Barrelfish: systém budoucnosti od Microsoftu

0

Výzkumné centrum Microsoft Research a odborníci z ETH Zurich vydali první veřejnou verzi experimentálního operačního systému nazvaného Barrelfish. K dispozici volně ke stažení ve formě C a ASM zdrojových kódů pod BSD opensource licencí běží na x64 architektuře.

Barrelfish slouží pouze k testování nových postupů při programování. „Zkoumáme, jak strukturovat OS pro budoucí multijádrové systémy“, komentuje oficiální stránka. Hlavními podněty pro vývoj byl rostoucí počet jader procesoru a rozdílnost hardwaru, což je pro současné systémy čím dále složitější zvládat.

Testovací systém používá multi-kernelovou architekturu, přičemž jednotlivá jádra spolu komunikují pomocí předávání zpráv a databázového systému. Vývojářský tým oznámil, že brzy vydá kompletnější a použitelnější verzi a později přidá i podporu pro architekturu ARM, na které běží například Windows CE a Windows Mobile.

Zdroj: ZDNet, DailyTech, Barrelfish.org

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

 1. No…nevím jestli bych tomuto produktu důvěřoval víc než produktu od firmy, která už v tomto má mnohaleté zkušenosti…
  .
  Lidé tu píší, že je skvělý, ale myslím že je to předčasné bez nějakých testů atp.
  V tomto bych byl trochu skeptický

 2. Dobrý den,

  nevíte, jestli k tomuto produktu taky existuje něco jako Remote admin center jak v má NOD 32. Pro správu antivirů v sítí je to důležité.

  Případně,jestli MS něco takového chystá.

  Děkuji