Backblaze opět vydává statistiku poruchovosti pevných disků. Chválí 8TB Seagate

0

U úložišť typu SSD se dnes diskutuje především výkon (i když občas se také řeší životnost NAND při přepisování). U magnetických disků neboli HDD už výkon nikoho moc nezajímá a tak o to víc vyvstává otázka jejich spolehlivosti, vzhledem ke komplikované konstrukci a komponentám těžko předvídatelné. Potíž je v tom, že míru poruchovosti lze těžko „změřit“ bez rozsáhlé statistiky. Proto jsou vděčné pravidelné zprávy firmy Backblaze, které používá desktopová HDD v datacentrech. Backblaze nyní vydala další díl tohoto blogového seriálu, takže se podívejme, zda se objevily nějaké důležité nové skutečnosti.

 

Aktuální data za červenec až září (Q3 2016) jsou relativně „nudná“, což je dobře. Žádný z disků nevykazuje nějakou katastrofickou poruchovost. Trošku problém je, že se portfolio HDD, která Backblaze používá, čím dál víc specializuje na některé konkrétní modely a od ostatních, které jsou v tabulce zahrnuté, používá třeba jen pár desítek kusů. U disků s malým vzorkem mají pochopitelně čísla větší statistickou chybu. Kromě toho si dejte pozor na to, že Backblaze udává jednak čísla jen pro konkrétní ukončené čtvrtletí, ale také souhrnná data za zhruba tři a půl roku (od dubna 2013). Druhá z těchto statistik by měla být důležitější.

 

Statistiky Backblaze o poruchovosti pevných disků v Q3 2016
Statistiky Backblaze o poruchovosti pevných disků v Q3 2016

 

Zpráva stále vychází skvěle pro HDD značky HGST (Hitachi), která si drží velmi dobrou spolehlivost. V pozitivním slova smyslu průměrné jsou disky Toshiba, které jsou momentálně u nás hlavní alternativou proti velké dvojce WD a Seagate. Jejich historická poruchovost (ve smyslu úplného nebo částečného selhání, kdy diagnostika S. M. A. R.T. dosáhne určitých varovných hodnot) na jeden rok je 1,4 % (4TB MD04ABA400V) až 4,2 % (3TB model DT01ACA300). Ovšem pozor, jak můžete vidět v tabulce, Backblaze jich provozuje málo, takže údaje jsou méně spolehlivé.

 

Z disků Western Digital má firma exempláře řady WD Red s kapacitami 2 TB, 3 TB, 4 TB a 6 TB (WD20EFRX, WD30EFRX, WD40EFRX, WD60EFRX). Ačkoliv jde o modely pro NAS, mají poněkud horší skóre. Ročně jich u Backblaze selže 8,2 % u 2TB modelu, 6,1 % u 3TB a 5,8 % u 6TB. Výjimkou je s 2,6% roční poruchovostí 4TB model, od kterého ale má Backblaze jen málo kusů, takže částečně může jít o štěstí. V posledním čtvrtletí jich u Backblaze běželo 46 a žádný neselhal. V těchto třech měsících byla jinak podprůměrná úmrtnost v přepočtu na rok u 3TB modelů (2,21 %), ale nadprůměrná (11,31 %) u 6TB modelu. Backblaze také kvůli přechodu na vyšší kapacity odstavil všechny 2TB modely, takže od nynějška už v přehledech nebudou.

Statistiky Backblaze o poruchovosti pevných disků, Q3 2016

Nejvíc disků má Backblaze od Seagate. Ty mají docela dobré skóre (alespoň tedy od doby, kdy Backblaze přestal používat velmi poruchové 3TB Barracudy). Model Desktop HDD.15 4TB (ST4000DM000), který je pro nás zajímavý dobrou cenou za 1 GB, má momentálně celkovou roční poruchovost 2,9 % a aktuální (během července až září) 3,18 %. Horší spolehlivost má 4TB model Barracuda XT (ST4000DX000), historicky má na jeden rok 4,9 % selhání; během aktuálních tří měsíců je to dokonce 10,2 %. Zde bude dobré sledovat, zda nepůjde o stabilní trend s věkem se zvyšující úmrtnosti. Naopak dobře je na tom 6TB model s označením ST6000DX000 – aktuální roční poruchovost má jen 0,64 %, historickou 1,2 %.

 

Poruchovost pevných disků na 1 rok, Q2 2013 až Q3 2016
Poruchovost pevných disků na 1 rok, Q2 2013 až Q3 2016

 

Nadějný Seagate Desktop HDD 8 TB

Čtvrtý disk Seagate, pro který čísla máme, je poměrně nový 8TB model Desktop HDD ST8000DM002. Backblaze jich má poměrně hodně (už pět tisíc) a hodnotí je pozitivně. Zatím za sebou mají jen pár měsíců služby (v průměru tři měsíce), ale jejich poruchovost přepočtená na jeden rok je jen 1,6 %. Podle Backblaze je to zatím nejlepší chování, jaké bylo u nějakého HDD značky Seagate zaznamenáno (počítáno jen za Q3 2016 byla roční poruchovost 1,46 %). Tento pevný disk by tedy mohl být pro uživatelé potřebující velká úložiště nyní dobrou volbou.

Zdroj: Backblaze

Backblaze opět vydává statistiku poruchovosti pevných disků. Chválí 8TB Seagate

Ohodnoťte tento článek!