Barevný laser na doma: test šesti laserových tiskáren do 5000 Kč

2

Laser vs. Inkoust

Zatímco u inkoustových tiskáren je tak nějak pravidlem, že se místo jednoúčelových kupují rovnou multifunkce, u barevného laseru byste si za integrovaný skener hodně připlatili – navíc jsou už hodně rozměrné a začínají až na pěti a půl tisících korun. A protože jako skener dnes slouží každý lepší foťák v mobilu a cena je důležitá, budou letos barevné laserovky bez skeneru – pokud by vás přesto zajímal, podívejte se na model Samsung SL-C460W.

V ceně do pěti tisíc je na trhu osm výrobců a výrazně pod pět tisíc se navíc vejdou Brother, Canon, Samsung a Xerox. Nižší cena levnějších tiskáren je u nich vykoupena většinou absencí síťového rozhraní. Zdaleka nejlevněji můžete barevně tisknout za 2 690 Kč přes Xerox Phaser 6000VB, nás však zajímaly o něco lepší kousky. Pokud tiskárna nabízí kromě USB i síťové připojení, a máte více počítačů, vyberte si zapojení do routeru. Pro jeden počítač je to prakticky jedno, ale zase můžete tiskárnu umístit kdekoliv v bytě (či kanceláři), a to se cení.

Vždy platilo, že: laserový tisk je rychlejší,  a nerozpíjí se, ten nevypotřebovaný nezasychá, ale zase není vhodný na fotografie a pořizovací cena tiskárny i tonerů je mnohem dražší. Laserem vytištěná stránka byla levnější, ale na doma jsme většinou měli jen inkoust.

Jak funguje laser?

Laser v tiskárně osvítí fotoválec a vytvoří na něm v konkrétních místech elektrický náboj, který na sebe zachytí záporně nabitý barevný prášek z toneru. Ten je přes válec přenesen na papír a vše je dokonáno, jakmile papír projede zapékací jednotkou. Na rozdíl od inkoustu zdánlivě čistý proces, ale i prášek z toneru vás při výměně může pěkně zašpinit. Místo laseru používají někteří výrobci pole LED diody, které si vystačí s menším množstvím pohyblivých částí. Zároveň je zřejmé, že označení „laserové tiskárny“ je velmi nepřesné, spíše by se měly jmenovat „tonerové tiskárny“.

zdroj obrázku: Wikipedia

Laserové tiskárny se ještě liší podle počtu průchodů papíru. Když má každý barevný toner vlastní přenosový válec, tak přenos barvy na papír proběhne během jednoho průchodu papíru, což je náročnější na rozměry tiskárny, ale zase vytisknete barevnou stránku za stejně krátkou dobu, jako černobílou.

Laser stále není vhodný na fotografie, ale zbytek už neplatí a tisk inkoustem je co do kvality srovnatelný. Technologie tisku se postupně vylepšují a u inkoustu se navíc nedávno udála malá revoluce – stručně řečeno zdražily tiskárny a zlevnil inkoust, což je jen návrat k normálnějšímu nedotovanému stavu. Současně jde o přiblížení k laserovým tiskárnám.

Výhodou laserovek už není tolik cena samotného tisku, ale spíše vyšší zátěž či výdrž. Jsou stavěné na vytištění více stránek, a pokud tisknete převážně černobíle, barevně jen na vánoce a místo fotografií vám stačí jednoduchá grafika, je pro vás laser lepší volbou.

Chtějte duplex

U tiskáren vždy oceňujeme automatický oboustranný tisk, takzvaný duplex. Nemusíte mít zrovna rádi naše lesy, ale potištěný papír z obou stran je zkrátka skladnější (a levnější), než papíry dva. Pokud takto tisknete ručně, je to zdlouhavé nepohodlné a podobné, jako při zapojování kabelu do USB – většinou se napoprvé netrefíte a můžete tisknout znova. Po vytištění první strany na vás vyskočí hláška, podle které papír natřikrát otočíte, abyste jej nakonec vložili špatně.

Duplexní jednotka je drahá součást tiskárny, ale zajišťuje komfort podobný automatické převodovce v autě – po vytisknutí jedné strany si tiskárna vcucne papír zpět a potiskne i druhou stranu. Duplex je bohužel až „příplatkovou“ výbavou dražších tiskáren, přesto jej v jednom případě najdete i v našem testu.

Seznam testovaných modelů

Brother HL-3140CW
Canon i-SENSYS LBP-7100Cn
OKI C301dn
HP LaserJet Pro 200 Color M251n
Samsung SL-C410W
Xerox Phaser 6010N

Jak jsme testovali

Při kapacitě tonerů, která bývá klidně až 2 000 stránek, se klidně může stát, že vám tiskárna doma vydrží několik let. Při koupi ovšem dostanete k tiskárně mnohem menší startovací tonery. Tlačítka na tiskárně nejsou (na rozdíl od multifunkcí) tolik důležitá, vše stejně ovládáte přes počítač a na tiskárně tak oceníte spíše jen malý displej ukazující stav tonerů.

Kvalita černobílého textu je u všech laserovek více než dostatečná. Důležité je, co nabídnou navíc. Fotografie z laserové tiskárny hezké nebudou, nemá smysl se o ně pokoušet, ale poskytne tiskárna alespoň pěkné barvy na obrázcích? Půjde přečíst malinké písmo? Bude se prášit na papír v zásobníku? Lze tisknout konceptem a ušetřit?

 

Po tiskárnách chceme kvalitní výstup na běžný kancelářský papír. Kdybychom po nich chtěli ostré fotografie, vsadíme na inkoust, takže všechny testy probíhaly na standardním 80gramovém papíru. U barev jsme hodnotily jejich věrnost, přechody mezi odstíny, to vše hlavně vzájemným porovnáváním.

I když je vytištěné písmo krásně ostré, osobně mi třeba velmi vadí jeho lesk. Černý prášek toneru má tendenci se lesknout a takový text se za umělého osvětlení kvůli odleskům čte prostě o dost hůř. Některé tiskárny si s tím dokáží poradit.

50 stran: za kolik?

Rychlost tisku není pro domácí uživatele tolik zajímavá. Tiskárny jsou totiž skoro stejně rychlé, a jestli se vytiskne první stránka za 17 nebo za 20 sekund, to musí být každému jedno. Druhá stránka je venku za 3–5 sekund a při takovýchto rozdílech nemá smysl rychlost jednotlivých tiskáren hodnotit. Jsou zkrátka rychlé. Jen k vytištění první strany musíte připočíst zahřívání ale i zpracování souboru, které však také nepřesahuje 30 sekund.

Proto jsme zadali tiskovou úlohu o padesáti stranách, střídavě černobílý text a barevné grafy s obrázky, a změřili celkový čas. Pomocí wattmetru jsme zjistili i skutečnou spotřebu energie v kilowatthodinách potřebnou na vytištění padesáti stran.

Cenu toneru na jednu stránku jsme spočítali podle jejich aktuální ceny na webu. Výrobci používají normy ISO19752 a ISO19798 a dá se jim v tomto věřit. Norma operuje s 5% pokrytím jedné stránky (20 % u barevné), takže pokud budete tisknout hustěji, bude cena vyšší.

 

1. OKI C301dn

Průkopník v LED tiskárnách má naklopený modře podsvícený displej, který vás informuje o stavu toneru. Vstupní podavač pojme 250 listů papíru a OKI nabídne i druhý podavač vhodný třeba pro obálky. Výstupní zásobník má pomocnou páčku, která při vyšším objemu tisku drží papíry neohnuté.


 
 

Velmi dobrá kvalita černobílého tisku nevybočuje z řady, jen obrázky při nastavené nižší kvalitě mají lehce žlutý nádech. Mezi barevnými odstíny jsou patrné přechody, ale zase pěkně zvládá kontrast – rozeznáte detaily u světlých i tmavých barev na jedné fotografii. Při tisku barevných stránek v odstínech šedi je výsledek světlejší, s výraznějším rastrem. Problémem je však spíše velmi vysoký lesk toneru, který snižuje čitelnost písma za umělého osvětlení. Někdo ale lesklé výtisky spíše ocení – působí efektně.

Rychlost tisku je nejvyšší v testu a padesátistránkový dokument s grafy zvládne pod tři minuty. OKI se navíc může chlubit automatickým oboustranným tiskem (dn v názvu), což stejně jako druhý podavač z konkurence nikdo nemá. Komfort při tisku na obě strany papíru je nedostižný a OKI s přehledem vítězí funkcemi.


 

Spotřeba v klidovém stavu i přes nápis Power Sleep na displeji velmi dlouho neklesá pod 5 W, ale nakonec se z OKI žrout energie nestane a po delší době poslušně vypíná. Pohled na tonery po otevření víka nevypadá nijak sofistikovaně a nebudí příliš důvěru, konstrukce hlavních konkurentů vypadají mnohem profesionálněji. Ale zdání klame. C301dn není na první zapnutí hezká, ale až ji vyzkoušíte delší dobu, bude vítěz i pro vás. A lesklý toner nevadí každému.

Cena 4270 Kč
Zapůjčil OKI
Kvalita tisku
kvalita černobílého textu výborná, velmi lesklá
kvalita kombinovaného tisku lehce do žluta, velmi se leskne, patrné přechody mezi odstíny
tisk barvy v šedé škále proužkování a rastr, odstíny světlé v pořádku, odstíny tmavé nevýrazné
tisk černé plochy zcela jednolitá, velmi lesklá
Rychlost tisku
tisk první čb. strany 19 sekund
tisk druhé a dalších čb. stran 3 sekund
tisk 50 stran (kombinace čb. textu a bar. grafů) 2:48 minut
Ergonomie tisku
duplexní tisk automatický
ukazatel stavu tonerů displej na tiskárně, ovladače
vstupní podavač 250 listů, druhý podavač
výstupní podavač 150 listů
nastavení kvality tisku normální, jemné, ProQ
nastavení typu dokumentu
úsporný tisk (koncept) ve třech stupních, lze jen pro barvy
Provozní náklady
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.) 0,023 kWh
spotřeba v klidu / stand-by 9 W / 1 W
cena čb. toneru za stránku (5% pokrytí) ISO19752 0,80 Kč
cena bar. toneru za stránku (20% pokrytí) ISO19798 4,49 Kč
Aktuální ceny tonerů
tonery v balení startovací tonery na 750 stran
černý toner 2200 stran za 1768 Kč
azurový toner 1500 stran za 1844 Kč
purpurový toner 1500 stran za 1844 Kč
žlutý toner 1500 stran za 1844 Kč
Parametry
technologie tisku jednoprůchodový barevný LED
připojení k počítači LAN, USB 2.0
procesor a paměť 266 MHz / 64 MB
udávaná rychlost čb. tisku 22 stran za minutu
doporučená zátěž 2 000 stran za měsíc
rozměry / hmotnost 242 × 410 × 504 mm / 22 kg
záruka 2 roky, po registraci rozšíření na 3 roky, i pro firmy
Plusy / mínusy
  automatický duplex
  druhý podavač
  rychlost tisku
  vyšší záruka
  velmi lesklý toner
Hodnocení 
Kvalita tisku 75 %
Rychlost tisku 100 %
Ergonomie tisku 94 %
Provozní náklady 82 %
celkem 89 %

 

 

 

2. HP LaserJet Pro 200 Color M251n

Nejelegatnější tiskárna v testu má jemný podsvětlený displej zobrazující kapacitu tonerů s piktogramy jednotlivých barev. Nechybí podsvětlené zapínací tlačítko. Navíc HP nabízí instalaci HP Smart Install, ke které není třeba použít CD. LaserJet prostě působí od začátku příjemně a profesionálně. HP má nejvyšší kvalitu černobílého tisku i barevného. Vytištěná černá plocha je skutečně sytě černá, bez odlesků či náznaků rastru a vypadá téměř stejně, jako na monitoru. Kvalitní je samozřejmě i běžné písmo včetně drobných velikostí fontu.


 
 

Velmi přesně a sytě reprodukuje barvy, pouze velmi světlé odstíny už nedokáže odlišit od bílé. Při tisku barevných obrázků v černobílém režimu jsou světlé odstíny již patrné, naopak se zase trochu slévají tmavé a je již patrný lehký rastr. Mezi odstíny jsou jen nepatrné přechody. Při hromadném tisku je HP lehce váhavější a jedna stránka trvá i pět sekund, zato je o něco tišší s lehce nižší spotřebou.


 

Jako u ostatních tiskáren HP lze přes ePrint tisknout odesláním na vygenerovaný email odkudkoliv z internetu, stejně tak z tabletu přes Airprint. Potěší jednoduché funkce typu okamžité vytištění čtverečkovaného papíru, či jiného formuláře. Přístup k tonerům na výsuvném šuplíku pod předním krytem je velmi podobný řešení od Canonu, a skutečně – uvnitř jde téměř o stejné stroje.

 

Výrobcem je Canon, HP však sladění a ovladače zvládlo o něco lépe. Mít tohle HP automatický duplex, tak je téměř dokonalé. Nejdražší tisk za danou kvalitu podle našeho názoru stojí.

Cena 4999 Kč
Zapůjčil HP
Kvalita tisku
kvalita černobílého textu výborná,  hezky matná
kvalita kombinovaného tisku velmi pěkné živé barvy, jemné přechody, méně výrazné světlé odstíny
tisk barvy v šedé škále velmi dobrý rozsah odstínů, nevýrazné tmavé odstíny
tisk černé plochy zcela jednolitá, vynikající
Rychlost tisku
tisk první čb. strany 20 sekund
tisk druhé a dalších čb. stran 5 sekund
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.) 4:04 minut
Ergonomie tisku
duplexní tisk ruční
ukazatel stavu tonerů displej na tiskárně, ovladače
vstupní podavač 150 listů
výstupní podavač 125 listů
nastavení kvality tisku standardní, nejlepší
nastavení typu dokumentu
úsporný tisk (koncept)  EconoMode
Provozní náklady
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.)  0,019 kWh
spotřeba v klidu / stand-by  9 W / 1 W
cena čb. toneru za stránku (5% pokrytí) ISO19752  1,02 Kč / 0,94 Kč
cena bar. toneru za stránku (20% pokrytí) ISO19798  4,35 Kč / 4,27 Kč
Aktuální ceny tonerů
tonery v balení startovací tonery na 700 stran
černý toner 1600 stran za 1629 Kč
2400 stran za 2260 Kč
azurový toner 1800 stran za 2029 Kč
purpurový toner 1800 stran za 1929 Kč
žlutý toner 1800 stran za 2029 Kč
Parametry
technologie tisku  jednoprůchodový barevný laser
připojení k počítači  LAN, USB 2.0
procesor a paměť  750 MHz / 128 MB
udávaná rychlost čb. tisku  14 stran za minutu
doporučená zátěž  250 až 1 500 stran za měsíc
rozměry / hmotnost  405 × 453 × 250 mm / 18,7 kg
záruka  2 roky
Plusy / mínusy
  výborná kvalita (i barevného) tisku
  pěkné šasi
  tisk formulářů
  nejvyšší cena za toner
Hodnocení 
Kvalita tisku 93 %
Rychlost tisku 84 %
Ergonomie tisku 85 %
Provozní náklady 86 %
celkem 87 %

 

 

 

 

3. Canon i-SENSYS LBP-7100Cn

Pěkná kompaktní tiskárna s precizně zpracovaným šasi – co má jít otevřít se otvírá snadno, a to je u tiskáren spíše výjimkou. Canon potěší už promyšleným balením s úchyty pro snadné vybalení z krabice.


 

Hned na první pohled trochu zklamal displej – on tu totiž žádný není a přitom sledovat aktuální stav tonerů je tak návykové. Místo toho má Canon jen LED diody pro každou barvu. Stav tonerů samozřejmě zjistíte z ovladačů, přesto nám displej, který všichni ostatní mají, chyběl.

Přední podavač papíru na 150 listů má ještě výklopnou část – zásobník můžete mít i s vyšší kapacitou. Vnitřní konstrukce a tonery jsou shodné s HP, a jak jsme už napsali, v obou případech je zřejmě vyrábí Canon.


 

Kvalita tisku patří ke špičce, pouze u velmi drobného fontu jsou patrné drobné rozdíly a na školní taháky s miniaturním písmem se tak úplně nehodí. Canon má velmi pěkné přechody barev, ovšem menší sytost i kontrast a s nádechem lehce do žluta. Stejně tak při tisku šedou škálou budete postrádat některé tmavé odstíny, zato dostanete výsledek bez proužkování i rastru.

Canon má povedené ovladače, které vás při tisku nezatěžují obecným výběrem kvality, ale v případě zájmu volíte jen typ dokumentu: obecné, publikace, grafika, foto, design, HD text. Zkušební tisk jednolité černé plochy dopadl ještě o fous lépe, než u HP. Celkově jde o velmi podobnou tiskárnu s podobnými výsledky, jen s horší kvalitou barevného tisku, ale zase s nižší cenou.

 

Cena 4590 Kč
Zapůjčil Canon
Kvalita tisku
kvalita černobílého textu výborná, hezky matná, slabší čitelnost malého fontu
kvalita kombinovaného tisku méně výrazné barvy, nádech lehce do žluta, slabý dynamický kontrast, pěkné přechody barev
tisk barvy v šedé škále méně výrazné tmavé odstíny, jemné přechody
tisk černé plochy zcela jednolitá, vynikající
Rychlost tisku
tisk první čb. strany 22 sekund
tisk druhé a dalších čb. stran 4 sekund
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.) 3:57 minut
Ergonomie tisku
duplexní tisk ruční
ukazatel stavu tonerů diody na tiskárně, ovladače
vstupní podavač 150 listů
výstupní podavač 125 listů
nastavení kvality tisku
nastavení typu dokumentu general, publikace, grafika, foto, design, HD text
úsporný tisk (koncept)
Provozní náklady
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.) 0,021 kWh
spotřeba v klidu / stand-by 9 W / 1 W
cena čb. toneru za stránku (5% pokrytí) ISO19752 0,97 Kč (0,78 Kč)
cena bar. toneru za stránku (20% pokrytí) ISO19798 4,32 Kč (4,13 Kč)
Aktuální ceny tonerů
tonery v balení startovací tonery na 800 stran
černý toner 1400 stran za 1359 Kč
2400 stran za 1879 Kč
azurový toner 1500 stran za 1699 Kč
purpurový toner 1500 stran za 1629 Kč
žlutý toner 1500 stran za 1539 Kč
Parametry
technologie tisku  jednoprůchodový barevný laser
připojení k počítači  LAN, USB 2.0
procesor a paměť – / 64 MB
udávaná rychlost čb. tisku  14 stran za minutu
doporučená zátěž  –
rozměry / hmotnost  406 × 454 × 255 mm / 16,6 kg
záruka  2 roky
Plusy / mínusy
  kvalita tisku
  bytelné šasi
  nemá displej
Hodnocení 
Kvalita tisku 85 %
Rychlost tisku 84 %
Ergonomie tisku 58 %
Provozní náklady 88 %
celkem 76 %

 

 

 

3. Samsung SL-C410W

Menší tiskárna v pěkném šasi nabízí všechny tři typy připojení – USB, LAN i Wi-Fi, bonusem je potom spárování přes NFC pro tisk z telefonu. Zásobník papíru se do těla celý nevejde a musí být neustále otevřený. Není to dostatečně pohodlné, nicméně Samsung je i tak kompaktní.


 

Také výstupní podavač vyžaduje vyklopený držák papíru. Originální držák tonerů je dobře přístupný ze přední strany. Samsung má hodně povedené ovladače. Na výběr máte pět typů dokumentu pro lepší podání barev, ale žádný není ideální na všechno a stránka kombinující text a barevné obrázky bude vždy mít určité kompromisy. Při tisku tak budete mít opravdu hezké obrázky, nebo ostrý text, ne vždy obojí najednou, alespoň ne při základním nastavení.

Kombinovaný tisk černobílých a barevných stránek trvá déle, přepínání mezi barevným a černobílým režimem patří k pomalejším. Pokud před tiskem necháte spustit aplikaci Easy Eco Driver, ukáže se vám povedené rozhraní pro úpravy dokumentu: můžete z tiskové úlohy odstranit obrázky, nebo je převést na náčrtky, zrušit tučné písmo a několik dalších nastavení.

Aplikace vám v reálném čase ukáže předpokládanou úsporu toneru i energie. Tlačítko Eco máte i přímo na tiskárně, stačí mít tedy tento režim nastavený v ovladači. Výborné pro šetřílky. Samsung je menší povedená laserovka, která sice nemá displej, skrytý podavač ani automatický duplex, zato spoustu užitečných funkcí.

 

Cena 4390 Kč
Zapůjčil Samsung
Kvalita tisku
kvalita černobílého textu výborná, trochu lesklá
kvalita kombinovaného tisku pěkné podání barev, výrazné světlé odstíny, horší tmavé odstíny
tisk barvy v šedé škále lehce patrné proužky, nevýrazné odstíny
tisk černé plochy téměř jednolitá
Rychlost tisku
tisk první čb. strany 14 sekund
tisk druhé a dalších čb. stran 3 sekund
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.) 13:05 minut
Ergonomie tisku
duplexní tisk ruční
ukazatel stavu tonerů diody na tiskárně, ovladače
vstupní podavač 150 listů
výstupní podavač 50 listů
nastavení kvality tisku normální, nejlepší
nastavení typu dokumentu standardní, fotografie, obchodní grafika, CAD, webová stránka
úsporný tisk (koncept) úspora toneru, ekologický režim, Easy Eco Driver
Provozní náklady
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.)  0,035 kWh
spotřeba v klidu / stand-by  3 W / 1 W
cena čb. toneru za stránku (5% pokrytí) ISO19752  0,82 Kč
cena bar. toneru za stránku (20% pokrytí) ISO19798  4,51 Kč
Aktuální ceny tonerů
tonery v balení startovací tonery na 700 stran
černý toner 1500 stran za 1226 Kč
azurový toner 1500 stran za 1226 Kč
purpurový toner 1500 stran za 1226 Kč
žlutý toner 1500 stran za 1226 Kč
Parametry
technologie tisku víceprůchodový barevný laser
připojení k počítači LAN, Wi-Fi, USB 2.0
procesor a paměť 300 MHz, 32 MB
udávaná rychlost čb. tisku 18 stran za minutu
doporučená zátěž
rozměry / hmotnost 382 × 309 × 211 mm / 9,85 kg
záruka 2 roky
Plusy / mínusy
  intuitivní ovladač
  Easy Eco Driver
  připojení LAN i Wi-Fi
  provedení podavačů papíru
Hodnocení 
Kvalita tisku 80 %
Rychlost tisku 60 %
Ergonomie tisku 65 %
Provozní náklady 90 %
celkem 76 %

 

 

4. Brother HL-3140CW

Další zástupce technologie LED se nejvíce liší typem síťového rozhraní. Na rozdíl od ostatních má místo konektoru LAN bezdrátovou Wi-Fi, což může být výhodou. Stejně jako OKI má i Brother druhý podavač papíru, který ovšem slouží jen pro jeden list, například pro ruční podání speciálního tvrdšího papíru. Není to tedy plnohodnotný zásobník. Tiskárna je kvůli ventilátoru na boku, který se vypíná až po zhruba deseti minutách, o něco hlučnější.


 
 

Až na slabší čitelnost miniaturního fontu je písmo velmi ostré a hezky matné. U černé (nebo jinak barevné) jednolité plochy však pozorujeme výraznější texturu a při tisku ve škále šedé vykazuje Brother výraznější proužkování. Naopak se může pochlubit dobrým podáním světlých odstínů. U barevného tisku je patrný rastr i přechody mezi barvami, detaily světlé i tmavé jsou ovšem krásně viditelné.

Běžný tisk je srovnatelně rychlý s konkurencí, problém nastal jen při tisku 50 stran plných náročnějších grafů, což Brotheru zabralo dvojnásobek času, a tím i dvojnásobnou porci energie. Černobílý tisk zvládá svižně, ale náročnější stránky občas trvají.

Překvapila nás velmi snadná rozebíratelnost – pod tonery a přenosovým optickým pásem se snadno dostanete i k nádobce odpadního toneru, vše bez jediného šroubku. Ne že by bylo potřeba jej neustále vyndávat, nicméně snadný přístup vám ušetří čas a případnou budoucí výměnu zvládnete i levněji doma. Brother má nízkou cenu toneru, takže výtisk jedné stránky vyjde jen na zhruba 70 haléřů. Také startovací tonery v balení zvládnou až tisíc stránek, ostatní jich nabízí nejvýše 800.

Cena 4890 Kč
Zapůjčil Brother
Kvalita tisku
kvalita černobílého textu výborná, hezky matná, slabší čitelnost malého fontu
kvalita kombinovaného tisku patrnější rastr, výraznější přechody mezi barvami, pěkné detaily
tisk barvy v šedé škále patrné proužky, výrazné světlé odstíny
tisk černé plochy vytváří slabou texturu
Rychlost tisku
tisk první čb. strany 19 sekund
tisk druhé a dalších čb. stran 3 sekund
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.) 10:22 minut
Ergonomie tisku
duplexní tisk ruční
ukazatel stavu tonerů displej na tiskárně, ovladače
vstupní podavač 250 listů, druhý podavač
výstupní podavač 100 listů
nastavení kvality tisku normální, vysoká
nastavení typu dokumentu dokument, fotografie, mix
úsporný tisk (koncept) úspora toneru
Provozní náklady
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.)  0,041 kWh
spotřeba v klidu / stand-by  8 W / 1 W
cena čb. toneru za stránku (5% pokrytí) ISO19752  0,71 Kč
cena bar. toneru za stránku (20% pokrytí) ISO19798  4,43 Kč (4,07 Kč)
Aktuální ceny tonerů
tonery v balení startovací tonery na 1000 stran
černý toner 2500 stran za 1785 Kč
azurový toner 1400 stran za 1742 Kč
2200 stran za 2471 Kč
purpurový toner 1400 stran za 1742 Kč
2200 stran za 2471 Kč
žlutý toner 1400 stran za 1742 Kč
2200 stran za 2471 Kč
Parametry
technologie tisku jednoprůchodový barevný LED
připojení k počítači Wi-Fi, USB 2.0
procesor a paměť 333 MHz / 64 MB
udávaná rychlost čb. tisku 18 stran za minutu
doporučená zátěž 300 – 15 000 stran
rozměry / hmotnost 410 × 465 × 240 mm / 17,4 kg
záruka 2 roky
Plusy / mínusy
  Wi-Fi
  levný čb. tisk
  rozebíratelnost
  nižší kvalita barevného tisku
Hodnocení 
Kvalita tisku 63 %
Rychlost tisku 64 %
Ergonomie tisku 83 %
Provozní náklady 81 %
celkem 73 %

 

 

5. Xerox Phaser 6010N

Další LED tiskárna je na rozdíl od ostatních mnohem menší i levnější. Dražší model Xeroxu (obsahuje skener a stojí přes pět tisíc) je totiž už spíše pro firmy a levnější Phaser 6000 se liší pouze absencí síťového portu, má jen USB, ale zato je nejlevnější barevnou laserovou tiskárnou na trhu.


 
 

Phaser musí mít kvůli svému malému tělu stále otevřená dvířka vstupního zásobníku, takže přes malé rozměry není tolik kompaktní, na papír se práší a prostě to není ono. Také kapacita tonerů je nižší. Xerox zkrátka nesoupeří s ostatními ve stejných váhových kategoriích, ale jede si svoje a za méně peněz.

 
 

Tonery jsou usazeny pod krytem v pravé části. Jako jediná tiskárna v testu potřebuje na vytištění barevné stránky více času, je totiž víceprůchodová. Vytištěné písmo se od dražších tiskáren příliš neliší, je pouze více lesklé a pod lupou ne tolik černé. Barvy mají nádech do růžové a přechod mezi odstíny je téměř neznatelný. Sice se ztrácí světlé odstíny, což svědčí o nižším kontrastu, ale když si prohlédnete výtisk jako celek, zvládá Xerox tisk obrázků velmi pěkně. Tisk v šedé škále má dokonce ještě lepší, než dražší tiskárny.

Rychlost tisku také nezaostává, po zapnutí je k tisku připravena celkem rychle a první stránka vyjede po 18 sekundách. Jen při hromadné tisku si zhruba po 20 stránkách musí chvíli oddychnout.

   

Xerox má společně s HP nejnižší spotřebu, navíc hned po tisku přechází do úsporného režimu. Cena za jednu stránku je velmi nízká, v balení ale dostanete pouze startovací tonery na pouhých 500 stran. Phaser není kvůli vyklápěcím podavačům příliš pěkný, ale umí to co dražší tiskárny a za méně peněz. Nechybí mu síťové rozhraní ani displej informující o stavu toneru.

Cena 3390 Kč
Zapůjčil Xerox
Kvalita tisku
kvalita černobílého textu výborná, trochu lesklá
kvalita kombinovaného tisku velmi pěkné detaily, nádech barev do růžova
tisk barvy v šedé škále pěkný přechod mezi odstíny, ztrácí se světlé detaily, celkově hodně dobré
tisk černé plochy lehce do šeda
Rychlost tisku
tisk první čb. strany 18 sekund
tisk druhé a dalších čb. stran 5 sekund
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.) 5:39 minut
Ergonomie tisku
duplexní tisk ruční
ukazatel stavu tonerů displej na tiskárně, ovladače
vstupní podavač 150 listů
výstupní podavač 100 listů
nastavení kvality tisku
nastavení typu dokumentu normální, foto, prezentace, webové stránky, POP
úsporný tisk (koncept)  režim konceptu
Provozní náklady
spotřeba při tisku 50 stran (střídání čb. a bar.)  0,019 kWh
spotřeba v klidu / stand-by  1 W / 1 W
cena čb. toneru za stránku (5% pokrytí) ISO19752  0,73 Kč
cena bar. toneru za stránku (20% pokrytí) ISO19798  3,79 Kč
Aktuální ceny tonerů
tonery v balení  startovací tonery na 500 stran
černý toner  2000 stran za 1459 Kč
azurový toner  1000 stran za 1019 Kč
purpurový toner  1000 stran za 1019 Kč
žlutý toner  1000 stran za 1019 Kč
Parametry
technologie tisku  víceprůchodová LED
připojení k počítači  LAN, USB 2.0
procesor a paměť  384 MHz / 128 MB
udávaná rychlost čb. tisku  17 stran za minutu
doporučená zátěž  –
rozměry / hmotnost  394 × 429 × 293 mm / 10,7 kg
záruka  2 roky
Plusy / mínusy
  nízká cena i spotřeba
  otevřený podavač
Hodnocení 
Kvalita tisku 73 %
Rychlost tisku 72 %
Ergonomie tisku 55 %
Provozní náklady 100 %
celkem 70 %

 

 

Barevný laser na doma: test šesti laserových tiskáren do 5000 Kč
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 3 hlas/ů

2 KOMENTÁŘE