Ballmer versus Gates, Bates a Nadella. Rada Microsoftu nákup Nokie neschvalovala

0

Akvizice mobilní divize Nokie platí za prakticky dokončený obchod, z něhož nelze couvnout. Až teď vyplulo na povrch pár zajímavostí. Ne každý v Microsoftu se domníval, že je nutné vyrábět vlastní mobily. Zatímco Ballmer byl o nákupu části Nokie přesvědčený, ne každý podporoval ideu Microsoftu, který prodává software i hardware. Několik členů představenstva nesouhlasilo, včetně předsedy a bývalého ředitele firmy, Billa Gatese. Podobně se do nákupu nechtěl hrnout Tony Bates nebo nynější ředitel Nadella.

Tip: Microsoft po volbě nového ředitele opustí Tony Bates a Tami Reller (oživeno)

Později však změnil názor. Nokia se specializuje na mobily, takže zvládla návrh, výrobu a zná také klikatou distribuci po celém světě. Proto byla akvizice podle Nadelly správným krokem. Loni v létě se vztahy Ballmera s představenstvem společnosti dostaly na vůbec nejnižší úroveň. V červnu si prý na setkání vymínil, že musí být po jeho. Jinak nebude ředitel. Tedy právě díky vytrvalému Ballmerovi se Microsoft odvážně pustí do výroby mobilů.

 

Chladné vztahy s představenstvem ovšem vedly k nevyhnutelnému: Ballmer z čela společnosti odstoupil dříve, než plánoval. Členové byli frustrováni. První pokus o obchod smetli ze stolu. Byl moc drahý a komplexní. Ballmer totiž původně usiloval také o mapy, které ovšem nepotřeboval. Celé desetiletí dostával, o co si řekl. V roce 2012 nicméně do rady nastoupili dva členové, kteří se spojili s ostatními, aby Ballmer nedostal všechno zadarmo.

Pamatujete na to, jak se o vedení marketingu dělila dvojice Rellerová a Penn? Rellerová, která ze společnosti nedávno odešla, dokonce přišla za Ballmerem, že si má vybrat mezi ní a Pennem.

Thompson a Luczo se zbylými členy na ředitele vyvíjeli nátlak, aby jednal rychleji a soupeřil s Applem nebo Googlem. Nechtěli, aby Microsoft zůstal osamocen na zmenšujícím se trhu s osobními počítači, zatímco ostatní si budou „užívat“ potyček v expandujícím segmentu se smartphony a tablety. Windows Phone patří k mnoha pozůstatkům Ballmerovy éry. Nákup mobilní divize považoval za důležité, neboť Nokia produkovala a dodnes produkuje většinu zařízení s Windows Phone.

Tip: Larson-Green v Microsoftu dohlídne na software, zatímco Elop na hardware

Dohoda mezi Microsoftem a Nokií přitom měla vypršet letos v únoru. A Finové naznačovali, že půjdou do zařízení s Androidem. Ostatně, jednu rodinu dokonce uvedli na MWC 2014. Bloomberg dále zmínil, že při hledání ředitele Microsoft oslovil také Johna Donahoeho, ředitele eBay, nebo Paula Maritze, ředitele Pivotal. Oba nabídku odmítli. Qualcomm mezitím z obav o ztrátu klíčového hlavouna urychlil volbu ředitele, kterým se stal Steve Mollenkopf. I o něj měl Microsoft zájem.

Steve Ballmer

Zdroj: Bloomberg

Ballmer versus Gates, Bates a Nadella. Rada Microsoftu nákup Nokie neschvalovala
Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. To uz davno nie je len vec ceny pristroja , ale hlavne ekosystemu. Nebudem predsa kupovat tablet, na ktory je minimum utilit a software. Android je uz dnes i pre vyvojarov de-facto mobilny standart a to je presne to, co mu zabezpecuje rovnaky uspech ako svojho casu Mrkvosofu Windows. Kvalita samotneho OS sa davno stala bezpredmentnou a Mrkvosacke snahy su obdobne, ako snaha Linuxu presadit sa na desktope.