Tahle společnost bude zjišťovat výskyt koronaviru podle vašich fekálií

V řadě zemí je aktuálně nedostatek testů na přítomnost koronaviru. Informace o šíření tak mívají zpoždění. Společnost Biobot z Massachusetts (pobočka univerzity MIT) začne mapovat šíření pandemie trochu jinak a hlavně s předstihem. Pomocí fekálií v odpadních trubkách.

5

Výzkumy totiž prý ukazují, že i u asymptomatických lidí, kteří ještě nemusí vědět, že jsou nakažení, se virus vylučuje stolicí. A ta cestuje kanalizací. Platí to pro více druhů nemocí a podle zprávy také pro SARS-CoV-2.

A právě ze vzorků odpadních vod v různých částech země chce Biobot zpracovat mapu šíření koronaviru. Mapa poté umožní zjišťovat nová ohniska nákazy, aniž by bylo nutné spoléhat na přímé testování lidí. Tým epidemiologů a urbanistů spolu s dataři této společnosti již podobnou práci odvedli, tehdy šlo o měření opiátů. Biobot se nyní zaměří na koronavirus.

Podle dřívějšího vyjádření společnosti by v městské kanalizaci měli figurovat roboti, kteří budou pravidelně sbírat vzorky právě kvůli možnému výskytu chorob. Jeden takový na massachusettské univerzitě již před lety vytvořili a pojmenovalo jej Luigi.

V čase 1:45 je vidět robot v akci:

Odpadní trubky toho o lidech řeknou mnoho

Testy z odpadních systémů tak mohou pomoci zjistit nemoc v dané lokalitě s předstihem. Pozdějšími testy se pak bude dát zjistit případná sezónnost nemoci podobně jako u chřipky a dát úřadům včasné varování.

Testování bude probíhat tak, že Biobot rozešle balíčky s testovací sadou do předem vytipovaných oblastí, například čistíren odpadních vod, a jakmile se jim vzorky vrátí, provedou jejich analýzu. Společnost aktuálně oslovuje vládu a organizace, aby se do testování zapojili. Testování má být zdarma, ale je nutné uhradit cenu samotného kitu, která činí 120 dolarů.

Tip: Čech získal patent na „Internet přes záchodovou trubku“ (video)

zdroj: The Next Web, Dezeen

Tahle společnost bude zjišťovat výskyt koronaviru podle vašich fekálií
Ohodnoťte tento článek!
5 (100%) 2 hlasů

5 KOMENTÁŘE

  1. Jo tak fotku mi zveřejnit nesmí kvůli GDPR, ale hrabat se mi v defekačních produktech to jako jo. Honem honem nahlásit a bez písemného notářsky ověřeného souhlasu pod vzorkem zakazovat!!!!!