Biostar bude na základní desky pro Kaby Lake integrovat 10Gb/s síťové karty

2

Když Asus nedávno začal prodávat svůj první 10Gb/s switch pro (jakžtakž) běžné domácnosti, přišla jako obvykle řeč na to, že je tu s námi 1Gb/s Ethernet neboli lidově „gigabit“ už nějakých dvanáct, třináct let a upgrade na něco rychlejšího už by tedy dávno byl na čase. Leč 10Gb/s sítě se do běžných PC dosud nikomu tlačit nechtělo. Možná už se ale ledy přece jen začínají hýbat. Firma Biostar totiž oznámila, že do svých základních desek nyní začne tyto síťovky integrovat.

Biostar představil minulý týden několik rysů, kterými hodlá vylepšit příští generaci desek – čímž je míněna už řada s čipsety Intel řady 200 pro procesory Kaby Lake, která bude uvedena v lednu (a teoreticky pak možná i desky platformy AM4 pro nová APU a CPU Ryzen od AMD, nicméně explicitně je řeč jen o platformě Intelu). Mezi těmito inovacemi je nejzajímavější právě integrování desetigigabitového Ethernetu na vybrané modely.

Biostar avizuje 10Gb/s Ethernet na deskách pro Kaby Lake
Biostar avizuje 10Gb/s Ethernet na deskách pro Kaby Lake

Biostar jej podle své tiskové zprávy má implementovat pomocí adaptérů značky Intel, a to čipsetu X550, který integruje jak MAC, tak PHY, tedy fyzické/elektrické rozhraní. Připojuje se konektivitou PCI Express 2.0 či 3.0 (v režimu ×1, ×4 nebo ×8) a podporuje až dva porty, nicméně zde asi bude použita jednoportová verze. Jde o 28nm čip, který má dle databáze Intelu TDP 8 W, takže asi bude potřebovat i pasivní chlazení, a oficiálně stojí 60 dolarů.

10Gb/s Ethernetový adaptér Intel X550
10Gb/s Ethernetový adaptér Intel X550

Biostar nejspíš dosáhne na určitou slevu, ovšem z těchto parametrů je asi jasné, že podpora 10Gb/s sítí se zdaleka nedostane na všechny modely, nepochybně bude zdobit jen ty vyšší a dražší. Mělo by nicméně i tak jít o milník na cestě pokroku a více podobných desek (dnes existuje jen model nebo dva od Asusu a ASRocku) by mělo pomalu vést k většímu obecnému rozšíření desetigigabitového síťování na PC deskách.

 

 

Pro dražší (marketingově řečeno „prémiové“) desky má Biostar nachystány i další speciality. Poplatné době jsou různé kryty a LED s estetickou funkcí („Vivid LED Armor“, ovládací výstupy 5050 LED Fun Zone pro iluminaci), ovšem kromě těchto blbostiček přijdou i praktické věci. Například se mluví o digitálně řízených napájecích kaskádách s řídícími obvody International Rectifier. Desky mají mít také rozšířenou podporu pro rychlé nabíjení USB zařízení – budou podporovat Quick Charge 2.0 od Qualcommu (18W příkon, 12 V/1,5 A), napájení zařízení Apple (příkon 12 W, 5 V/2,4 A) a specifikaci USB Battery Charging 1.2.

 

Kryt slotů M.2 a konektory U.2

Biostar také avizuje, že jeho desky pro Kaby Lake (stále se asi bavíme o „lepších“ typech) budou mít chladící kryty pro sloty M.2, určené pro odvod odpadního tepla z přehřívajících se SSD – což se může stát zejména s velmi rychlými NVMe disky). Stejný zlepšovák už ale mezitím stihlo oznámit MSI, takže už nejde o novinku. Zdá se z toho ale, že podobná řešení teď budeme vidět častěji. Co však zatím moc běžné není, jsou konektory U.2 pro kabelové připojení SSD disků s rozhraním PCI Express (jde zejména o enterprise úložiště, s výjimkou SSD Intelu). Biostar avizuje, že je u svých desek bude osazovat, což vám umožní SSD tohoto typu připojit.

Biostar bude také lákat na chladící kryty slotů M.2
Biostar bude také lákat na chladící kryty slotů M.2

Desky Biostar se v české distribuci obvykle příliš neobjevují, což je taky důvod, proč o nich málo píšeme (jediná výjimka je zde asi obchod TipHardware, který je napojen na německou síť). Zrovna v tomto případě, bude-li modelů s 10Gb/s Ethernetem větší množství a v obstojných cenových relacích, to ale bude docela škoda. Nepůjde-li jen o předražený „ultra-highend“, tak tomuto experimentu každopádně budu fandit.

Zdroj: techPowerUp

Biostar bude na základní desky pro Kaby Lake integrovat 10Gb/s síťové karty

Ohodnoťte tento článek!

2 KOMENTÁŘE