Ballmer: Microsoft bude více jako Apple. Chce vyrábět svá zařízení

0

Přijdou časy, kdy si vytvoříme vlastní zařízení pro specifické účely, stejně jako jsme to udělali s Xboxem nebo nedávno představenými tablety Surface,“ říká šéf největší softwarové společnosti světa v dopisu akcionářům. Potvrdil tím slova z nedávného rozhovoru, kde mluvil o přeměně Microsoftu.

Firma je v nelehké pozici. Jakmile bude vyrábět vlastní koncová zařízení, ublíží tím svým partnerům, jako jsou HP, Dell, Lenovo, Acer, HTC, Nokia a další. Microsoft by mohl tlačit na cenu, a tím by znevýhodnil ostatní výrobce, jenž musí počítat s náklady na vyhotovení produktu a ještě platby za softwarové licence. Kdyby si Microsoft vyráběl hardware i software sám po vzoru Applu, bude v jiné pozici. Apple si hraje na vlastní písečku, Microsoft se musí ohlížet na partnery i antimonopolní úřady.

Steve Ballmer a Microsoft za 10 let

Steve Ballmer, foto: Microsoft

Znamenají snad Ballmerova slova, že nakonec opravdu přijdou s vlastním smartphonem? To je aktuálně nejčastěji pokládaná otázka. V oblasti populární spotřební elektroniky se jedná o klíčový trh. Především díky iPhonu jsou příjmy Applu rekordní. Windows Phone zatím prodejním hitem není.

Microsoft se na druhou stranu nemůže moc opřít o předchozí úspěchy s výrobou zařízení. Sice už třicet let vyrábí periferie, ale jedinou úspěšnou „složitější“ elektronikou byl Xbox 360 a Kinect. První Xbox na tehdejší konkurenci v podobě PlayStationu 2 nestačil. Vlastní telefon Kin byl velký propadák, přehrávače Zune také na konkurenci nestačily, proto je Microsoft přestal vyrábět. A tablety Surface mají sice pěkně vyrenderované obrázky, ale pořád se ještě neprodávají.

 

Zdroj: Reuters

Ballmer: Microsoft bude více jako Apple. Chce vyrábět svá zařízení
Ohodnoťte tento článek!