Biostar chystá specializované desky osazené čipy ASIC pro těžbu kryptoměn

0

Biostar, tchajwanský výrobce základních desek, se jako jeden z prvních známých výrobců běžného hardware začíná věnovat i specifickému těžebnímu vybavení. Do prodeje se chystá deska BTC-24GH osazená 64 čipy ASIC.

Pod zkratkou ASIC (Application-specific integrated circuit) se ukrývají specializované čipy navržené pro konkrétní potřebu. Na rozdíl od klasických mnohoúčelových procesorů jsou ASIC obvykle navrženy a vyráběny jen pro jeden úzce specializovaný program. V případě kryptoměn jde samozřejmě o těžební software (počítaní hašů).

Desky BTC-24GH jsou určeny především pro bitcoin, kde výkon grafických karet a hradlových polí (FPGA) už nedostačuje pro těžbu ve velkém (pro bitcoin je zároveň dostupný software, který tento hardware dokáže použít). Do světa kryptoměn se už pokusil proniknout i Asrock, který uvedl na trh levné desky s velkým množstvím slotů PCIe pro osazení co největšího počtu grafických karet. Tato těžba je však v současnosti vhodná spíše pro jiné kryptoměny (zejména litecoin).

 

Esenciální záležitostí při těžbě je, aby zařízení dokázalo vydělat víc, než v důsledku jeho provozu zaplatíte na účtech za elektřinu. Biostar BTC-24GH obsahuje 64 čipů, které dohromady dokážou spočítat 25 miliard hašů za sekundu (25 GH/s). To je ekvivalent výkonu 30 grafických karet AMD Radeon 7970. Čipy ASIC však oproti masivním GPU vyžadují jen zlomek energie. Zatímco TDP Radeonů je 7500 W (250 W × 30), deska BTC-24GH doručí tento výkon při spotřebě 130W.

Deska Biostar BTC-24GH však není základní deskou v právem slova smyslu a funguje jako doplňkový hardware připojitelný k PC pomocí USB portu. K jednomu systému je možné připojit až 50 desek. O napájení se stará 20pinový ATX konektor (ze zdroje) a čtyřpinový 12V konektor (redukce z USB). Při použití více desek je samozřejmě nutné použít i více napájecích zdrojů.

Biostar není ani zdaleka první firmou, která těžební hardware založený na ASIC uvede na trh. Je ale pozitivní vidět známé jméno mezi nezřídka ne příliš důvěryhodnými startupy, které často nedokážou objednané zboží doručit v dohodnutém termínu.

Cenu a dostupnost desek zatím Biostar nezveřejnil.

Zdroj: TechPowerUp, Bit-Tech, Biostar

Ohodnoťte tento článek!