Běžné procesory Intel Alder Lake umí ECC. Přichází s deskami W680, ty umožňují i přetaktování

7
Procesor Intel Alder Lake pro desktop 1600
Procesor Intel Alder Lake pro desktop
-
Zdroj: Intel

Platforma W680 je docela překvapení. Ukazuje se, že běžné procesory Alder Lake včetně Core i9-12900K umí ECC paměti, v pracovních stanicích s nimi ale zároveň bude možné přetaktování.

Jedna z věcí, která na procesorech Intel pro běžné počítače dlouhodobě chybí, je podpora ECC pamětí. Překvapivě se ukazuje, že u Core 12. generace Alder Lake tomu tak poprvé není. Tyto procesory podporují ochranu dat u RAM – tedy za určitých podmínek.

Před dvěma týdny jsme psali o tom, že Intel chystá určitou obměnu nabídky. Firma doteď vždy nabízela verzi svých mainstreamových procesorů (tj. například Sandy Bridge, Coffee Lake, Rocket Lake, atd.) pod označením Xeon a na speciální „Workstation“ platformě. Tyto procesory byly míněné pro lowendové servery (tato linie se nicméně oddělila do samostatné řady) a pro levné pracovní stanice. Před nedávnem přišla zpráva, že u procesorů Alder Lake a socketu LGA 1700 toto Intel změní a tyto procesory se budou místo Xeon W jmenovat „Core for Workstation“.

Předchozí uniklý slajd ale asi neukazoval definitivní plány firmy, protože teď Intel tuto verzi Alder Lake pro pracovní stanice odhalil a ve skutečnosti to je trošku jinak. Platforma na bázi desktopových čipů Alder Lake se socketem LGA 1700 skutečně existuje a je založená na speciálních deskách s čipsetem W680, ale změna je u procesorů. Nakonec totiž asi nebudou existovat nějaká speciální „Core for Workstation“. Do těchto W680 desek se budou používat přímo běžné desktopové procesory Alder Lake, včetně třeba Core i9-12900K.

Nebude tedy existovat separátní řada procesorů pro tento trh, a „profi“ zákazníci si budou kupovat stejná CPU, jaká jdou do běžných desktopů. Nepřijdou ale o funkce navíc – ty totiž dodá deska s čipsetem W680. Respektive to, že běžný procesor běží v takové desce místo v běžné spotřebitelské. Rozdíl tedy už odteď asi bude dělat jen platforma, ne CPU.

Podmínka pro ECC je deska W680 a zřejmě i podpora vPro

Toto ale zdá se znamená zajímavou věc: i běžné desktopové procesory Alder Lake jako Core i9-12900K pro běžné spotřebitele podporují paměti ECC, což je překvapení. Tato funkcionalita doteď nebyla nikde inzerovaná, ale CPU jsou na ní evidentně připravená. Ovšem zapnout tuto funkcionalitu půjde jen na deskách s čipsetem W680. Nebo by to tak alespoň mělo být, uvidíme, zda se třeba někde neukáže nějaká „neplánovaná“ neoficiální podpora třeba na nějakých B660 nebo H610 modelech.

Intel oznamuje podporu pamětí ECC na desktopových procesorech Alder Lake s vPro
Intel oznamuje podporu pamětí ECC na desktopových procesorech Alder Lake s vPro (Zdroj: Intel)

Netýká se to ovšem asi úplně všech CPU. Zatímco například káčkové nejdražší procesory včetně i9-12900K nyní mají podle databáze ARK explicitně garantovanou podprou ECC, modely KF, což jsou identické modely s deaktivovaným GPU, nikoliv. Je to trošku překvapení, protože od doby, co Intel začal prodávat procesory řady „F“, které jsou levnější výměnou za to, že nemají integrované GPU, jsme byli zvyklí na to, že se jinak ničím neliší od dražších plně funkčních verzí. Už tomu tak ale není.

Loga pro procesory Intel Alder Lake s podporou technologií vPro
Loga pro procesory Intel Alder Lake s podporou technologií vPro (Zdroj: Intel)

Tato nepodpora ECC u procesorů KF je pravděpodobně spojena s tím, že na rozdíl od káček nepodporují ani funkce vPro. Zatím se zdá, že podpora pamětí ECC je spojená právě s touto sadou technologií pro správu a zabezpečení ve velkých firmách a institucích – ostatně, Intel platformu W680 teď oznámil právě v rámci oznámení dostupnosti vPro na procesorech Alder Lake.

Absence podpory není ale jen věcí procesorů KF, ale i dalších „lidovějších“ modelů. ECC ani vPro například nepodporuje Core i5-12400/12400F coby nejlevnější šestijádro, ale u modelu i5-12500 už podpora je. Ani Core i3, ani modely Pentium a Celeron ECC podle databáze ARK neumějí. Nejlevnějším modelem, po kterém se tedy můžete poohlížet, je zdá se právě to Core i5-12500.

Procesory Intel Alder Lake s podporou technologií vPro
Procesory Intel Alder Lake s podporou technologií vPro (Zdroj: Intel)

Platforma W680 poprvé umožňuje přetaktování

Platforma desek s čipsetem W680 se bude od předchozích lišit ještě v jiných věcech od předchůdců. U těchto desek pro Xeony nebývalo podporováno přetaktování, ale to se teď mění. Platforma W680 je pro přetaktování odemčená, pokud osadíte procesor Core řady K. Techniky vzato se tak tedy z workstation platformy stává alternativa k platformě Z690, ale v praxi asi tyto desky budou dražší. Ale uživatelé, kteří chtějí současně profi funkce a také maximální výkon s laděním CPU, to teď mohou mít. Stejně jako CPU bude možné přetaktovat i paměti.

Jinak desky s čipsetem W680 budou podporovat dvoukanálové paměti DDR5-4800 s ECC, nebo alternativně DDR4-3200 s ECC. Z procesoru bude vyveden slot PCI Express 5.0 ×16 pro grafiku a oproti předchozím uniklým informacím je tu změna – je podporováno rozdělení linek na ×8/×8. Z procesoru je dále vyvedeno rozhraní PCIe 4.0 ×4 pro NVMe SSD.

Schéma platformy Intel W680
Schéma platformy Intel W680 (Zdroj: Intel, via AnandTech)

Procesor bude stejně jako na platformě Z690 připojený k čipsetu W680 rozhraním ×8  DMI 4.0, které má propustnost 8 GB/s obousměrně (jde o ekvivalent PCIe 4.0 ×8). Z čipsetu pak je vyvedeno 12 linek PCIe 4.0 a/nebo až linek 16 PCIe 3.0.

Čipset W680 bude poskytovat konektivitu USB 3.2 Gen 2×2 (SuperSpeed USB 20Gbps) až u čtyř portů. Poskytuje osm portů SATA a platforma dále podporuje spojení s Wi-Fi 6E (adaptéry Intel Wireless AX211) nebo s 2,5Gb/s ethernetovými síťovkami Intel i225. TDP čipsetu W680 je stejné jako u desktopových (mělo by to být 6 W) verzí čipsetu, takže není třeba žádné zvláštní chlazení.

Zdroje: Intel, AnandTech

Běžné procesory Intel Alder Lake umí ECC. Přichází s deskami W680, ty umožňují i přetaktování
Ohodnoťte tento článek!
4.8 (95%) 8 hlasů

7 KOMENTÁŘE

 1. „Ani Core i3, ani modely Pentium a Celeron ECC podle databáze ARK neumějí. “ — slapl jste vedel pane Olsane. Kouknete na: https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/96169/intel-celeron-processor-g6900te-4m-cache-2-40-ghz.html a https://ark.intel.com/content/www/us/en/ark/products/96170/intel-celeron-processor-g6900e-4m-cache-3-00-ghz.html — a prosim opravte si clanek.

  Zaver: pokud chcete ECC v rodine Alder Lake, musite proste poradne koukat do datasheetu… Typicky modely do embedded ECC vesmes umi…

   • Ten procak je „launched“, ale to neznamena, ze je na trhu, tj. ze uz se vyrabi. Intel bezne v embedded ma mezi launched a prodejem mezeru az k jednomu roku. Cili vas odkaz na geizhals.eu nedokazuje vubec nic. Dale ony ty desky s w680 se teprve rozbehnou. Treba Kontron slibuje desky pro ADL az na duben ’22 a to bude uvedeni. Predpokladam, ze tam bude aspon jedna s w680 a bude pro semi-industrial pouziti jak je u Kontronu (byvaleho Fujitsu) zvykem. Cili az bude vic desek a az budou procesory na trhu, pak diskutujme o tom co je to „bezny desktop“ a co ne. Mimochodem, ten procak ma iGPU, takze to nebude ciste jen switch/nas reseni. 🙂

    • Ale ani třeba předchůdce se moc neprodává v retailu… https://geizhals.eu/intel-celeron-g5900e-a2284007.html

     Tím jsem chtěl říct to, že ty „E“ jsou o dost jiná kategorie produktu a Intel je předpokládá v jiných třídách zařízení.

     Třeba Ryzeny Pro se taky moc neprodávají na volném trhu, jsou skoro jenom v OEM, i když trochu se prodávají (i když nejvíc asi na ebay). Ale je tam rozdíl v té dostupnosti třeba o dva řády.
     Tady ty Embedded procesory E mi přijdou, že jsou ještě méně normálně dostupné. Prakticky vždycky se to myslím prodává v režimu business to business, tj. firmy, která na tom staví nějaké (embedded) počítače, si ty procesory objednají rovnou u Intelu nebo nějakého distributora?

     V té databázi ARK je seznam kompatibilních produktů a když se rozklikne, tak jsou tam čipsety, pro které je ten Celeron G6900E (a TE) určený: Q670E, Q670, R680E, H610E (tj, speciální embedded verze). Je tam i obyčejný H610, to je pravda. Ale myslím, že záměr je pořád takový,že na H610 můžou být založené některé lowendové embedded řešení.
     Čipsety B660, H670 a ani W680 na tom seznamu nejsou. Podle mě Intel nečeká, že by to někdo chtěl kombinovat. Minimálně mezi těmi procesory s podporou vPro zahrnuté nejsou.

     • Dobra, dobra. To vsechno je pekne. Ten procak si asi nekoupite u ufona ani u cervenych geeku. Nicmene, vratme se k puvodnimu problemu a tim je vase tvrzeni: „Ani Core i3, ani modely Pentium a Celeron ECC podle databáze ARK neumějí. “ — stale si stojim za tim, ze ten vyrok je nepravdivy. Aby byl pravdivy musel byste ho upravit. Souhlasite a nebo ne?

      • No v nadpisu se mluví o „běžné procesory Alder Lake“, já tím myslel tu desktopovou nabídku, jak ji můžete vidět třeba na tom seznamu na obrázku (to je výřez z oficiálního PDF Intelu k vPro).
       Klidně se přiznám, že na ty embedded verze procesorů jsem při tom ani nepomyslel, tak daleko promýšlet už to nezvládám…