Balíčkový systém pro Windows?

0

Co se Linuxu nedá odepřít, je jeho propracovaný systém správy softwaru: Otevřete centrum správy softwaru (v každé distribuci nazvané jinak), z rozsáhlého seznamu, obsahujícího mnohdy i detailní popisky a hodnocení ostatních uživatelů, si vyberete software, který chcete. (Skoro) jedním klikem se nainstaluje a v budoucnu jej lze jednoduše aktualizovat na novější (beta)verze. To vše na jednom místě, bez žádného trajdání po internetu a ručního hledání updatů.

Microsoft nedávno rozeslal betatesterům Windows 7 dotazník, jenž naznačuje, že něco podobného taky plánuje do svého systému, a proto se snaží zjistit názory a představy uživatelů, jak by to mělo ideálně vypadat. Za další indicii můžeme považovat přejmenování „Přidat/Odebrat programy“ na „Programy a funkce“ a zařazení této položky hned vedle „Windows Update“ (aktualizace systému), počínaje systémem Windows Vista.

Nicméně v brzké době nelze centrum softwaru očekávat, dokonce ani ve finální verzi Windows 7. Spekuluje se o přidání této funkce do prvního service packu pro stále vyvíjeného následníka Visty. Aby taková funkce měla vůbec smysl, je třeba navázat spolupráci s různými třetími stranami, zabývajícími se vývojem softwaru.

O výhodách softwarového centra však není pochyb. Kromě již zmíněné centralizované správy programů (žádné vyhledávání na internetu, prostě si jen otevřete třeba kategorii prohlížeče a vyberete si ze seznamu) a jejich automatické aktualizace spolu se systémem, budeme mít jistotu, že takto instalovaný software pochází z důvěryhodného zdroje. Právě poslední fakt potěší mnohé administrátory, protože jim umožní zablokovat veškeré aplikace z pochybných koutů virtuálního světa a povolit pouze ty ověřené Microsoftem.

Prozatím můžete k jednoduché aktualizaci nainstalovaných programů použít specializované utility, o nichž jsme psali v tomto dřívějším článku.

Zdroj: ars technica

Ohodnoťte tento článek!