Bedýnky pro náročné: reprosety 2.0 k počítači do 3000 Kč (test)

0

Testy reproduktorů neděláme v Extra PC příliš často, o to víc se na ně ale těšíme. Někteří členové redakce si totiž na vysokou kvalitu zvuku potrpí. Také proto jsme tentokrát cenovou hranici nasadili na 3 000 Kč, abychom zjistili, zda už v této kategorii najdeme kvalitní zvuk. Výsledky nebyly jednoznačné, rozhodně jsme se ale dočkali i milých překvapení.

David proti Goliášovi

Podmínky testu byly formulovány velmi vágně – mělo jít o reprosety konfigurace 2.0 (dva satelity), které se vejdou do tří tisíc. Nakonec se nám tak sešla velmi různorodá parta – jeden z modelů byste na zaskládaném stole snadno přehlédli, dva z reprosetů se naopak na stůl téměř nevešly. Svojí konfigurací a konektorovou výbavou se ale k počítači hodí, přišlo nám fér je tedy do testu také zařadit. Ukázalo se, že jsme udělali dobře, protože zvukové výsledky byly velmi rozmanité.

Zjistili jsme, že jedině těžká překližková deska zajistí opravdu hutné nižší basy. Ani velké a mohutné tělo ale nemusí být zárukou kvalitního, nezkresleného zvuku. To je spíše otázka kvality měničů a ovládací elektroniky. Také jsme zjistili, že moderní technologie mohou zvuku dosti pomoci, ale rozhodně by se to s nimi nemělo přehánět. Různé prostorové a jiné digitální efekty totiž mohou zvuku spíše ublížit.

Jak jsme testovali

Ani velké a mohutné tělo nemusí být zárukou kvalitního, nezkresleného zvuku

Testovací metodiku jsme klasicky rozdělili do několika kategorií. První a nejdůležitější byl samozřejmě zvuk. Bodovali jsme kvalitní bezztrátové nahrávky celé řady různých žánrů a stylů (rock, jazz, vážná hudba, elektronika) – zaměřovali jsme se na vyváženost zvuku a prokreslení jednotlivých frekvencí. Obzvláště pozor jsme si dávali na vokály – bedýnky tohoto typu budou často využívány i ke sledování filmů. Zvuk jsme vždy bodovali v základním nastavení, snažili jsme se ale také vždy najít ideální balanc – tedy v případě, že byly k dispozici nějaké ovládací prvky např. pro výšky a středy.

Hodnotili jsme kvalitu zvuku při nízké hlasitosti, i maximální výkon, který dokáží bedny vyvinout bez slyšitelného zkreslení. Do této kategorie se započítalo také to, jak účinně je možné měnit zvukovou charakteristiku pomocí ovladačů přímo na reproboxech. Většina modelů v testu je určena také k použití u televize. Hodnotili jsme tedy i kvalitu zvuku na větší vzdálenost a schopnost zvukem vyplnit větší obývák. V tomto ohledu nás ale všechny modely spíš zklamaly – ideální zvuk poskytují spíše na malou vzdálenost u počítače.

V další hodnocené kategorii zpracování jsme hodnotili design výrobků, mechanické provedení, kvalitu materiálů, či kvalitu a délku kabelů. Do poslední skupiny další jsme shrnuli ostatní důležité vlastnosti, jako bylo konektorová výbava, nebo dostupnost regulace hlasitosti a dalších ovládacích prvků. Projevily se zde také další přednosti jednotlivých modelů – dálkové ovladače, rozdvojky v balení, speciální konektory, či speciální funkce.

1. Creative GigaWorks T40 Series II

1. Creative GigaWorks T40 Series II


 

Extra info
výkon (RMS) 2× 16 W (na kanál)
frekvenční rozsah 50–20 000 Hz
měniče 2cm výškový, 7cm středový (2×)
ovládání hlasitost, výšky, basy (vpředu na pravém boxu)
vypínač ovladač hlasitosti
vstupy 2× 3,5mm jack (vpředu i vzadu)
výstupy sluchátka (vpředu), dokovací stanice (vzadu)
délka kabelu (mezi satelity/signálový) 165/225 cm
další rozdvojka (3,5mm jack)
rozměry 88 × 143 × 31 mm
CENA 2 723 Kč
 
Extra názor
zvuk 86 %
zpracování 94 %
další 92 %
celkem 89 %

Vítězem testu se stal tak trochu překvapivě zástupce značky Creative. Ne, že by jejich reproduktory nebyly dobré – v našich testech se vždy umisťoval na předních příčkách – šlo ale spíše o to, jaké bedny proti tomuto modelu stály. Na jedné straně to byly reproboxy vyhlášené Hi-Fi značky s nejmodernějšími technologiemi, na druhé straně pak dvacetikilová monstra s mnohonásobně většími měniči. Přesto nakonec model T40 zvítězil, nikoli však nejvyšší kvalitou zvuku, ale souhrnem všech vlastností.

Co se hudebního projevu týče, nabídnul singapurský  výrobce vyvážený projev bez větších excesů, ačkoli u některých středů (typicky vokály) jsme se dočkali trochu více syčení, než bychom si představovali. V rockové hudbě nám pak středy zanikaly. Naopak elektronická hudba plastovým bedýnkám svědčí nejvíce a dočkali jsme naprosto suverénního a přesného zvuku. Konfigurace dvou středových a jednoho výškového měniče je překvapivě vyvážená, basy zajišťuje technologie BasXPort (rezonanční otvor najdete netypicky v horní části satelitů). Na svoji velikost basují bedýnky slušně, velkým překližkovým modelům se ale rovnat nemohou.

Plusy / mínusy
design slabší basy
zpracování a ovládání sykavky u vokálů v některých žánrech
konektory
elektronická hudba

Zvuk je ve výchozím nastavení lehce přebasovaný, naštěstí jsou v přední části pravé bedýnky dostupné otočné voliče pro basy i výšky, které se velmi příjemně ovládají a navíc jsou vybaveny jemnou středovou zarážkou. Celkově musíme pochválit zpracování i design, na počítačovém i vedle moderní placaté televize se budou výborně vyjímat. Konektorová výbava nezklamala – vstup v podobě 3,5mm jacku najdete v přední i zadní části, nechybí ani výstup na sluchátka. V zadní části pak najdete konektor pro dokovací stanici. Pokud si ji dokoupíte, získáte možnost zadokovat svůj iPod a navíc bedýnky ovládat dálkově. V balení najdete kromě potřebných kabelů také rozdvojku pro audio kabely. Model T40 zvítězil díky vyrovnanému výkonu ve všech hodnocených kategoriích, výrazně nejlepší zvuk ale nenabízí.

 

2. Bose Companion 2 Series II

2. Bose Companion 2 Series II


 

Extra info
výkon (RMS) neuvedeno
frekvenční rozsah neuvedeno
měniče 6,35cm, univerzální
ovládání hlasitost
vypínač ovladač hlaistosti
vstupy 2× stereo RCA (vzadu)
výstupy sluchátka (vpředu)
délka kabelu (mezi satelity/signálový) 180/160 cm (signálový 2× v balení)
další automatické vyvážení výšek a basů, TrueSpace
rozměry 90 × 190 × 150 cm
CENA  2 790 Kč
 
Extra názor
zvuk 82 %
zpracování 99 %
další 82 %
celkem 85 %

Model známého výrobce kvalitní audiotechniky Bose nezklamal. V malém plastovém těle se skrývá velký zvuk, který bychom nečekali ani mnohem rozměrnějších modelů. Hudební podání je velmi kultivované, jak bychom ostatně u této značky čekali. Oproti Creativu nabízí lépe prokreslené vyšší středy a vynikající vokály. S elektronickou hudbou se tento model poradí hůře, daleko více mu sedí jazz nebo klasika. Nižší basy samozřejmě téměř chybí, ačkoli se krabička snaží, seč může. Akustika je ale neúprosná fyzikální disciplína a přírodní zákony naštěstí zatím marketingový zástupci na růžovo natřít nedokáží. Na vině je také fakt, že je v každém satelitu osazen jen jediný, relativně malý měnič. Přišlo nám, že v některých žánrech krabička basuje (tam kde to dokáže) přespříliš – proto nám chyběl alespoň základní ekvalizér. O vyvážení jednotlivých frekvencí při různých hlasitostech se totiž stará integrovaná elektronika, která také minimalizuje zkreslení zdroje. Další technologie TrueSpace pak má zajišťovat lepší prostorový zvuk.

Plusy / mínusy
design chybí nižší basy
velikost chybí regulace basů a výšek
zpracování
vokály

Bose samozřejmě dostal výrazně plusové body za design a zpracování – to je skutečně na špičkové úrovni. O vkusném provedení svědčí i fakt, že tyto reprobedny najdete i v prodejnách firmy Apple, která si na čistém designu (a kvalitě) zakládá. Jako vypínač slouží otočný regulátor hlasitosti – velmi nás potěšilo, že ani v zapnutém stavu nikde nesvítí žádná dioda. Model Companion 2 byl ze všech beden v testu výrazně nejmenší a bez obtíží se tak vejde i na přecpaný pracovní stůl.

 

3. Modecom MC-HF60

3. Modecom MC-HF60


 

Extra info
výkon (RMS) 2× 30 W
frekvenční rozsah 20–20 000 Hz
měniče 2,5cm výškový, 20cm středo-basový
ovládání hlasitost, výšky, basy (vpravo na pravém boxu)
vypínač samostatný vzadu
vstupy 2× stereo RCA (vzadu)
výstupy
délka kabelu (mezi satelity/signálový) 190/160 cm
další
rozměry 278 × 287 × 400 mm
CENA 2 699 Kč
 
Extra názor
zvuk 91 %
zpracování 72 %
další 68 %
celkem 83 %

Bedny Modecom byly zřejmě největším překvapením testu. V první řadě nás téměř šokovala jejich velikost a váha – na běžný počítačový stůl se vám vejdou jen tak tak. Další zajímavostí byl tvar seříznutého jehlanu, který nás ale nijak zvlášť nenadchnul. Poslední a zásadní věcí byla konfigurace měničů – model MMC-HF60 nabízí klasický malý výškáč a k němu obří 20cm středobasový reproduktor. Zřejmě díky němu se stal model značky Modecom absolutním zvukovým vítězem. Nabídnul nekompromisní basy, přesně vykreslené středy všech frekvencí i zvonivé výšky. Výborně hrál také při nízkých hlasitostech, konkurenci ale neměl ani co se maximálního výkonu týče. Ke zkreslení zvuku nedocházelo ani při hlasitostech, které už nebyly poslouchatelné. Ve standardním nastavení jsou basy malinko hlasitější, vše se dá ale pohodlně a účinně zregulovat pomocí otočných voličů, které najdete na pravé stěně pravého satelitu.

Plusy / mínusy
kvalita zvuku zpracování
nastavení basů a výšek design
vyvážený zvuk u min. i max. hlasitosti rozměry
zvuk na větší vzdálenost

Na třetí místo Modecom srazily nedostatky v dalších kategoriích. Byl to zejména design, ale i rozměry, které se na počítačový stůl nehodí. Také zpracování bylo ze všech modelů nejslabší – po vybalení z originální krabice byly bedny zaprášené, na místech mírně špinavé a pod prachovou síťkou měli i mírně poškozený lak. Konektorová výbava byla průměrná, chyběl nám zejména výstup na sluchátka, či možnost bedny vypnout vpředu nebo na boční straně. Nepříjemným překvapením byl také zvuk na větší vzdálenost – při daných fyzických parametrech bychom čekali schopnost suverénně ozvučit i velkou místnost. Poslech z jednoho metru byl ale výrazně kvalitnější – bedny jsou zvukově navržené jako stolní repro k PC, což ale neodpovídá jejich velikosti a provedení.

 

4. Gembird WCS-049HQ

4. Gembird WCS-049HQ


 

Extra info
výkon (RMS) 2× 50 W
frekvenční rozsah 20–20 000 Hz
měniče 2,5cm výškový, 7,5cm středový, 16,5cm basový
ovládání hlasitost, výšky, basy (vpravo na pravém boxu)
vypínač samostatný vzadu
vstupy 2× stereo RCA (vzadu)
výstupy
délka kabelu (mezi satelity/signálový) 190/160 cm
další
rozměry 254 × 225 × 485 mm
CENA 2 949 Kč
 
Extra názor
zvuk 85 %
zpracování 85 %
další 67 %
celkem 81 %

Reproset Gembird pochází velmi pravděpodobně ze stejné továrny jako Modecom (stejně jako některé modely Redstar, případně jiné značky, které se v minulosti na českém trhu objevovaly nebo stále objevují). Dá se tak usuzovat hned z několika indicií. Některé prvky jsou na obou modelech totožné (výškový měnič, konektory, kabely, ovládací prvky, uchycení prachového filtru) a navíc na českých eshopech najdete model Modecom MC-HF100, který je s Gembirdem navlas stejný (snad kromě barvy). Model WCS-049HQ je dražší a lépe vybavený, než Modecom na 3. místě, paradoxně ale nabízí horší kvalitu zvuku. A to i přesto, že nabízí samostatné měniče pro všechna tři pásma. Zvuk je celkově dobrý, zejména basy hravě předčí malé plastové modely na prvních dvou příčkách. Se středy je to ale o poznání slabší (i přes přítomnost středového měniče) např. u náročného vokálního jazzu jsem pak zaznamenali i slyšitelné zkreslení hlasu. Obecně je zvuk méně vyvážený, než u beden Modecom.

Plusy / mínusy
design se třemi měniči slabší středy
ovládání nižší poměr cena/kvalita zvuku
maximální výkon zvuk na větší vzdálenost

Lépe je na tom model naopak co se designu týče – navíc – přesto, že je vyšší, zabere na stole díky pravidelnému tvaru méně místa. Dá se také lépe použít jako sloupové řešení do obýváku. U obou čínských modelů jsme ocenili svorkové uchycení propojovacího kabelu, který byl realizován v podobě kvalitně stíněné dvojlinky. Navíc je možné dokoupit delší kabel a bedny ve větší místnosti umístit dál od sebe. Všechny ostatní modely v testu mají kabel na propojení satelitů v jednom z boxů na pevno uchycen, což může být v některých případech limitující.

 

5. Genius SP-HF2.0 2020A

5. Genius SP-HF2.0 2020A


 

Extra info
výkon (RMS) 2× 30 W
frekvenční rozsah 50–20 000 Hz
měniče 2,5cm výškový, 7,5cm středový (3×)
ovládání hlasitost, ekvalizér, digitální vstup
vypínač samostatný vzadu
vstupy stereo RCA, 3,5mm jack, digitální (koaxiální)
výstupy
délka kabelu (mezi satelity/signálový) 168/165 cm
další dálkový ovladač, digitální ekvalizér
rozměry 115 × 400 × 135 mm
CENA 1 999 Kč
 
Extra názor
zvuk 72 %
zpracování 83 %
další 88 %
celkem 77 %

  

 

Poslední místo patří netradičně bednám Genius, které většinou v testech cenově dostupných reproduktorů končí o poznání lépe. V tomto testu to ale byla těžká konkurence, navíc byl tento model výrazně nejlevnější. Geniusu se nevyplatilo experimentování s moderními technologiemi, které nás v tomto podání příliš nenadchly. Místo klasické regulace výšek a basů je k dispozici neergonomický čudlík, kterým se přepínají tři přednastavené režimy – široký zvuk, hluboké basy a režim kdy se zvuk optimalizuje, v případě, že umístění satelitů není ideální. Ve všech případech však došlo ke značnému zkreslení a tak jsme se nakonec vždy raději vrátili ke standardnímu režimu.

Plusy / mínusy
dálkový ovladač zvuk
digitální vstup duplikace středových měničů
povedený design zvukové režimy

Nadšení jsme nebyli ani z otočného regulátoru hlasitosti, který není mechanicky, ale elektronický. Když jsme jím intenzivně kroutili, chvílemi přestával reagovat. Navíc nenabízí dostatečnou citlivost – rozdíl mezi minimální a nulovou hlasitosti je příliš velký. Naopak jsme velmi ocenili dodaný dálkový ovladač a také možnost vstupu digitálního signálu přes koaxiál. Kvalita zvuku byla ze všech modelů nejnižší – Genius nevhodně zvolil tři měniče stejné velikosti pro dvě různá pásma (dva mají hrát basy, jeden středy). Na mírně zastřeném a místy zkresleném zvuku se to jasně projevilo.

Ohodnoťte tento článek!