Bing Maps dostaly 121 TB nových satelitních a leteckých snímků. I v Česku

0

Poprvé nás mapy Microsoftu překvapily v létě, kdy přibyl 129TB balíček nových satelitních snímků planety. Bing Maps (bing.com/maps) poprvé detailněji nabídly pohled na Českou republiku. Redmondští teď přisadili dalších 121 TB dat.

Bing Maps
Nové satelitní snímky na Bing Maps jsou vyznačeny žlutě, zdroj: Microsoft

Co se týče satelitních podkladů, 112 terabajtů si představte jako 15 milionů kilometrů čtverečních. Dokrýval se prakticky celý svět mimo USA a západ Evropy, kde jsou už stejně lepší letecké obrázky.

Bing Maps
Stávající letecké snímky jsou oranžově, nové žlutě, zdroj: Microsoft

Nové snímky jsou i v Česku, třeba v Praze nebo Brně, které bylo ještě naposledy schováno za mraky. Teď už jsou snímky čisté, byť stále vinou atmosféry namodralé a méně kontrastní.

Bing Maps
Nové satelitní snímky v Česku

Bing Maps
Nové pokrytí Brna

Snímky ze satelitu DigitalGlobe se holt nemohou rovnat leteckým záběrům, které u nás nabízí Google a Seznam. Přesto i v této oblasti Bing boduje. Nově Microsoft doplnil 800 000 čtverečních kilometrů (9 TB dat), pokrývá už kompletní USA a 83 % Západní Evropy. Z původního plánu už zbývá dofotit jen 4 % území. Snad se program Global Ortho rozroste i do dalších regionů.

Bing Maps
Před a po hurikánu Sandy, nové snímky z New Yorku, zdroj: Microsoft

Letecké podklady pracují s rozlišením 1 pixel na 30 cm reálné délky, v některých místech i 15 cm. Časopis Forbes popisuje, jak Microsoft postupuje. Vytvořil vlastní fotomoduly, které instaluje do letadel, vybaví je 13 počítači, které zpracují asi 220 Mpx obrázků každý dvě sekundy. Mimochodem: stroje létají směr sever-jih, to kvůli slunečnímu světlu.

Zdroj: Microsoft

Ohodnoťte tento článek!