Ballmer: Microsoft bude za 10 let více zaměřen na služby a zařízení

0

Deník The Seattle Times přinesl rozhovor se Stevem Ballmerem. Redaktoři se šéfa Microsoftu ptali převedším na aktuální záležitosti souvisejícími se startem nových produktů, ale došlo také na otázku, kde Ballmer vidí Microsoftu za 10 let.

Redmondská společnost byla, je a vždy bude spjata se softwarem. Její šéf tvrdí, že však s Microsoftem budeme muset počítat i v oblasti zařízení a služeb. Automaticky to ale neznamená, že musí vyrobit všechny produkty, ale nadále se bude spoléhat na partnery.

Ballmer tak vlastně nic nového neřekl, protože tímto způsobem Microsoft funguje už nyní. Mezi řádky můžeme vyčíst, že Microsoft se pustí do všeho, z čeho budou vonět dolary, ale už nebude tolik riskovat (viz vlastní telefon Kin nebo přehrávače Zune). Firma vydělává především na produktech Office, Windows a serverových řešeních, tedy softwaru.

Steve Ballmer a Microsoft za 10 let

Steve Ballmer, foto: Microsoft

Velký úspěch v jiné oblasti zaznamenala až herní konzole Xbox 360 a Kinect. Je to však úplně jiné měřítko, v herní oblasti jde hlavně o vliv. V praxi se totiž celá zábavní divize Microsoftu i přes vysoké prodeje pohybuje na hraně zisku a ztráty, zatímco Office, Windows a servery generují každý kvartál několik miliard dolarů.

Jenže úspěch v herní oblasti nabudil Microsoft i do dalších sfér. Letos kupříkladu zkusí prodávat vlastní tablety Surface. Příští rok pravděpodobně dorazí nová generace Xboxu. Co ještě můžeme očekávat? Badatelé v Microsoft Research zkoušejí nové možnosti virtuální reality nebo kompletně digitálních domácností. To jsou potenciální nové produkty, se kterými může Ballmerův tým nadchnout.

 

Dekáda je ale v technologickém světě příliš dlouhá doba na podobné ředpovědi. Před deseti lety neexistoval Facebook, Twitter ani Wikileaks. Apple byla zkrachovalá počítačová firma, která se pokoušela o návrat s přehrávači iPod. Na mobilech se teprve rozmohly hry v Javě. A mobilní web by ještě synonymem pro WAP.

Ohodnoťte tento článek!