Babiš a spol. chtějí cenzurovat internet. Ve jménu boje proti online hazardu

0

Už před čtyřmi lety poslanci projednávali zákon pro boj se zahraničními hazardními web, novela loterijního zákona ale nakonec neprošla. V praxi by došlo k povinnosti poskytovatelů internetu na vlastní náklady vytvořit filtr, který by uživatelům znemožnil přístup na stránky, jež neregistrovaný hazard provozují nebo jej nějakým způsobem podporují.

Ministerstvo financí teď poslanecké sněmovně předložilo novelu zákona o hazardních hrách, který tento filtr vrací zpět do hry. Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR) tvrdí, že tato novela ohrožuje svobodu internetu a že je připraveno iniciovat návrh, aby Ústavní soud problematická ustanovení zrušil pro rozpor s Listinou základních práv a svobod.

O co jde? Ministerstvo financí sestaví černou listinu stránek provozující nepovolený hazard. Všichni poskytovatelé pak budou muset blacklist sledovat a všechny změny do 15 dní aplikovat na vlastní síť. Každý web, který se na seznamu objeví, budou muset zablokovat.

Ministerstvo financí chce opět zavést cenzuru internetu kvůli boji s hazardem
Ministerstvo financí chce opět zavést cenzuru internetu kvůli boji s hazardem

Boj proti nelegálnímu hazardu je nezbytný, ale nemůže ospravedlnit bezprecedentní ohrožení internetového prostředí,“ říká předseda výkonné rady SPIR Ján Simkanič. „Stejných cílů lze dosáhnout jinými efektivními prostředky, proto uzurpace této pravomoci v rukou jednoho úřadu vzbuzuje vážné pochybnosti o skutečných cílech tohoto opatření.

Problém je ten, že o zařazení adresy na černou listinu bude rozhodovat ministerstvo, tedy úředníci, nikoliv nezávislý soud. V novele navíc není jasně vymezeno, co všechno je ještě podporování nelegálního hazardu. Teoreticky může jít o libovolný web, na kterém běží reklamní banner na neregistrovanou sázkovou kancelář. Úředník uvede web na blacklist, čímž jej prakticky zabije. Soudní přezkoumání se protáhne a po jeho případném osvobození se už web nemusí podařit znovu oživit (dostat na něj uživatele).

 

To je scénář, který SPIR nechce připustit. Stránky už poskytovatelé připojení musí blokovat i dnes, pokud jim to nařídí soud, a takhle by to mělo zůstat. Ministerstvo se snaží situaci uklidnit tím, že podobné zákony už platí v Evropě a není jich nadužíváno. V Dánsku zatím zablokovali 12 stránek, ve Francii asi 180.

via SPIR

Ohodnoťte tento článek!