Bitcoinoví těžaři si koupili vlastní uhelnou elektrárnu, ale její provoz je vlastně ekologický

13
Elektrárna Scrubgrass arippa.org
Elektrárna Scrubgrass
-
Zdroj: arippa.org

Těžba Bitcoinu je velmi energeticky náročná a těžaři stále hledají nové možnosti, jak si zajistit dostatek levné elektřiny. Využívají třeba i solární panely na polích, kde mají rovnou umístěné i stroje, nebo vlastní vodní elektrárny. Společnost Stronghold Digital Mining šla ještě dál a v Pensylvánii koupila velkou uhelnou elektrárnu.

Dříve skomírající elektrárna Scrubgrass funguje na odpadní uhlí. To je materiál, který zbyde po těžbě uhlí. Z odpadního uhlí se hlavně při deštích mohou uvolňovat kovy škodlivé pro životní prostředí. Jeho likvidace v elektrárně tak může mít i pozitivní ekologický dopad. Byť se jeho spalováním tvoří CO2, a to výrazně více než u běžných uhelných elektráren právě kvůli nekvalitnímu palivu. A během tohoto procesu se natěží i nějaký ten Bitcoin.

Elektrárna byla postavena v devadesátých letech a využívala poměrně novou technologii cirkulační fluidní lože. Do procesu spalování vstřikuje vápenec a popel poté může neutralizovat kyselé prostředí půdy, na které odpadní uhlí leželo. Jde o tisíce akrů kontaminované země.

Elektrárna má výkon 85 MW a nyní produkuje dostatek energie pro zhruba 1800 těžařů a v plánu na příští rok má Stronghold Digital Mining až desetinásobné zvýšení výkonu. Těžební stroje jsou umístěné přímo v areálu elektrárny v lodních kontejnerech.

Podle zprávy je k vytěžení jednoho Bitcoinu a transakcí s tím spojených potřeba asi 1700 kWh. Ve videu zazní informace, že na jeden Bitcoin musí elektrárna spálit asi 200 tun odpadního uhlí a v okolí je ho na dvě miliardy tun, jež vznikly těžbou uhlí za posledních dvě stě let. Ve Spojených státech je celkem asi 13 elektráren na odpadní uhlí a témeř všechny jsou v Pensylvánii. Stronghold Digital Mining kromě Scrubgrassu vlastní ještě elektrárnu Panther Creen Plant s podobným výkonem.

(Andrew Rush/Post-Gazette)

Za cenu zlikvidování ekologické hrozby v podobě odpadního uhlí (řada jeho hromad stále hoří) tak vzniká jiná hrozba – tisíce tun CO2. Pro úřady je to ale menší zlo a tento typ elektráren bývá vyjmutý z nákupu emisních povolenek.

zdroj: Post-Gazette

Bitcoinoví těžaři si koupili vlastní uhelnou elektrárnu, ale její provoz je vlastně ekologický
Ohodnoťte tento článek!
4.1 (82.22%) 27 hlasů

13 KOMENTÁŘE

 1. Jak to může někdo pokládat za „ekologický“ provoz?
  Ta elektrárna předpokládám dosud dodávala el. energii koncovým spotřebitelům. Takže teď už ji ale koncovým uživatelům nedodává a těžaři ji „promrhají“ na aktivitu, která lidstvu nepřinese vůbec nic.

  Za mne je těžba kryptoměn založená úmyslném „pálení“ energie neakceptovatelná.
  Nechápu, že to plošně nezakázali už na počátku – holt asi lidé, co ovládají legislativu, do tohoto nesmyslu také zainvestovali své „těžce“ vydělané finance …

    • Že by převratnou decentralizovanou technologii s nepřeberným množstvím use-case? Když pominu cross-border payments (v chudých rozvojových zemích nemá přístup k bankingu ani 20% obyvatel) tak všechny velké (nejen) technologické firmy se blockchainu a kryptu aktivně věnují a to asi nebude náhoda.
     např. Microsoft buduje anti-piracy system na Ethereu https://markets.businessinsider.com/news/currencies/microsoft-msft-ethereum-blockchain-fight-piracy-digital-tech-public-ledger-2021-8

     Krypto je jak začátky automobilismu… moc to nejelo (pomalý BTC), hodně to žralo (spotřeba elektřiny PoW těžby), plašilo to koně a každej si klepal na čelo, že to je blbost a nikdy se to neprosadí. Že před autem musel běžet člověk s praporkem, nebyly žádný silniční pravidla a alkohol byl při nehodě polehčující okolnost, to je jen pár perliček k pobavení. 😉 A kde je automobilismus dnes..
     Ale kdo nechce, nevidí.

     Jinak i s tou elektrárnou to je jinak než tu píše Patriot, viz zdroj. Ona pomalu krachovala kvůli její neefektivitě (odpadní uhlí), nevyplatilo se dodávat elektřinu do sítě, fungovala pouze ve špičkách. V tu chvíli to někdo koupil a přemýšlel co s ní. A až poté se dostali k BTC a zkusili ho tam těžit a tím zachránili její provoz i zaměstnance a dál likvidují ekologický problém v podobě hromad odpadního uhlí, které na spoustu místech v US v lepším případě jen promořují okolní zem, v horším se samovznítí a nekontrolovaně hoří a znečišťují ovzduší.