AXAGO ADSA-MP USB 3.0: připojte disk přes rychlé USB (minirecenze)

0

Osobně mám pro tento účel raději interní šachty, ale s nástupem rychlé USB 3.0 (rozhraní eSATA se příliš nerozšířilo) dostává smysl i externí připojení. U notebooků potom jiná možnost ani není. Axago je v základu malý SATA adaptér na pevný disk rozměru 3,5″ i 2,5″ včetně napájení. Na druhém konci kabelu je konektor USB 3.0 a již z tohoto popisu je zřejmé, jak se to celé zapojuje.

Parametry
Cena 590 Kč včetně DPH
Zapůjčil Axago
Axago ADSA-MP USB 3.0
vstupní rozhraní USB 3.0
porty 1× SATA II
podpora zařízení 2,5″ HDD (SSD); 3,5″ HDD(SSD); 5,25″ mechanika
napájení po sběrnici, externí AC adapter
další funkce
One touch backup
příslušenství USB 3.0 kabel délky 170 cm, stojánek pro změnu na HDD docking station; krycí štítek pro 3,5″ a 2,5″ disk; redukce pro slim 3.5″ HDD; AC adapter
rozměry 86 × 25 × 22 mm

Jelikož USB 3.0 dává maximálně 3,5 W, můžete takto k počítači připojit pouze 2,5″ disky. Velké harddisky již potřebují externí napájení. Balení obsahuje kompaktní napájecí adaptér nutný pro provoz s 3,5″ diskem nebo 5,25″ mechanikou, pro 2,5″ HDD/SSD není externí napájení nutné, plně postačí napájení po USB sběrnici.

Axago ADSA-MP USB 3.0Axago ADSA-MP USB 3.0

 

S adaptérem zařízení trošku ztrácí na eleganci, ale když využijete stojánek a krytku na elektroniku disku, získáte jednoduchou dokovací stanici. Pokud potřebujete zapojovat disky dlouhodoběji, může se hodit. Není také třeba instalovat žádné ovladače, jsou již součástí podporovaných operačních systémů a nainstalují se automaticky. Redukce je samozřejmě kompatibilní u se starším USB 2.0, kde je ale omezení rychlosti hodně znatelné.

 

Rychlost SSD disku přes tuto redukci s USB 3.0 dosahuje ke 200 MB/s. Disk se hlásí jako „VLI Product String“

Axago ADSA-MP USB 3.0

Axago ADSA-MP USB 3.0

Axago ADSA-MP USB 3.0

Axago ADSA-MP USB 3.0


Vyzkoušel jsem připojit také běžný velký disk, u kterého díky USB 3.0 nedošlo k omezení rychlosti. Z principu je však přenos přes rozhraní USB náročnější na procesor. Zpomalení jsem pozoroval jen u SSD disku, kde se jeho rychlost ustálila kolem 200 MB/s, i když disk samotný přes SATA rozhraní umí více. Samotná redukce je standardu SATA 3 Gb/s. Příslušenství zahrnuje aplikaci z přiloženého CD, ve které lze definovat libovolné adresáře k zálohování pro tlačítko One Touch Backup na adaptéru. Redukci lze doporučit pro připojování pevných disků k notebooku, pro stolní počítač je vhodnější interní šuplík.

Plusy / mínusy
rychlé USB 3.0
pro velké disky nutný adaptér (z principu)
dokovací stanice

90 %

AXAGO ADSA-MP USB 3.0: připojte disk přes rychlé USB (minirecenze)

Ohodnoťte tento článek!