Bill Gates: roboti vám vezmou práci, a proto by měli platit daně

8

Bývalý šéf a zakladatel Microsoftu Bill Gates se vyjádřil k problematice očekávané ztráty pracovních míst kvůli robotizaci. Řadu hlavně manuálních profesí totiž v nepříliš vzdálené budoucnosti budou vykonávat stroje. Je to už vidět třeba ve skladech Amazonu, o práci zřejmě časem přijdou hlavně pracovníci na pozicích, kde se vykonává monotónní práce. Taková, kterou je snadné nahradit robotem.

Průmyslová revoluce 2.0

Co budou dělat lidé, kterým robot vezme práci? Protože jich má být hodně, zřejmě nebudou všichni pracovat na údržbě těchto robotů, jak znějí některé naivní hlasy. Budoucnost vypadá tak, že lidí je moc, manuální práce málo a nekvalifikovanou pracovní sílu nikdo nepotřebuje.

screenshot-2017-02-19-11-26-43
foto: Quartz.com

Bill Gates v rozhovoru pro web Quartz navrhuje, že by roboti měli platit daně. Samozřejmě ne přímo oni, ale firmy, které roboty na dříve lidskou práci využijí (a tímnezaměstnají/vyhodí člověka). Bill přitom zmínil, že lidé takto osvobozeni od práce se mohou věnovat péči o staré, ve školách by mohly být třídy s méně dětmi, apod. Financování by zajistily právě peníze od robotů.

Bill také navrhl, že bychom možná měli proces robotizace zpomalit, aby neproběhl během jedné generace, která by tím byla negativně ovlivněna. A nejde jen o dělníky, umělá inteligence by mohla v budoucnu sama programovat, nebo dokonce psát články o IT na internetu. Děsivé.

Ohodnoťte tento článek!

8 KOMENTÁŘE

  1. No, tak články v mediálním mainstreamu ČR by robot zvládl úplně klidně. Stačí mu zadat „antiruská propaganda stupeň 8, antitrumpovská propaganda stupeň 7, antizemanovská propaganda stupeň 9, antibabišovská propaganda stupeň 10, pravdivost 0, článků za den 5“ a je to.

  2. Lidí je moc, přesto se tu strašně plašíme, že vymíráme. Normální úbytek už tak přelidněného vyspělého světa se řeší importem tlup z ještě přemnoženějšího světa. Proč by robot, kterého si moderní civilizace vyrobila, aby ji ušetřil práci, měl z daní živit tlupy neschopných kteří se umí tak akorát množit a krást? Celá myšlenka robotizace je v tom, že je to efektivnější a preciznější. Lidé jakožto myslící bytosti, by měli myslet, tedy v podstatě lidé do výzkumu, roboti do výroby. Místo snahy dostat většinu naší populace do výzkumu, prosazujeme skupiny, které nemají ani na to, být ve výrobě, kradou, jsou líní, nepochopí ani jednoduchý postup. Ale za to volí ty správné strany, za koblížek. Tahle civilizace se blíží ke konci, robot platící daně na idioty co se umí akorát množit jako krysy. Nějakej meteorit nebo supervulkán a zkusit to s vývojem života znova, tohle je slepá větev, vývoj člověka skončil.