BBC Micro Bit: každý školák v Británii má dostat minipočítač „na hraní“

1

Podpora vzdělávání může vypadat všelijak. Někdo vkládá naděje do toho, že úroveň školství pozvednou tablety v ruce každého žáčka, v Británii zase zdá se pojali nápad, že by z každého dítěte měl být hardwarový inženýr. Aby si k vývoji softwaru a hardwaru mohla každá školou povinná ratolest přičichnout, chce BBC rozdat každému sedmákovi jednoduchý vývojářský minipočítač s architekturou ARM. Cílem je, aby s ním děti mohly experimentovat, stavět a programovat jednoduchá zařízení, včetně těch z trendy ranku „internetu věcí“, a odnesly si z toho i něco do života.

Možná si vzpomínáte, že podobné vzdělávací cíle mělo i Raspberry Pi. Nynější projekt jednoduchého jednodeskového kitu BBC Micro Bit má ale kořeny mnohem starší – jde vlastně o jakési připomenutí osmibitového počítače BBC Micro z osmdesátých let. Ten vyvinula společnost Acorn a ve spojeném království hrál důležitou roli ve výuce výpočetní techniky, pro řadu lidí byl branou k světu programování a počítačů vůbec. Podobně má BBC Micro Bit opět přimět děti k produktivnějšímu vnímání počítačů a z části z nich snad opět udělat technicky zdatné odborníky a tvůrce, nebo aspoň kutily.

BBC Micro Bit
BBC Micro Bit

Proti Raspberry Pi je BBC Micro Bit značně „lehčí váha“. Spíše než o počítači by se asi dalo mluvit o programovatelném mikrořadiči. Vše je na velmi malém a jednoduchém PCB o velikosti 40 × 50 mm a jako SoC je použit čip nRF51822 firmy Nordic Semiconductor. Ten nese jediné 32bitovým jádro Cortex-M0 na nízkém taktu a integrované paměti flash a SRAM. Případné aplikace, které pro toto zařízení děti najdou, tedy budou typu embedded, nepůjde o nic podobného modernímu počítači.

BBC Micro Bit
BBC Micro Bit

Na zařízení je sada LED, které lze použít jako improvizovaný uživatelský výstup, analogové vstupy/výstupy, dvě ovládací tlačítka, tříosý akcelerometr, kompas, Micro USB a port pro napájení (stačí dvě baterie AAA). S okolním světem ale bude Micro Bit komunikovat také pomocí integrovaného Bluetoothu. Na hraně PCB je pak také dvacetipinový konektor, kterým by se zařízení mělo dát připojit k počítači (nebo třeba deskám jako Galileo nebo Raspberry Pi) a tlačítko pro resetování.

 

Programování zařízení má být možné v několika jazycích (Python, JavaScript, C++), ke kompilaci se ovšem bude používat software běžící v cloudu (měla by snad být použita platforma Mbed od ARMu). Kód se pak do zařízení nahraje buď přes USB, nebo i bezdrátově po Bluetoothu. K programování budou kupodivu nabízeny prostředí od Microsoftu (Block Editor a TouchDevelop), neboť i tato firma je spolu s dalšími (ARM, Samsung, Freescale, Barclays, zmíněný Nordic Semiconductor a další) partnerem projektu.

BBC Micro Bit

BBC Micro Bit má dostat každý školák (školačka) v sedmém ročníku britského vzdělávacího systému, což jsou děti ve věku jedenáct až dvanáct let. Popravdě si nejsem úplně jistý, jak smysluplná taková akce je – i za předpokladu, že programování může být pro každého, je zvláštní, že by se mělo masově učit zrovna takhle nízkoúrovňově (i když práce s reálným předmětem může být poutavější než obyčejné cvičné programy). Pokud naopak dětem tuto hračku závidíte, pak si prý eventuálně Micro Bit budete také moci koupit. Časem se totiž má objevit i volně na prodej.

Zdroje: Liliputing, The Register, BBC

Ohodnoťte tento článek!

1 komentář

  1. Myslenka to je pekna, programovani na smartphonu pomoci skladani bloku (jako ve Scratchi) a program pak nahrat do BBC Micro pomoci bluetooth. Vysledkem se pak studentik pochlubi treba v autobuse, jednoduse desticku vytahne z kapsy, pripoji baterku a na 5×5 LED matici predvede vysledek. Male, pekne, sexy. Jenom uplne levne to v Cechach neni (tedy zadna vyznamna zmena od dob puvodniho BBC Micro 🙂 ). Ale vyzkouset se to uz da, sedy dovoz na internetovych bazarech to jisti.