Bestie za víc než 11 000 Kč. Asus X99 ROG Rampage V Extreme a X99-E WS

0

Společnost Asus ukázala svá největší esa mezi novými základními deskami s čipsetem X99. Vzhledem k tomu, že patří k úplnému high-endu, určitě nikoho nepřekvapí, že jich cena nebude pro žádné šetřílky.

Nová vlajková loď herní série ROG nese označení Rampage V Extreme, přičemž je oděná v očekávaném červenočerném kabátu. Vidět na ní můžeme osmifázové napájení a 4pinový i 8pinový doplňkový konektor. Osm slotů operační paměti pojme DDR4 moduly do maximální společné kapacity 128 GB a frekvence 3300 MHz (1,35 V).

Deska plně podporuje osazení čtyř dvouslotových grafických karet, pro které jsou připraveny čtyři červené konektory PCIe ×16 ve verzi 3.0. Pátý PCIe slot v plné velikosti a černé barvě má už jenom čtyři linky. Na desce ještě najdeme i jeden malý PCIe ×1 konektor.

Datová úložiště v podobě SSD a HDD můžete připojit pomocí jednoho M.2 slotu, osmi samostatných portů SATA 6 Gb/s a dvou SATA Express konektorů (pokud se nepoužijí, lze jejich „vnitřnosti“ použít jako čtyři obyčejné konektory SATA).

 

Za zmínku stojí dále integrovaný audio čip SupremeFX (7.1), wi-Fi modul standardu 802.11ac a externí OC panel pro snadné přetaktování. Bohatý zadní panel poskytuje 10 portů USB 3.0, PS/2 konektor, dva starší porty USB ve verzi 2.0 pro klávesnici a myš, gigabitový s흻ový konektor a výstupy pro antény a zvukové periferie. Cena desky by měla být kolem 460 dolarů, tedy 11 500 Kč s DPH.

Druhou odhalenou deskou ve vysokých cenových hladinách je X99-E WS. Tento černošedý model by měl být dříčem především v pracovních stanicích s nejvýkonnějšími modely Haswell-E nebo Haswell-EP (Xeon E5).

Na desce kolem LGA 2011-3 patice najdeme osmifázové napájení a osm pam읻ových slotů pro DDR4 moduly (3300 MHz, 128 GB). Za povšimnutí stojí především objemnější pasivní chlazení, propojené pomocí heatpipe.

Konektivitu zabezpečuje sedm konektorů PCIe ve verzi 3.0 v plné velikosti, osm portů SATA 6 Gb/s, dva konektory SATA Express a jeden M.2 konektor umístěný pod čipem PCH. Osazen je zvukový čip Crystal sound 2 (7.1). Zadní panel obsahuje 10 portů USB 3.0, dva gigabitové síťové konektory, zvukové výstupy a taky eSATA a FireWire konektor. Koncová cena desky byla stanovena na 519 dolarů, tedy 13 000 korun s DPH.

Zdroj: WCCFtech (1, 2)

Ohodnoťte tento článek!