BenQ uvádí jeden z prvních HDR monitorů pro PC, 31,5″ 4K IPS model SW320

0

V monitorech to dlouhá léta bylo samé sRGB a široký gamut byl dobrý v podstatě jen fotografům a jinak paradoxně na obtíž kvůli nutnosti pracovat s profily. Letos se ale jednak ve hrách, jednak v oblasti streamovaného a na discích prodávaného videa objevil obraz s vysokým dynamickým rozsahem (HDR) a únik ze zajetí tradičního malého gamutu tak je snad konečně na dosah. S obsahem se nám začínají také objevovat monitory, které jej zobrazí. Jedním z prvních takových by měl být model BenQ SW320.

BenQ SW320 podporuje standard obrazu s vysokým dynamickým rozsahem HDR 10, což je jeden ze dvou hlavních soutěžících formátů (druhý, DolbyVision HDR, podporován není). BenQ SW320 je monitor s panelem IPS o úhlopříčce 31,5 palce a rozlišením 3840 × 2160 bodů. Jak jste možná uhádli už ze stínítka, kterým je vybaven, bude patrně určen spíše pro práci na produkci obsahu a profesionální použití, než pro „konzumování“ HDR videí či her. Pro HDR 10 má sice certifikaci, ale také má poměrně nízký, v podstatě standardní maximální jas 350 cd/m², takže nebude schopen podat takové „oslňující“ detaily, jaké HDR ve videu umožňuje na obrazovkách s vysokou svítivostí (jas 1000 cd/m² a víc).

BenQ SW320
BenQ SW320

BenQ uvádí odezvu 5 ms pro přechod šedá/šedá a standardní statický kontrast 1000:1, podsvícení je neblikavé. Monitor má desetibitové barvy (1,07 miliardy odstínů) a pokrývá 100 % sRGB, 99 % barevného prostoru Adobe RGB, nebo 87 % prostoru DCI-P3. Z továrny by měl mít kalibraci na delta E ≦ 2 jak v režimu Adobe RGB, tak v sRGB. Mezi kterými se dá přepínat tlačítky na podstavci a lze je také použít naráz na polovinách monitoru stylem Picture by Picture, pokud připojíte dva vstupy (podporován je jinak i monochromatický režim pro fotografy). Kromě toho ale SW320 podporuje také hardwarovou kalibraci (LUT je 14bitová) se softwarem Palette Master Element a sondami X-Rite a Datacolor Spyder.

BenQ monitoru SW320 osadilo jeden vstup DisplayPort 1.4 a HDMI 2.0 (s podporou HDCP 2.2). Dostal také dvouportový rozbočovač USB 3.0, Ethernet (měl by být pro správu) a čtečku karet SD. Stojan má všechny možnosti nastavení (15cm rozsah výšky, pivot, přičemž i ve vertikální orientaci je možné použít stínítko) i možnost VESA montáže.

 

 

BenQ uvádí, že by se SW320 měl na trhu objevit příští měsíc. Co nesděluje, je doporučená cena. Jde o profi LCD, což většinou znamená umístění někam nad běžné cenové spektrum a cenu v řádu desetitisíců. V některých západoevropských eshopech už je monitor ale veden v cenících a podle těchto zdrojů by měl vyjít na 1400–1500 eur (dle prodejce). U nás by to tedy mohlo znamenat sumy začínající někde na 38 000 Kč.

Zdroj: The Tech Report, BenQ

BenQ uvádí jeden z prvních HDR monitorů pro PC, 31,5″ 4K IPS model SW320

Ohodnoťte tento článek!