Bezdrátové nabíjení je na vzestupu. Standard Qi podporuje 1000+ produktů

0
Qi nabíječka Sony WCH20 a Xperia XZ2
Qi nabíječka Sony WCH20 a Xperia XZ2

Wireless Power Consortium vyvíjející standard Qi pro bezdrátové nabíjení oznámilo kulatý milník. Na trhu je již přes 1000 certifikovaných produktů. V době psaní článku to bylo 589 nabíječek a 492 zařízení, která lze pomocí Qi dobíjet.

Podle IHS Markitu se loni prodalo bezmála půl miliardy zařízení s podporou bezdrátového nabíjení, o 40 % více než v roce 2016. Analytici stejné společnosti předpovídají i další růst. V roce 2019 se prý prodá miliarda produktů a v roce 2022 dokonce dvě miliardy.

Rodina Qi se rozrůstá

Loňskému boomu výrazně pomohl Apple. V únoru se stal členem WPC a jeho nové iPhony 8, 8 Plus a X již přišly na trh s Qi. Přidali se i čínští výrobci mobilů. ZTE uvedlo odolný smartphone Tough Max 2 (T85) a podle posledních drbů Qi adoptuje také Xiaomi (členem WPC již je).

TIP: Jednota v bezdrátovém nabíjení. Powermat se spojuje s Qi

Na MWC bylo představeno hned několik kompatibilních telefonů. U Samsungu (Galaxy S9) a LG (V30S) se to čekalo, protože i jejich dřívější modely již Qi nabízejí. Překvapilo však HMD Global s Nokií 8 Sirocco a Sony s Xperií XZ2. Sony navíc po LG jako teprve druhý výrobce mobilů adoptoval standard Qi 1.2 s Extended Power Profile, který přináší rychlejší nabíjení díky výkonu až 15 W (reálně se zatím používá 8 W).

Na oficiálním webu WPC najdete vyhledávač certifikovaných produktů. Bohužel není vůbec uživatelsky vstřícný. Nevyberete si jen mobily, nerozlišíte klasické nabíječky od těch integrovaných v monitorech, lampičkách nebo powerbankách. Navíc je zjevné, že oněch 1000+ produktů bylo nahnáno tím, že různé regionální verze mobilů jsou vedeny zvlášť. Takže jsou v seznamu čtyři verze Xperie XZ2, třináct verzí LG V30 apod.

Bezdrátové nabíjení je na vzestupu. Standard Qi podporuje 1000+ produktů
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlas/ů