Revoluce v medicíně. Rentgeny budou barevné, takhle vypadají

1
Spektrální CT kotníku
Spektrální CT kotníku (zdroj: Mars Bioimaging)

Před více než sto lety byl vynalezen rentgen, pomocí něhož si lékaři mohou prohlédnout vnitřní stavbu těla i bez použití skalpelu. Před padesáti lety přišla výpočetní tomografie (CT), která rentgenové záření využívá ke zobrazení orgánů ve 3D projekci. Další velkou věcí bude barevný rentgen, nebo jak jej jeho autoři nazývají – spektrální CT.

Novozélandská společnost Mars Bioimaging vyrobila nový skener, který uvnitř těla dovede odlišit různé látky a zobrazit je v různých barvách. Lví podíl na vynálezu mají vědci z CERNu. Mars totiž využívá čip Medipix3, který byl původně vyvinut ke sledování částic v urychlovači LHC.

Tradiční CT využívají faktu, že když rentgenové paprsky prochází tělem, vnitřnosti toto záření tlumí různou silou. Kosti bohaté na vápník či různé kontrastní látky jej pohltí a na snímcích jsou pak vidět bílou barvou. Měkké tkáně oslabují nejméně, takže jsou pak černé.

Spektrální CT současně s intenzitou záření měří i to, jak látky tlumí záření v různých vlnových délkách (spektrech). Každá se totiž chová jinak. Senzor z CERNu tyto drobné rozdíly dokáže detekovat a počítač pak látky vykreslí jinou barvou.

Výsledkem je snímek, kterým nám dá komplexnější představu o stavu vnitřních orgánů. Při jednom skenování vznikne obrázek, na kterém půjdou odlišit kosti, chrupavky, svaly, tuky nebo různé kontrastní látky, které se používají ke sledování žaludku, střev, plic, ledvin apod. Zároveň se v těle zvýrazní i neznámé látky, u kterých ještě vědci neví, jak na která spektra reagují.

Vědci již pomocí nového skeneru sledovali zdraví kloubů, srdeční onemocnění nebo nádory. V následujících měsících proběhnou doma na Novém Zélandu první klinické testy na ortopedických a revmatologických odděleních.

Revoluce v medicíně. Rentgeny budou barevné, takhle vypadají
Ohodnoťte tento článek!
4.9 (97.78%) 36 hlasů