Bezpečnostní prověrka: Defender ve Windows 8 zablokoval 84 % malwaru

0

Přidat antivirus do základního balení, byl strategický krok, který lze ohodnotit jednoznačně pozitivně. Windows 8 nabízí základní ochranu všem, i méně zdatným uživatelům, jenž by jinak byli vystaveni útokům virů a hlášek o tom, že si uživatel musí co nejrychleji nainstalovat nějaký antivir. Musíme si doplnit malý restík. Před více než týdnem firma BitDefender provedla prověrku bezpečnosti nového operačního systému. Odhalila, že integrovaný Windows Defender dokázal zablokovat 85 % breberek.

Společnost dala dohromady kolekci 385 druhů malwaru, které v uplynulém půl roce dosáhly největší popularity. Operační systém ponechala ve výchozím nastavení. Windows 8 dokázalo napadnout 61 kousků malwaru. Ačkoli je to jistě velmi výrazné zlepšení ve srovnání s Windows 7, kde Windows Defender vůbec nedetekoval klasické viry a jinou havěť, stále vám po instalaci hrozí docela významné riziko nákazy, asi 16%.

Nadále platí, že řada antivirů od třetích stran vám poskytne lepší ochranu. Vždycky se můžete spolehnout na bezplatný Avast, který svou ochrannou linii skládá z několika štítů, můžete jej používat zdarma, komunikuje v češtině. Kdybyste chtěli můžete investovat peníze do některého z ryze placených produktů, neznámý vám nebude slovenský NOD32. Nadále platí, že aspoň nějaký antivirus – v našem případě Windows Defender – je lepší než žádný antivirus.

 

Můžeme se ovšem bavit o tom, nakolik lze na takové srovnání pohlížet s respektem, když za ním stojí výrobce antiviru, který čeká, až se mu podaří nalákat zákazníky ke koupi vlastního bezpečnostního řešení.

BitDefender také jako infekci počítá situaci, kdy jedna z breberek spadla při pokusu o spuštění. V jiném případě sice Windows Defender škodlivý kód nedetekoval, avšak zablokovalo ho Řízení uživatelských účtů (UAC). K infekci tedy sice nedošlo, pravdou však zůstává, že Defender v těchto případech selhal. S vypnutým antivirem avšak nedošlo k nárůstu úspěšnosti infiltrace, jak byste možná čekali. Pouze 61 % malwaru se dokázalo prokousat obrannou linií Windows 8. některé kousky se nespustili, jiné byly zablokovány UAC.

Zdroj: BitDefender via The Next Web

Ohodnoťte tento článek!