Avoton, Denverton a Broadwell proti ARMu: Intel rozjíždí Xeony typu SoC

0

Ačkoliv má v serverech momentálně Intel silnější nabídku než kdy dříve (nemluvě o tom, že svou převahu ještě podtrhne po uvedení Ivy Bridge-EP), možná mu dělají vlásky drobnější výrobci, kteří se ho snaží zespodu podtrhnout v sektoru mikroserverů. Jde zejména o výrobce procesorů SoC na bázi ARM, své plány zde ale má i AMD. Intel již loni stihl zareagovat vydáním serverových Atomů S1200 (Centerton), to však byl jen začátek. V pondělí Intel zveřejnil plány, v nichž na tento a příští rok figurují rovnou tři rodiny čipů SoC pro úsporné servery s vysokou integrací.

Již z dřívějška známe první z čipů – 22nm SoC s označením Avoton (existovat bude také varianta Rangeley pro komunikační a síťový hardware) na bázi architektury Silvermont (jde o novou out-of-order architekturu pro čipy třídy Atom). Tyto procesor mají být uvedeny ještě letos; Intel nyní odhalil, že se oficiálně bude prodávat pod označením Atom C2000. Na obrázku již můžete vidět vzorek, který předvedl Jason Waxman z Intelu.

Jason Waxman s Atomem C2000
Jason Waxman s Atomem C2000

 Vzorek Atomu C2000
Detail: Vzorek Atomu C2000

Tyto procesory budou mít až osm jader a zvládnou až 64 GB paměti DDR3. Součástí čipů budou integrované adaptéry Ethernet (celkově čtveřice gigabitových rozhraní) a šestnáctilinkový řadič PCI Express 2.0. Integrovány jsou také všechny funkce čipové sady (řadiče SATA 6 Gb/s, USB 2.0 a další IO). Intel slibuje až sedmkrát vyšší výkon při čtyřnásobně lepší energetické efektivitě, srovnáme-li Avoton s 32nm Atomem S1200, založeným ještě na staré architektuře. Součástí čipu má být jinak i nespecifikovaný kryptografický akcelerátor.

Avoton, čili Atom C2000
Avoton, čili Atom C2000

Již další rok ale v této oblasti – tyto Atomy jsou určeny zejména mikroservery – přejde na 14nm proces. V roce 2014 (zřejmě opět na podzim) totiž vyjde generace serverových SoC, ozančená zatím jménem Denverton. S tím by měla přijít i aktualizace architektury Silvermont (ve vývojovém modelu Intelu půjde o tzv. „tick“), která zřejmě ponese jméno Airmont. K těmto čipům zatím další podrobnosti nejsou, údajně by ale měly nést ještě více procesorových jader než osmijádrový Avoton.

Vedle těchto procesorů s „malými jádry“ ale Intel pro podobné, hustě integrované typy serverů nabídne i čipy s velkými jádry, a to procesory s 14nm architekturou Broadwell, zřejmě také již v roce 2014. Půjde jednak o Xeony E3-1200 V4 (což bude obměna existujících modelů na bázi Haswellu), u kterých není úplně jasné, zda půjde o čipy typu SoC, či zda je bude doprovázet čipset a další standardní přívěsky známé z PC.

Avoton, Denverton a Broadwell proti ARMu: Intel rozjíždí Xeony typu SoC
Avoton, Denverton a Broadwell proti ARMu: Intel rozjíždí Xeony typu SoC

Xeony s jádry Broadwell však dle Intelu dostanou ještě jednu o dost zajímavější podobu. Společnost totiž sdělila, že na bázi Broadwellu vyvíjí zcela speciální SoC pro mikroservery podobného typu, jaký vyrábí SeaMicro (vlastněné AMD). Tyto čipy skloubí velká jádra s úsporným a integrovaným řešením serverových Atomů. Budou mít nejen integrovanou čipovou sadu, ale zároveň i propojovací logiku typu fabric, možná podobnou logice Freedom Fabric u SeaMicra. Tyto procesory tak zřejmě bude možno provozovat ve velkém množství uzlů, sdílejících periférie a konektivitu, což v mikroserveru umožňující velkou úsporu místa a energie.

Intel očividně bere hrozbu mikroserverů a s nimi spojených nových hráčů na poli serverových procesorů vážně. Dle zástupců firmy budou procesory Intel mít nejefektivnější jádra CPU vůbec, a to i ve srovnání s čipy na bázi ARM. Ty má v úspornosti porazit již Avoton, a u 14nm generace, která přijde brzy nato, by se náskok Intelu mohl ještě prohloubit.

 

Zdroje: Intel, The Inquirer, The Register

Ohodnoťte tento článek!