BillionGraves: online služba chce zdigitalizovat všechny hřbitovy

0

Rodokmen dnes velmi snadno zvládnete vytvořit od stolu. Obvoláte nejstarší členy rodiny, historické záznamy o narozeních, sňatcích a úmrtích zase najdete v digitalizovaných matrikách. Cenné informace najdete také na náhrobních kamenech. Jenže co když kořeny stromu sahají až do dalekých míst, kam se snadno nedostanete?

Služba BillionGraves.com chce přesně tohle vyřešit. Už svým názvem vytyčila cíl, ráda by nashromáždila miliardu záznamů. K tomu říká, že pokud by se do skenování zapojilo 100 000 uživatelů a každý z nich pořídil 10 000 snímků (za rok by to dělalo 850 měsíčně), úkol bude splněn.

Do digitalizace se aktuálně zapojilo 89 000 uživatelů. Duben byl rekordní měsíc, uživatelé nahráli přes 400 000 fotografií. Služba zatím nedokáže záznamy digitalizovat přes OCR, takže uživatelé musí jména a data přepisovat ručně. Oproti fotografům nejsou pozadu, protože v dubnu bylo přepsáno téměř 450 000 fotek. Nejaktivnější fotograf pořídil 29 000 snímků, největší přepisovatel vytvořil 20 000 záznamů.

Službu (je přeložená do češtiny) už používá také několik Čechů, vyhledávač našel asi desítku českých hřbitovů. BillionGraves láká další uživatele řadou soutěží. Teď například daruje 16GB iPad Mini s LTE každému, kdo do služby nahraje 50 000 fotek nebo přepíše 75 000 záznamů.

K focení musíte využít aplikaci pro Android nebo iOS. Ta do fotek vkládá i geolokační údaj, aby se zjednodušilo třídění fotek k jednotlivým hřbitovům. Služba je kompletně zdarma a podporuje ji také MyHeritage.com, druhý největší online rodokmen.

 

Kontroverzní je jistě otázka ochrany osobních údajů. BillionGraves se ve svých pravidlech zaměřuje hlavně na technické aspekty focení a přepisu. Jen v jednom bodě se dočtete, že rodina, která si nepřeje, aby její náhrobky byly přístupné online, může požádat o vymazání. Jinak by to udělat nešlo. Kdyby každý fotograf musel žádat o svolení, tak by služba nevznikla. A když už je údaj přístupný komukoliv, kdo hřbitov navštíví…

BillionGraves: online služba chce zdigitalizovat všechny hřbitovy
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 1 hlas