Bezpečí na internetu neexistuje. NSA a britská GCHQ prý umí prolomit i šifrování

0

Edward Snowden poskytl deníkům New York TimesThe Guardian a ProPublica další dokumenty, podle nichž americká tajná služba NSA a její britský protějšek GCHQ už roky pracují na tom, jak prolomit šifrování, jež se používá na internetu. A prý se jim to daří.

Pokud můžeme těmto informacím věřit, rozvědky se zaměřily hlavně na prolomení šifer v zabezpečených sítích SSL (tedy stránky běžící na HTTPS), VPN a v mobilních 4G sítí. Mohly tak odposlouchávat vše od e-mailů, přes spojení s bankami, firemní komunikaci až po prakticky celý mobilní internet.

NSA pro dešifrování používá superpočítače, ale také utajeně spolupracuje s domácími i zahraničními tvůrci softwaru a internetovými poskytovali. Agentura údajně do šifrovacích nástrojů vkládá vlastní „zadní vrátka“ (backdoors), díky kterým může komunikaci sledovat i bez násilného crackování. Které firmy ale NSA spolupracují, o tom zpráva nemluví. Tento program je v USA aktivní už deset let a v roce 2010 prý americká agentura dosáhla zásadní zlomu (opět bez přesnějších informací).

NSA údajně ročně utratí 250 milionů dolarů na to, aby mohla ostatní společnosti ovlivňovat. Celkové náklady už tam mohly přesáhnout několik miliard. O „zlegalizování“ zadních vrátek se NSA údajně pokoušela už před lety, kdy se na internetu začala šifrovaná komunikace používat. Avšak neúspěšně, proto musí používat tyto podvratné metody.

 

Britská agentura GCHQ se prý soustředila na prolomení šifrovacích tunelů u tzv. velké čtyřky: Googlu, Yahoo, Hotmailu a Facebooku. Tím by mohla získat přístup k online komunikaci prakticky celého západního světa. GCHQ pak loni údajně získala nové možnosti, jak se dostat na servery Googlu. Google nicméně popírá, že by komukoliv dodával informace nebo jej někdo napadal.

Pokud se obě rozvědky opravdu dostaly k dešifrovacím klíčům, ať už pomocí superpočítačů nebo tajnými dohodami, je to dosud největší rána pro bezpečný a svobodný internet. Právě šifrování má uchovat uživatelská data před poskytovateli služeb, úřady anebo potenciálními útočníky. Rozvědky tvrdí, že lidi sledují s dobrými úmysly. Ale teď si představte, že by někdo nedobrý napadl servery NSA a GCHQ…

Ohodnoťte tento článek!