnou dovolenou, odkud není návratu. Aby program zachoval přátelskou a co nejpříjemnější tvář, nepřestává vám radit.

 

Napoví vám, co změna předvolby způsobí. Palce dolů a nahoru si nespletete. Navíc se vás ujme průvodce, přičemž každé klepnutí na Next vám ukáže, čeho a jak dosáhnete. PrivacyFix často ztmaví část stránky kolem kýženého výřezu, aby nemohlo dojít k omylu. Tento ovládací panel slouží k odstranění starých aplikací spojených s vaším profilem, žádný jiný. Lepší rady průvodce dávat snad ani nemůže.

Kdo nesmí vaše příspěvky na Facebooku vidět?
Kdo nesmí vaše příspěvky na Facebooku vidět?

Zabraňte sledování

Tvůrci stanovili žebříček, kde můžete dosáhnout pomyslného vrcholu 100 % splněním všech podmínek. Tedy co nejlepším zabezpečením soukromí. Některé volby váš sociální život zbytečně omezí, ale s tím asi člověk musí počítat. Ostatně, nikdo po vás nechce, abyste se v rámci honby za soukromím nechali přesvědčit každým jednotlivým vykřičníkem. Velice zajímavé příběhy vypráví statistiky v postranním panelu.

Víte, jakou peněžní hodnotu má váš profil pro Facebook nebo Google? Kolik lajků jste obdrželi v posledním měsíci? Kolik máte přátel? Nebo jakou hodnotu má evropský uživatel ve srovnání s Američany nebo asiaty? PrivacyFix navzdory popisu není tak jednostranně zaměřený. Pomůže vám také s odstraněním sledovacích cookies z prohlížeče. Opět stačí jedno klepnutí. Pokud chcete, bude vás rovněž informovat o stavu sledování na každé stránce, co navštívíte.

Pokaždé se přesně dozvíte, co jak provést, případně jaký bude účinek
Pokaždé se přesně dozvíte, co jak provést, případně jaký bude účinek

Přehledové okénko vás informuje o sledování ze strany sociálních miniaplikací pro weby nebo reklamních agentur, případně o možnosti přestat se stránkou sdílet osobní data. Kdyby vám chování sociální sítě principiálně nevonělo, můžete miniaplikace dokonce rovnou zablokovat. Stejně tak zablokujete příjem reklamních sledovacích cookies. To už pro někoho budou stěžejní funkce AVG PrivacyFix. Proč ji nedoporučit, když je víc k dispozici zdarma?

Ohodnoťte tento článek!