Bič na operátory má zelenou. Novelu ZoEK podepsal i prezident

10
Miloš Zeman
Miloš Zeman (zdroj: David Sedlecký / Wikipedia)

Od sepsání novely až po její schválení uplynulo jen pět měsíců. Změny v zákonu o elektronických komunikacích bez problémů prošly poslaneckou sněmovnou, senátem a včera je podepsal též prezident Miloš Zeman.

Novela řeší přechod na novou normu pozemního digitálního vysílání DVB-T2. Stávající DVB-T by mělo být do roku 2021 vypnuto. Domácnosti tak čeká nákup nových televizorů nebo set-top boxů. Televize přijdou o část rádiového pásma 700 MHz, které připadne mobilním sítím. Aby lidé mohli sledovat tolik kanálů jako dnes, je třeba přejít na efektivnější formáty. A to je právě vysílací standard DVB-T2 a kompresní formát HEVC využívaný u videa.

Druhá část novely se dotkne především mobilních operátorů. Zrychlí se přenos čísel na maximálně 10 dnů, operátoři už nebudou zdržovat s dlouhými výpovědními lhůtami. Smlouvy sjednané na dobu určitou bude možné ukončit bez sankcí, pokud operátor jakkoliv změní podmínky služby. ČTÚ také bude moci pokutovat poskytovatele i z čistého obratu.

Dosud mohlo ČTÚ držitele rádiových kmitočtů pokutovat podle přestupku ve třech sankčních pásmech. Pokuta činila maximálně 2, 10 nebo 20 milionů. Podle novely výše pokuty bude nově až 5, 15 nebo 50 milionů korun. Ve druhém a třetím případu navíc půjde uplatnit pokutu do výše 5 %, respektive 10 % z čistého obratu pachatele přestupku dosaženého za poslední ukončené účetní období, podle toho, která z těchto hodnot je vyšší.

Více informací k tému najdete na Euro.cz.

Ohodnoťte tento článek!

10 KOMENTÁŘE

 1. Chápu, že článek je jen stručný souhrn, ale lidi nemusí nutně čekat nákup nových televizí nebo set-top boxů. I televize nižších řad posledních pár let svorně podporují DVB-T2.

  • No, to sice ano, ale ne spolu s HEVC a o to tady, jak již bylo asi milionkrát řečeno jde. Já mám TV s podporou DVB-T2, mám satelitní tuner s podporou DVB-T2 a je mi to prd platné, bo ne s HEVC ….

   • tak esi mas Sat STB S2, tak to je blby… zatim nikdo jiny nez FLIX nevyzaduje HEVC, esi mas to S2 v TV, tak bych nezufal a vyresil to novym STB, uz se nejaky patek delaj komba S2/T2 HEVC a drtiva vetsina TV je proste ovladanim a hlavne ne/rychlosti tupá proti nynejsim Enigma2 STB s dual/quad CPU.

    • Já nemluvím o satelitním přijmu, tam je a ještě dlouho bude všechno cajk, protože na to nemá stupidní EU vliv, já mluvím ( a to jsem opravdu zapomněl zmínit) o DVB-T tuneru v tom combu. Nicméně já zase ten terestrial tak akutně nepotřebuju a než oni to dotáhnou do nějakého jednoznačného konce (protože současný stav já opravdu nepovažuji za zdárně ukončenou digitalizaci pozemního vysílání, podle mě je to pořád živé a pořád v běhu už řadu let) tak už bude ten stávající STB stejně po smrti. zatím mě ta jejich naprosto zbytečná šaškárna fakt nechává úplně klidným 🙂

 2. “ Aby lidé mohli sledovat tolik kanálů jako dnes, je třeba přejít na efektivnější formáty.“

  pane autor, i kdeze, na tolik programu co jsou ted staci i spektrum pod 700Mhz.

  Aby bylo kam nacpat HDcka, tak musi byt nove MUXy a kdyz nove, tak jedine T2/HEVC.

  To ze prvni T2 mux ma v sobe SDcka je veci vedlejsi, je to 1 vlastovka… casu dost na vsecko.