BatteryBar: Nejpřesnější sledování stavu baterie v notebooku

0

Sledování stavu akumulátoru je činnost, kterou u většiny notebooků není radno podceňovat. Proto jsme se rozhodli vám představit freewarovou utilitku, kterou zkrátka musíte mít.

Z mnoha nejlepší

Aplikací pro sledování stavu akumulátoru i zbývající energie existuje hned několik, často však mají svoje chyby. Mnoho z nich má problémy zcela korektně fungovat ve Windows Vista a novějších, drtivá většina z nich pak nefunguje zcela korektně či pro jistotu nefunguje vůbec na současných mininoteboocích postavených na procesoru Intel Atom. A těch pár, které fungují, patří buďto mezi komerční aplikace nebo naopak spotřebovávají příliš systémových prostředků.

BatteryBar je malá utilita, která je v základní verzi k dispozici zdarma ke stažení z webových stránek autora. Existuje sice také v placené verzi Pro, ta však navíc nabízí v podstatě pouze možnost upravovat vzhled pomocí skinů a měnit upozornění. BatteryBar se nenaistaluje jako klasická aplikace, ale jako rozšíření hlavního panelu Windows – zde ji tedy můžete zapnout nebo vypnout, hledat ji v nabídce Start je zbytečné.

Po svém povolení zobrazí ve stavové části vedle hodin siluetu akumulátoru, který ukazuje jak zbývající energii, tak i procentuální ukazatel nebo čas. Po najetí myší na tuto ikonku se zobrazí podrobnější informace. Dozvíte se zde, kolik zbývá kapacity, jakou aktuální spotřebu má váš notebook, jak dlouho bude ještě pracovat a také jaký je zdravotní stav vašeho akumulátoru.

BatteryBar nepoužívá pro odhad zbývající energie v akumulátoru systémová hlášení systému Windows, ale počítá si ji sám na základě vlastního monitoringu. Čím déle ji tedy máte nainstalovánu, tím přesnější informace o zbývajícím čase podává. Po čtrnácti dnech pravidelného používání udává zcela přesné informace, které se s těmi poskytovanými Windows rozchází místy až o dvacet minut. Pokud tedy chcete vědět, jaký je skutečný čas výdrže, použijte BatteryBar.

Instalace s restartem

Instalace je velmi snadná a rychlá. Po pár klepnutích na tlačítko Next vás program může požádat o restart. Pokud mu chcete vyhovět hned, vyberte Reboot now a pokračujte tlačítkem Finish. Pokud to chcete restart nechat na později zvolte možnost I want to manually reboot later.

Kdepak je?

Program se přidá jako rozšíření Hlavního panelu Windows, v nabídce Start jej tedy nehledejte. Pro jeho aktivaci klepněte pravým tlačítkem na Hlavní panel, poté vyberte možnost Panely nástrojů. V něm aktivujte klepnutím levým tlačítkem položku BatteryBar.

Po aktivaci se v pravé části panelu, vedle stavové oblasti objeví malý váleček symbolizující baterii. Graficky i číselně zobrazuje základní informace o stavu baterii. Pokud chcete podrobný report, stačí najet na baterii myší a zobrazí se všechny důležité parametry (opotřebení baterie, vybíjecí proud).

Čas nebo procenta

Program zeleně znázorňuje kolik energie v notebooku ještě zbývá, pokud jej nabíjíte, indikuje zase modře jak dlouho bude trvat nabití. V obou případech můžete klepnutím na symbol baterie přepínat režimy, ve kterých se buď zobrazuje zbývající čas nebo procenta.

Koupě jako podpora

Pokud se vám program natolik líbí, že chcete podpořit autora nebo si chcete zakoupit plnou verzi s rozšířenými možnostmi, zaplaťte nejprve přes oficiální stránky autora. Poté klepněte pravým tlačítkem na symbol baterie a vyberte možnost Upgrade na BatteryBar Pro. Zde zadejte vygenerovaný licenční klíč a pokračujte tlačítkem Registrovat BatteryBarPro.

Chcete-li si verzi Pro jen vyzkoušet, klepněte pravým tlačítkem na symbol baterie a z kontextové nabídky vyberte možnost Aktivovat trial verzi. Na třicet dní se vám aktivuje rozšířená verze. Můžete tak měnit vzhled, vybírat zobrazované informace či nastavit upozornění při různých stavech baterie včetně zvukových signálů.

BatteryBar: Nejpřesnější sledování stavu baterie v notebooku
Ohodnoťte tento článek!