BFG krachuje, nevyřizuje reklamace

0

BFG Technologies byla značka známá především ve Spojených státech jako „jedna z těch lepších“. Na své produkty společnost nabízela doživotní nebo desetileté záruky a non-stop zákaznickou podporu zdarma. Lidé, kterým se grafická karta od BFG porouchala a poslali ji na reklamaci, se ale nyní dočkali studené sprchy: kartu dostali zpět neopravenou s následujícím dopisem:

BFG Technologies ukončuje podnikání a přechází do likvidace. Bohužel, náš hlavní dodavatel nás odmítl podpořit. Kvůli tomu nejsme schopni vaši grafickou kartu opravit a vracíme vám ji. Omlouváme se za způsobené potíže.

Dopis, ve kterém se píše o nemožnosti opravit grafickou kartu, dostali i zákazníci usilující o reklamaci napájecího zdroje. A proč vlastně BFG zkrachovalo? Zdá se, že se firmě nevyplatilo spoléhat se na jediného dodavatele grafických čipů, kterým byla Nvidia. Bývalý zaměstnanec BFG Jonny Gerow vysvětluje:

Problémy se týkaly zejména grafických karet. Ne řady GTX 200, jejich prodeje i marže byly docela dobré. Největší problém byl s alokací GTX 400 (Fermi). BFG po svém vycouvání z trhu grafických karet nadále prodávalo zdroje, jednoduše proto, že mělo skladové zásoby. Nedokázali je ale prodávat tak rychle, jak byli zvyklí: jakmile Best Buy zjistilo, že BFG není schopno dodávat grafické karty, přestali prodávat i zdroje. A aby bylo zřejmé, jaký dopad to na firmu mělo: Best Buy prodávalo desetkrát tolik zdrojů co Newegg.

 
Článek serveru HardwareAware doplňuje, že BFG sice dostalo čipy GF100 (GeForce GTX 470/480), ale bylo jich tak málo, že se společnost z prodejů nemohla uživit. Ukončení výroby GeForce GTX 200 na podzim minulého roku a obrovské zpoždění, které nabrala Fermi GF100, firmě existenčně závislé na high-endových kartách Nvidie notně ublížilo. Přibrat do své nabídky akcelerátory ATI, jako to udělal například XFX (kdysi také Nvidii věrný výrobce), nepřipadalo v úvahu: grafická divize AMD totiž další partnery nepřibírá. Kopačky od Best Buy pak byly už jen posledním hřebíčkem do rakve BFG. Výrobců grafických karet, které odebírají exkluzivně čipy od Nvidie, tak už zbývá jen pár – EVGA, Sparkle… kdo si vzpomene na další?

Zdroj: HardwareAware

Ohodnoťte tento článek!