Balónový internet má blíž realitě. Googlu se podařil zásadní objev

Google dokážete cíleně poslat letku balónů nad určité místo a nechat je tam kroužit. Přinese to velké finanční i časové úspory.

0
Balóny Loon
Balóny Loon
-
Zdroj: Alphabet

Projekt Loon je odvážný nápad Googlu, jak dostat internet do míst, kde dosud není, nebo kde nebude kvůli různým katastrofám. Firma si Loon představuje jako velkou armádu balónů létajících ve výšce 20 kilometrů, které se dorozumívají navzájem a jsou spojeny s pozemními stanicemi, zatímco směrem k uživatelům šíří internet přes LTE.

Podle původních plánů si technici mysleli, že bude třeba vytvořit opravdu rozsáhlou letku balónů, které budou neustále kroužit po zeměpisných rovnoběžkách. Síť by musela být tak hustá, že jakmile by se jeden balón ztratil z dohledu, už by jej zastoupil další. Takto to vypadalo v roce 2013, kdy Google s testy začal.

Již v roce 2014 ale firma dokázala upravit navigační software balónů tak, že mohla balón poslat na určité místo. Jako příklad dává start na Novém Zélandu, odkud balón obkroužil planetu a dostal se nad potřebné místo v Austrálii.

Zlom však nastal loni. Operátoři zjistili, že některé balóny létají zvláštně. Místo aby proudily dál, nad místem se zdržovaly. Tohle nepředvídané chování využili ve svůj prospěch. Opět upravili navigační software tak, aby cíleně kroužil nad jedním regionem. V různých výškách vanou větry různými směry. Google to umí předvídat a balóny proudům přizpůsobit, takže dokážou přeskočit na jiný proud. Nejprve se na původní místo vrátily za pět dní, pak za čtyři a následně za tři.

Vyvrcholilo to letním pokusem. Google vyslal balón z Portorika, odkud jej cíleně navedl do Peru. Balón tam dorazil za 12 dní. A pak nad regionem kroužil 98 dní. Musel k tomu téměř 20 000× změnit výšku letu.

Objev je zásadní pro budoucnost celého projektu, protože by přinesl obrovské úspory. Balóny by nemusely zbytečně létat nad oceánem. Stačilo by méně kusů, které by navíc efektivněji pokryly určité území. Dostat nad region balónovou síť by netrvalo měsíce, ale týdny.

Jak říká Astro Teller, šéf odvážných projektů laboratoře Google X, Loon má ještě stále potenciál se zlepšovat. Uvidíme, jakými novinkami překvapí letos.

Ohodnoťte tento článek!