Betaverze Chromu 21 přichází se zabudovanou podporou pro webkameru a mikrofon

0

Jazyk HTML5 se stále rozvíjí a jde Flashi a podobným technologiím po krku. Google do poslední betaverze svého prohlížeče zakomponoval další úžasnou věc, která napomůže tomu, že nám Flash bude připadat zbytečný. Chrome 21 totiž obsahuje zabudovanou podporu pro webkameru a mikrofon. Ano, hovoříme o nadějném WebRTC, s nímž si rozumí i Opera. Díky tomuto komunikačnímu standardu budeme moci v prohlížeči volat a pořádat videochaty, aniž bychom potřebovali nějaký zásuvný modul. Moderní webovou technologii by mohl využít Skype a jemu podobné projekty. Víme, že se Skype fungující čistě v rámci prohlížeče chystá.

 

Jak ale mj. dokazuje jeden z experimentů, WebRTC nám nabídne víc než jen obyčejný videochat. Nové API ve Chromu umožňuje dělat s obrazem různé psí kusy. Vyzkoušejte například Magic Xylophone, kde pohybem vlastní ruky ovládáte xylofon. Jiný pokus, Webcam Toy, využívá obraz kamery k různým deformacím a k aplikaci filtrů. Jde spíše o technologickou ukázku než o něco užitečného. Interaktivním hříčkám jsou tedy dveře otevřeny.

 

Další nové API pomůže vývojářům pro změnu v ovládání gamepadu. Herní periferii lze bez větších problémů využít ke hraní přímo v browseru. Opět se to celé obejde bez zásuvného modulu. Kromě dvou technologických vylepšení se ve Chromu objevil také propracovanější tisk skrze službu Google Cloud Print. Tiskárny připojené přes cloud jsou nyní integrovány přímo do dialogu tisku v prohlížeči, takže se k nim dostane mnohem snáze. Pokud vás Chrome 21 zaujalo, můžete si stáhnout betu. Za pár týdnů uvidíme konečné vydání.

Zdroj: Google Chrome Blog

Ohodnoťte tento článek!