Začátkem minulého měsíce jsme zde probírali monitor Acer G247HYU, poněkud netypický to kousek s rozlišením 2560 × 1440 bodů, stěsnaném na 23,8″ úhlopříčce. To je obvykle používáno na 27″ monitorech. Nyní k tomuto monitoru přibude ještě další typ, založený zřejmě na stejném panelu. Jde o SW2401PT od firmy BenQ, tento monitor je ale zaměřením zcela jiný. Půjde totiž o širokogamutové LCD pro profesionální fotografy.

Zatímco bráška od Aceru pokrýval jen barevný prostor sRGB, BenQ SW2401PT už poskytuje 99 % prostoru AdobeRGB. Barevná přesnost by má být na profesionální úrovni, už z továrny slibuje LCD nakalibrování na DeltaE < 2 jak v režimu AdobeRGB, tak v režimu sRGB. Monitor umí samozřejmě hardwarovou kalibraci i s pomocí sondy a LUT pracuje v 14bitové přesnosti. Zda jsou na vstupu podporovány 10bitové barvy, bohužel tisková zpráva nezmiňuje.

 BenQ SW2401PT
BenQ SW2401PT

BenQ mluví o technologii IPS, asi by ale mělo jít o panel typu AHVA, velmi pravděpodobně stejný jako u onoho Aceru (k tomu se alespoň přiklání web TFTCentral). Pak by zřejmě také úhlopříčka nebyla přesně 24 palců, jak BenQ uvádí, ale právě 23,8 palce. BenQ zatím k monitoru na svém webu nezveřejnil další podrobnosti kromě toho, že podsvícení je neblikavé.

 

Podle Prad.de by snad měl maximální jas být 250 cd/m², pozorovací úhly 178°/178° (u IPS jiná čísla ani neuvidíte) a odezva údajně 5 ms. Zároveň tento zdroj uvádí i osazené vstupy – monitor má mít jak HDMI a DVI, tak i DisplayPort. Stojan by zase měl odpovídat vyšším standardům díky možnosti nastavit výšku i pivotu k otočení do vertikální polohy. Záruka by zřejmě měla být poskytována tříletá.

BenQ SW2401PT

Podle BenQ se už monitor začal prodávat, a to za oficiální cenu 499 USD (v Evropě zdá se bude za „ekvivalentních“ 499 EUR). U nás by to tedy mohlo vycházet na necelých čtrnáct tisíc korun. Podle vyhledávačů cen nicméně BenQ SW2401PT zatím v tuzemských obchodech není.

Zdroje: TFTCentral, BenQ, Prad.de

Ohodnoťte tento článek!