Až 300 Mb/s přes telefonní kabel

0

Technici v Bellových laboratořích testují další generaci xDSL sítí a zjistilli, jak využít stávající telefonní linky k ještě rychlejšímu přenosu dat. Zvyšujícím nárokům internetu už měděné kabely s dnešními technologiemi nemusí stačit (u nás zatím jen ADSL2+) a ne všude je k dispozici optická síť. Pro přenos je třeba dvou párů kroucených dvoulinek, mezi kterými se vytvoří třetí (virtuální) kanál.

Tento systém nazývají Phantom mode, ale jde o starý princip, kterém se běžně říká phantom circuit. Mezi dvěma páry linek je tedy vysílán ještě opačně polarizovaný signál. Aby se zamezilo rušení, je třeba přidat umělé rušení, které rušení odruší :-). Více v tomto schématu. V tomto případě se použije vektorování signálu. V testech se podařilo naměřit rychlosti 300 Mb/s na vzdálenost 400 metrů a 100 Mb/s na jeden kilometr.

Ale test je jedna věc, druhou je aplikace v reálu. Někde i desítky let staré vedení nemusí být v optimální stavu (oxidace), na cestě může být hodně překážek (nedostatečně dimenzované rozvodné stanice nebo ústředny) a nevýhodou je také použití dvou telefonních linek. Z textu není úplně jasné, jestli u účastníka stačí dva fyzické kabely (přípojky) nebo se využijí všechny čtyři linky v běžném telefonním kabelu (jsou vůbec všude vedeny čtyři linky až do domu?). Také nevíme, zda je přenos symetrický (stejná rychlost download a uploadu), nebo asymetrický. Zřejmě druhá možnost. A hlavně, frekvenčně omezený kabel, navíc s vyhrazeným prostorem pro telefon, na rychlostní limit jednou opravdu narazí. S optickými kabely se prostě žije lépe.

Zdroj: Alcatel-Lucent

 


Tisková zpráva

Bellovy laboratoře společnosti Alcatel-Lucent představily technologii, která zvyšuje přenosovou rychlost na dvou digitálních uživatelských linkách (DSL). Při testování tzv. technologie DSL Phantom Mode dosáhly Bellovy laboratoře přenosové rychlosti 300 Mb/s na vzdálenost 400 metrů (respektive 100 Mb/s na 1 km). Při těchto rychlostech budou poskytovatelé služeb schopni maximálně využít kapacitu stávající měděné infrastruktury, která je široce implementovaná po celém světě. Poskytovatelé tak budou i v následujících letech schopni uspokojit poptávku domácností i firem po širokopásmových hlasových, datových a obrazových službách.

Podstatou technologie  DSL Phantom Mode je využití virtuálního kanálu, který doplní dvě fyzické DSL přípojky realizované na dvou měděných párech .. Inovace i dramatický nárůst přenosových kapacit s využitím technologie  DSL Phantom Mode spočívá v aplikaci analogového režimu kombinovaného se standardními technikami: vektorování, které eliminuje „rušení“ mezi měděnými dráty, a spojování, které umožňuje jednotlivé linky propojit.

 „Díky laboratornímu testování řešení DSL Phantom Mode vytváří Bellovy laboratoře společnosti Alcatel-Lucent novou dimenzi v současné diskuzi „100 Mb/s pro všechny“. Skutečnost, že stávající měděné smyčky umožňují přenos 300 Mb/s, mění celé konkurenční prostředí širokopásmového připojení nové generace. Otevírá širokou škálu nových obchodních možností pro tradiční hráče na trhu DSL,“ říká Kamalini Ganguly, analytik společnosti Ovum. „Toto prohlášení dokazuje, že Alcatel-Lucent stále hledá inovace, které jeho zákazníkům umožní zrychlit implementaci sítí nové generace pomocí pokročilých technologií.“

 „Často přemýšlíme o roli inovací při vytváření nových technologií a implementace DSL Phantom Mode je první ukázka toho, jakou roli mohou hrát inovace pro již existující řešení. Díky nim získávají tato řešení přidanou hodnotu,“ říká Gee Rittenhouse, vedoucí výzkumu Bellových laboratoří. „To, co dělá využití  DSL Phantom Mode tak vysoce průlomovým, je kombinace prvotřídní technologie s přitažlivým obchodním modelem. Ten otevírá zcela nové komerční možnosti pro poskytovatele služeb tím, že jim umožní nabídnout nejnovější IP širokopásmové služby při využití stávajících sítí.“

Cílem dalšího výzkumu je vylepšení implementace modelů a specifickace předpokladů vybavení zákazníka – modelů slučitelných s technologií DSL Phantom Mode.

Podle poslední zprávy Dell’Oro je společnost Alcatel-Lucent lídrem v oblasti DSL. Přístupové technologie Alcatel-Lucent využívá každý třetí uživatel pevného broadbandu na světě. Společnost nedávno oznámila dosažení unikátního mezníku, když odeslala svou 200-miliontou DSL linku.

O společnosti Alcatel-Lucent

Společnost Alcatel-Lucent dodává poskytovatelům služeb, firemní klientele a státní správě na celém světě řešení, která umožňují koncovým uživatelům využívat hlasové, datové a obrazové komunikace. Alcatel-Lucent je lídr v oblasti pevných, mobilních a konvergentních širokopásmových sítí, IP technologií, aplikací a služeb a využívá bezkonkurenčních technických a vědeckých kapacit Bell Labs, jednoho z největších inovačních center v telekomunikačním průmyslu. S pobočkami ve 130 zemích světa je Alcatel-Lucent místním partnerem s celosvětovým dosahem. Společnost Alcatel-Lucent dosáhla v roce 2008 tržeb ve výši 16,98 miliardy EUR, operuje z Francie a její vedení sídlí v Paříži. Více na www.alcatel-lucent.com.

Ohodnoťte tento článek!