Bill Gates odpovídal na dotazy. Kryptoměny považuje za nebezpečnou technologii

Bývalý šéf Microsoftu se letmo vyjádřil k několika technologickým i jiným otázkám.

16
Bill Gates (foto: Kuhlmann / MSC)
Bill Gates (foto: Kuhlmann / MSC)
-
Zdroj: Kuhlmann / MSC

Včera proběhl na Redditu v pořadí šestý cyklus otázek publika a odpovědí Billa Gatese, zakladatele a bývalého ředitele Microsoftu. Podívejme se na některé jeho názory, které souvisí s ICT. (A na některé další.) Začněme dnes velice populárním tématem, a sice kryptoměnami. Podle Gatese není dobře, že je hlavní devízou kryptoměn anonymita.

Za správné považuje, že je vláda schopná zjišťovat praní peněz, vyhýbání se placení daní nebo odhalování zdrojů pro teroristické činnosti. Kryptoměny jsou aktuálně používány pro nakupování nebezpečných látek (např. fentanyl), které mohou být použity k usmrcování lidí. Spekulace kolem kryptoměn považuje Gates za dlouhodobě nebezpečné pro ty, kdo se jich účastní.

Staré časy v Microsoftu

Gates byl dotázán, zda mu chybí něco z časů, kdy pracoval v Microsoftu. Občas si zasteskne po vysokém tempu práce, k níž patřilo, že se musel snažit být vždycky o krok napřed. Dnes se naplno věnuje filantropii a momentálně mu vadí, že neexistuje více konkurence např. v boji s malárií. Zvýšená konkurence by mohla znamenat, že se na podobné problémy rychleji najde lék.

Průmysl 4.0

Jak podle Gatese ovlivní automatizace ekonomiku během následující dekády až dvou? (Technicky vzato není automatizace ničím novým, autor dotazu má na mysli tzv. průmysl 4.0, pozn. red.) Software automatizaci zrychluje a bude v tom pokračovat, takže je nutné zamyslet se nad tím, jak vzdělávat lidi s ohledem na pracovní místa, která postupně vzniknou.

clovek robot android mandroid 1600Gates považuje automatizaci za dobrou věc, neboť nakonec nebudou lidé muset pracovat tolik jako dnes. Současně si ale myslí, že od velké celospolečenské změny se nacházíme stále ještě nejméně jednu generaci.

Nová technologie

Další dotaz směřoval na to, na jakou technologii se Gates v následující dekádě těší. Podle něj bude nejzajímavější, až se počítače naučí číst a porozumět textu podobně jako lidé. Zatímco dnes dokáží např. přečíst jeden výraz, samotným konceptům s ním spojeným stroje nerozumí. To bude důležité rovněž v souvislosti s digitálními asistenty či asistentkami. Gates se dále těší na rozvoj robotiky.

Čeho by Gates rád dosáhl?

Možná se ptáte, čemu se vlastně Gates v těchto dnech věnuje konkrétně a co je jeho cílem. K největším cílům Bill & Melinda Gates Foundation patří snížení úmrtnosti dětí, déle řešení podvýživy a likvidace obrny. Gates by ale byl dále rád, kdyby došlo k pokroku v energetice a ve zlepšení způsobů vzdělávání dětí. Aktuálně Gates rovněž připravuje své děti na vysokou školu.

Se zmíněnou podvýživou souvisí odpověď na jinou otázku týkající se geneticky modifikovaných plodin. Podle Gatese takové plodiny ze zdravotního hlediska v pořádku. Genetické modifikace pak mají potenciál vyřešit hladomor a podvýživu v některých částech světa.

Ohodnoťte tento článek!

16 KOMENTÁŘE

  1. Bill Gates je člověk, který si zaslouží za to co dělá jedině úctu, peníze nenakrad a používá je na dobré věci, což se o mnoha jiných i našich boháčích říct nedá.
    Souhlasím i s jeho hodnocením kryptoměn, co nejvíc lidi štve, je korupce a netransparentnost, kryptoměny tento stav naopak ještě zhoršují.