Bezplatný přechod na Windows 8: co zatím (ne)víme

0

Podle informací přicházejících ze zahraničí i před příchodem Windows 8 na trh bude připravena tzv. technologická záruka. Uživatelé, kteří si od určitého data koupí počítač s předinstalovanými Windows 7, dostanou kupón opravňující je k získání licence Windows 8 zdarma po uvedení systému na trh. Český Microsoft zatím k tématu mlčí, takže můžeme vycházet jen z informací od zahraničních kolegů.

Tato akce s bezplatným přechodem není žádnou novinkou. Microsoft ji realizoval i za časů Windows Vista před uvedením Windows 7 na trh. Dělal a dělá to proto, aby uživatelé s nákupem nového počítače nečekali na nový systém a výrobcům i prodejcům počítačům neklesly zisky. Je v zájmu Microsoftu udržovat s nimi dobré vztahy.

Do určité míry jde i o službu zákazníkům. Obecně naštve, když si za plnou cenu koupíte nějaký produkt a za pár týdnů je na trhu jeho nástupnická verze za tu samou cenu. V případě Windows 7 – Windows 8 tato situace nenastane. Nenalhávejme si ovšem, že hlavním motivem Microsoftu je služba zákazníkům. Je to předejití negativních dopadů na trh a jeho přímé i nepřímé obchodní partnery.

S nákupem nového počítače pár dnů počkejte

Akce by měla být spuštěna již 2. června 2012. K počítačům zakoupeným od tohoto data s Windows 7 by měl být dodán kupón opravňující k pozdějšímu bezplatnému přechodu na Windows 8. Přechod je možností, nikoliv povinností. Pokud se z nějakého důvodu chcete Windows 8 vyhnout obloukem, tak si samozřejmě můžete na počítači ponechat stále skvělá Windows 7.

Přecházet by mělo být možné z Windows 7 v edici Home Basic nebo vyšší. Přechod se určitě nebude týkat Windows 7 v edici Starter dodávané výhradně s některými netbooky. V rámci bezplatného přechodu podle dostupných informací Microsoft poskytne licenci rovnou pro Windows 8 Pro, tedy nejvyšší maloobchodně dostupnou edici nového systému.

Co s přechodem na Windows 8 Pro ztratíte a získáte

Důvodem může být snaha uživatelům kompenzovat funkce, které z Windows 8 vypadly. Jde zejména o aplikaci Windows Media Center (nově prodávanou samostatně jedině právě pro Windows 8 Pro) a podporu přehrávání filmů na DVD. To řadu uživatelů jistě dopálí, i když roky největší slávy filmy na DVD mají za sebou a uživatelská základna aplikace Windows Media Center je podle Microsoftu malá.

Nejvyšší maloobchodně dostupná edice Windows 8 (Pro) také nemá funkci AppLocker, kterou nejvyšší maloobchodně prodávaná edice Windows 7 (Ultimate) naopak disponuje. Ve Windows 8 se však přesunula do maloobchodně nedostupné edice Enterprise. To však nemusí koncové uživatele až tak trápit, protože funkce pro blokování určitých aplikací se používá hlavně ve firemních sítích.

AppLocker brání zaměstnancům v instalaci neprověřeného a tedy potenciálně nebezpečného softwaru, instalaci pirátského softwaru (za nějž nese odpovědnost firma, nikoliv konkrétní zaměstnanec) a v neposlední řadě v instalaci her, u kterých by zaměstnanci trávili dobu, po kterou jsou placeni za jiné aktivity.

 

Edice Windows 8 Pro ve srovnání se základní edicí s prostým pojmenováním Windows 8 bez přídomků přináší například vysoce zajímavou podporu šifrovací technologie BitLocker a její sestřičky BitLocker to Go a plnou podporu vzdálené plochy (tedy možnost spojení v obou směrech), což jsou z hlediska koncového uživatele asi ty nejzajímavější benefity.

Dále Windows 8 Pro podporují funkce související s jejich navržením pro firemní nasazení, tedy například připojení k doméně, skupinovou politiku a šifrování souborového systému. Dále je v této edici podporováno bootování z VHD, čili z virtuálního disku. Tento formát virtuálních disků používá Microsoft v rámci svých technologií VirtualPC a Hyper-V.

Jestli je to vše hodně nebo málo jako náhrada za výše zmíněné vypuštěné funkce posuďte sami. Lze si například představit, že by v rámci přechodu z Windows 7 v edici s aplikací Windows Media Center měla být k Windows 8 Pro poskytnuta i tato nově samostatně prodávaná aplikace. Možná na to ještě dojde, ale spíš jde o zbožné přání spokojeného uživatele aplikace.

Bezplatný přechod za 15 dolarů? Co to má být?

Přechod se sice označuje za bezplatný, ale úplně bezplatný nebude. To nebyl ani v případě přechodu z Windows Vista na Windows 7. Microsoft si opět účtuje manipulační poplatek. Podle zdrojů ze zahraničí činí tentokrát 15 dolarů, což jsou v přepočtu asi tři stokoruny. Výši poplatku pro český trh sice zatím neznáme, ale neměla by se nějak dramaticky lišit.

Zdarma je v tomto případě poskytnuta licence nového systému, ovšem její dodání něco stojí a Microsoft není zase až tak štědrý, aby tyto náklady kryl ze svého (byť si to na základě skvělých hospodářských výsledků určitě může dovolit). Požadování manipulačního poplatku ale rozhodně není žádná senzace a nedá se mluvit o nějakém čistokrevně klamavém jednání, když se hovoří o bezplatném přechodu.

Výkon počítače bude stačit i pro Windows 8

Samotný přechod bude možné zrealizovat formou technologického upgradu systému. Nebude tedy nutná nová čistá instalace systému. Z hardwarových nároků Windows 8 není nutné mít obavy. Doporučení minimální konfigurace je stejná jako v případě Windows 7. Naopak by Windows 8 měla z totožného hardwaru vyždímat vyšší reálný výkon než Windows 7.

Hardwarové požadavky Windows 7 a Windows 8 jsou tedy: procesor s taktovací frekvencí alespoň 1 GHz, minimálně 1 GB operační paměti pro 32bitovou variantu nebo 2 GB pro 64bitovou variantu, přinejmenším 16 GB volného místa na pevném disku pro 32bitovou edici nebo 20 GB pro 64bitovou edici a v neposlední řadě grafika s podporou pro DirectX 9 a WDDM 1.0 nebo vyšší.

Pro plynulý chod je v reálu samozřejmě potřeba (podstatně) silnější konfigurace, ale takové se dnes již běžně prodávají. Nový počítač dodaný s Windows 7 by neměl mít výkonnostní problémy s Windows 8. Jedině snad „ořezávátka“ se slabším procesorem, které mají sice odpovídající taktovací frekvenci, ale jinak nepodávají oslnivý výkon (Celeron, Atom a podobně).

Metro má své požadavky, které je nutné mít na paměti

Pozor však na nároky prostředí Metro. Displej počítače musí pracovat v rozlišení alespoň v 1024×768 pixelů. Při nižším se celá řada aplikací pro Metro odmítne spustit. Pokud si budete pořizovat počítač s dotykovým displejem, tak Metro dále vyžaduje pro optimální fungování, aby displej byl schopný zpracovat najednou pět různých bodů dotyku.

Výrobci a prodejci za multidotekové displeje označují i ty, které si poradí jen se dvěma body dotyku a to na využití dotykového potenciálu nového uživatelského rozhraní nestačí. Proto při pořizování zařízení s dotykovým displejem či samostatného dotykového monitoru pečlivě překontrolujte specifikaci, kde by mělo být uvedeno, kolik dotykových bodů dané zařízení podporuje.

Požadavek na minimální rozlišení a vyšší nároky na dotykový displej jsou mimochodem důvodem, proč ani Windows 8 nespasí nešťastné majitele celé řady slate tabletů s Windows 7. Ti si zařízení obvykle koupili s příslibem skvělého multidotykového ovládání Windows 7, ovšem vinou prostředí optimalizovaného pro myš se nedá se systémem reálně dotykově pracovat. Jedině snad se stylusem.

Hardwarová a softwarová kompatibilita? Bez větších excesů

Co se týče kompatibility hardwaru, tak referovat můžeme jen na obecné úrovni. Testovací verze Windows 8 nenaznačuje nějaké zásadní problémy s kompatibilitou, které přišly třeba s Windows Vista. Překvapivě si Windows 8 přes Windows Update v řadě případů najdou ovladače i pro hodně vousatý hardware. Podpora hardwaru by se po uvedení na trh měla ještě zlepšit.

Kompatibilita s aktuálním softwarem se zatím jeví na velmi vysoké úrovni. I přes veškerý ten humbuk kolem prostředí Metro běží pod Windows 8 většina současného desktopového softwaru, aniž by byly nutné jeho úpravy. Pokud z nějakého důvodu ještě potřebujete spouštět 16bitové aplikace, tak vám Microsoft vzkazuje, že máte sáhnout po 32bitové verzi Windows 8, která je na rozdíl od 64bitové bude stále podporovat.

Buďte na příjmu, čekáme na oficiální informace

Určitě naše stránky pravidelně sledujte, pokud vás zajímají přesné informace k bezplatnému přechodu z Windows 7 na Windows 8. Jakmile je česká pobočka společnosti Microsoft zveřejní, budeme obratem referovat. Výše uvedené informace z první poloviny článku berte jako orientační a předběžné, neověřené pro český trh.

Bezplatný přechod na Windows 8: co zatím (ne)víme

Ohodnoťte tento článek!